"PRŽI" KOŽU I UDARA NA VID: Ovo je najotrovnija biljka u celoj Evropi

Ивана Ковачић
Ivana Kovačić

15. 07. 2025. u 19:00

GIGANTSKI svinjski korov ili Gigantska svinjska šapa, nedavno je ubrao jedan meštanin Kovilova i zadobio opekotine po telu. Stručnjaci su potvrdili da je reč o jednoj od najotrovnijih biljaka u Evropi čiji su latinski nazivi Heracleum sosnovski ili Heracleum mantegazzianum.

ПРЖИ КОЖУ И УДАРА НА ВИД: Ovo je najotrovnija biljka u celoj Evropi

Foto: Vikipedija

Doktor herbalogije Dragana Marisavljević iz Instituta za zaštitu bilja i životne sredine, izjavila je da je reč o opasnoj biljnoj vrsti, posebno kada je jako UV zračenje, jer tada posledice kontakta s njom mogu da budu opekotine, pa i gubitak vida.

- Ova biljka je opasna po životnu sredinu jer potiskuje sve druge biljke koje tu rastu zbog čega se gubi biodiverzitet - objasnila je dr Marisavljević. - Kada ste na jakom suncu, naročito leti, bilo ko, ko bi prišao kad je jako UV zračenje, dobio bi neku vrstu opekotina. Ta biljna vrsta može da bude jako opasna, jer može čak i da utiče da se izgubi vid. Reč je o izrazito alergogenoj i opasnoj biljci.

Dr Marisvaljević je objasnila da postoje dve vrste, a da su obe invazivne:

- "Mantegazijanum" je predominantna u zapadnoj Evropi, a "sosnovski" u baltičkim zemljama i Rusiji. Pretpostavlja se da je došla za vreme velikih poplava, da ju je voda donela. Tako se našla u Kovilovu, odnosno Pančevačkom ritu, na jednoj lokaciji koju su vrlo stručne kolege iz "Srbijašuma", videli kao netipičnu biljku.

"Giganstki svinjski korov" poreklom je sa Kavkaza, a prenet je u Evropu u 19. veku kao ukrasna biljka. Pripada rodu Heracleum (šapa), a porodici štitarki (Apiaceae). Može da poraste više od četiri metra u visinu. Ima velike listove, široke do metar i po, i velike bele cvetove u obliku kišobrana (štitova) prečnika do 80 centimetara.

Naučne studije o toj biljnoj vrsti ukazuju da najveća opasnost dolazi od njenog soka, koji sadrži furanokumarine - hemijske supstance koje u interakciji sa UV zracima izazivaju ozbiljne opekotine na koži. Reakcija može da počne u roku od 24 časa i da dovede do crvenila, bola i peckanja. Plikovi koji se pojavljuju kao posledica iritacije mogu da ostave trajne ožiljke.

U smernicama Evropske agencije za zaštitu životne sredine navodi se da ukoliko dođe do kontakta sa tim korovom i uopšte otrovnim biljnim smolama, mesto na koži odmah treba isprati hladnom vodom i sapunom, izbegavati sunčanje bar narednih 48 sati i obratiti se lekaru za sanaciju opekotina i plikova.

Obavezna kontrola u Srbiji

SRBIJA je potpisnica i prati standarde Konvencije o biološkoj raznovrsnosti (CBD) i EU direktive o invazivnim vrstama. U okviru Zakona o zaštiti prirode, iz 2021. godine, postoje odredbe o zaštiti biodiverziteta i obaveza kontrole invazivnih vrsta.

Invazivna i brzo se širi

S OBZIROM na to da se Giganstki svinjski korov brzo širi i istiskuje domaće biljke, često postaje jedina biljna kultura duž reka, puteva i na livadama. Njeno korenje destabilizuje rečne obale, što može doprineti eroziji. Zbog toga se smatra invazivnom vrstom i u mnogim zemljama je zakonom obavezno njeno uklanjanje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOSAD NEVIĐENO PONIŽENJE RUSIJE: Neverovatno šta su Rusi doživeli