FELJTON - USTAŠKA ORGANIZACIJA POD ZAŠTITOM NEMAČKE: U zatvoru Špandau tajno skladište eksploziva za potrebe ustaške emigracije
OMILjENA meta hrvatskih terorista bila su diplomatsko-konzularna predstavništva Jugoslavije u SRN (ali i u svetu), kao i predstavništva turističkih i avio- -agencija (JAT).
U vreme prekida diplomatskih odnosa između Jugoslavije i SRN (19. 10. 1957. - 31. 1. 1968.) ranije diplomatske misije (sada uredi za zaštitu jugoslovenskih interesa) uživali su slabu zaštitu, što je emigracija koristila, mada ni nakon obnavljanja diplomatskih odnosa ta zaštita nije bila na adekvatnom nivou. Tako su, na primer, na jugoslovensko predstavništvo u Bad Godezbergu bačene zapaljive patrone (1961) ; izvršen je bombaški napad na generalni konzulat u Minhenu (1962); izvršen je atentat (1965) na generalnog konzula u Minhenu (Andriju Klarića) koji je teško ranjen (jedan atentator je uhapšen i osuđen na četiri godine zatvora uslovno i proteran iz SR Nemačke); u Štutgartu je (1968) ubijen je šef konzularne kancelarije SFRJ (Sava Milovanović), a napadač je osuđen na 8 godina zatvora; u zgradi Vojne misije u Berlinu ranjen je šef jugoslovenske vojne misije u SRN (dr Antun Kolendić) i još jedan službenik (Stanko Golob), a napadač je uhapšen i osuđen na osam godina zatvora (1969);
U Hamburgu je zaplenjen paket sa eksplozivom adresiran na jugoslovenski generalni konzultat u Hamburgu (1969); podmetnut je požar u zgradi jugoslovenskog konzulata u Frankfurtu (1970); eksplodirala je bomba u jugoslovenskom konzulatu u Minhenu (1971); izvršen je pokušaj atentata u Štutgartu na jugoslovenskog konzula (Vojislava Đukića) koji je lakše ranjen (1972); izvršena je diverzija u garaži koja se nalazila u zgradi jugoslovenskog generalnog konzultata u Štutgartu (1976); pred zgradom jugoslovenskog konzulata u Dortmundu eksplodirala je mina (1976); ubijen je jugoslovenski konzul u Frankfurtu (Edvin Zdovc) sa pet metaka s leđa (1976); pokušano je da se podmetne bomba ispred Jugoslovenskog kulturnog centra u Kelnu (1976), postavljena je bomba pred jugoslovenskim generalnim konzultatom u Štutgartu (1976); izvršen je pokušaj atentata na jugoslovenskog konzula (Vladimira Topića) u Diseldorfu (1976); podmetnut je požar u prostorijama jugoslovenskog konzulata u Frajburgu (1978); u dvorištu Jugoslovenskog informativnog centra u Štutgartu je eksplodirala bomba (1981); na jugoslovenski generalni konzulat u Štutgartu (1986) bačena su dva „Molotovljeva koktela” sa zapaljivom tečnošću (1986)...
JEDNA bizarna stvar desila se kada je 1987. u zatvoru Špandau (gde se tada nalazio i poslednji osuđenik iz vrha Trećeg rajha - Rudolf Hes) otkriveno tajno skladište eksploziva za potrebe ustaške emigracije, koje je sakrio zatvorski kuvar Nikola Alinović, hrvatski emigrant.
Mađutim, daleko najveći teroristički atak je bio napad na jugoslovensku diplomatsku misiju (raniju ambasadu koja nije više imala taj status zbog prekida diplomatskih odnosa, tako da se formalno radilo o Odeljenju za zaštitu interesa Jugoslavije pri Ambasadi Kraljevine Švedske) u Malmeu (Bad Godesberg-Bon) na Dan republike, 29. 11. 1962.godine. Napad je organizovalo Hrvatsko križarsko bratstvo, koje je vodio sveštenik Rafael Medić, a udar je izveden bombama i oružjem. Posledica napada je oštećenje jugoslovenske misije i ubistvo službenika jugoslovenskog predstavništva Momčila Popovića. Napad je imao sudski epilog: egzekutor Franjo Perčić je osuđen na 15 godina, organizator akcije Rafael Medić na četiri godine zatvora, a rad ove organizacije je zabranjen u SR Nemačkoj 1963. godine.
NAPAD U PONOĆ
U NOĆI između 30. novembra i 1. decembra 1991, samo pet minuta posle ponoći zgrada Ureda SFRJ u Berlinu, u kojoj se ranije nalazila ambasada SFRJ u Istočnoj Nemačkoj napadnuta je „Molotovljevim koktelima”. Zahvaljujući intervenciji domara i lokalne policije požar je brzo ugašen. Krivci nisu pronađeni, ali vreme napada neposredno posle Dana Republike i na dan kada je Jugoslavija stvorena (1. decembar) mogu uputiti na zaključke ko je počinilac tog terorističkog napada.
HRVATSKA ustaška emigracija čije je glavno rukovodstvo bilo u Nemačkoj bila je posebno aktivna u terorističkim akcijama u Beogradu. Na peronu železničke stanice u Beogradu 1968. eksplodirala je bomba koju je podmetnuo ustaški emigrant Ivan Jelić. Tom prilikom povređeno je 14 lica, a Jelić uhvaćen i osuđen na smrt. Iste godine na železničkoj stanici Topčider u Beogradu, ispred turističke agencije „Putnik” u centru Beograda i u prostorijama garderobe železničke stanice u Beogradu (povređeno je 13 lica) eksplodirale su bombe podmetnute od ustaške emigracije. Verovatno najpoznatiji teroristički akt desio se 13. 7. 1968, kada je u beogradskom bioskopu „20 oktobar” eksplodirala bomba, i tom prilikom jedna osoba je poginula a 85 ranjeno. Bombu je podmetnuo Miljenko Hrkač (koji se teretio i za podmetanje bombe u garderobi železničke stanice u Beogradu iste godine), pripadnik ustaške emigracije koji je uhvaćen i osuđen na smrtnu kaznu koja je izvršena 1978. U glavnoj pošti u Beogradu otkrivena su 1969. tri eksplozivna pisma, a 1973. izvršena diverzija u garderobi Glavne železničke stanice u Beogradu, kada je jedno lice poginulo, a osmoro ranjeno.
INAČE, posle rata ubacivano je više naoružanih terorističko-špijunskih ustaških grupa (uglavnom preko teritorije Austrije i Mađarske) na teritoriju Jugoslavije, a samo od juna 1947. do jula 1948. u Jugoslaviju je ubačeno 18 takvih grupacija. Na austrijsko-jugoslovenskoj granicu kod Filaha (Villach) 1948. uhapšeno 96 terorista (tzv. operacija Gvardijan) među kojima vođa operacije Božidar Kavran, ustaški stožernik za grad Zagreb i zapovednik ustaša, i Ljubo Miloš, ustaški bojnik i zapovednik logora Jasenovac, Stara Gradiška i Lepoglava. Svim pohvatanim teroristima je suđeno 1948. Grupa terorista Hrvatskog revolucionarnog bratstva koju je predvodio Ivan Cindrić ubačena je u Jugoslaviju (1967), ali su pohapšeni pre nego što su izveli ijednu akciju.
Omiljena meta ustaških terorista su bili javni objekti u Beogradu
Krajem juna 1972. ubačena je dobro naoružana grupa „Feniks” od 19 terorista na čelu sa Ambrozijem Andrićem i Pavaom Vegerom (pohađao školu za komandose u australijskoj vojsci) koji su u pripremi za operaciju prošli obuku gerilaca Hrvatskog revolucionarnog bratstva (HRB) u Durlahu kod Karlsruea . Oni su preko Austrije došli u BiH (okolina Bugojna), gde je uz veliki otpor 20. 6. 1972. ubijeno 15 članova grupe (tom prilikom poginulo je i 13 pripadnika milicije, vojske i teritorijalne odbrane). Od preostale četvorice na smrt je osuđeno njih troje (Đura Horvat, Vasil Keškić i Mirko Vlasnović), dok je najmlađi među njima (Ludvig Pavlović) osuđen na zatvor od najmanje 20 godina (izašao iz zatvora 1991. i poginuo oružanim sukobima u zapadnoj Hercegovini iste godine).
Sve u svemu, može se reći da su šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka jugoslovenske državne i javne institucije SR Nemačke i Beogradu živela svoje „olovne godine”, termin koji se u Italiji vezuje za razdoblje velikih terorističkih napada u toj zemlji. Od 1992. u Nemačkoj nisu zabeleženi teroristički napadi poput onih navedenih na jugoslovenska, a kasnije i na srpska diplomatska predstavništva, ali to više nije ni bilo neophodno, cilj separatista i terorista je ostvaren - razbijena je Jugoslavija.
SUTRA: TRASIRANjE PUTA ZA UJEDINjENjE NEMAČKE
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (3)