FELJTON - ŠEZDESET NEPOTKUPLJIVIH GENERALA IZ RUSKE ARMIJE: Aktivnost francuske špijunaže naterala je Ruse da stvare spoljnoobaveštajnu službu
FIGURA Aleksandra Ivanoviča Černiševa (1735-1857) je još uvek u ruskoj istoriografiji obavijena izmaglicom tajanstvenosti.
O njemu su uglavnom pisali u vezi sa njegovim aktivnim učešćem u otadžbinskom ratu (portret Černiševa koji je izradio D. Dou i danas visi u galeriji heroja rata iz 1812. godine u Zimskom dvorcu), kao i u vezi sa tužnim sećanjem na krimski rat, koji ga je zatekao na položaju predsednika Državnog saveta.
Blistava karijera budućeg svetlog kneza otpočela je kada je lepotanu - ađutantu iz svite Aleksandra I bilo svega dvadeset i pet godina, a bila je povezana sa inostranom obaveštajnom službom, koja tek što je bila ustanovljena u Rusiji.
"Ocem" ove službe treba smatrati Mihaila Bogdanoviča Barklaj de Tolija, čiji spomenik i danas stoji na Nevskom prospektu u kolonadi Hrama Sv. Petra.
Tadašnji imperator Aleksandar I imenovao je Barklaja za vojnog ministra u januaru 1810. godine. Do tog vremena postalo je jasno da je franko-ruski savez, zaključen juna-jula 1807. godine u Tilzitu (neka vrsta prethodnice pakta Ribentrop-Molotov iz avgusta-septembra 1939. godine), "potrošen" kao faktor privremenog predaha i da novi rat između Francuske i Rusije postaje neizbežan.
OD FEBRUARA do aprila 1810. godine Barklaj de Toli je caru poslao seriju beleški o neizbežnosti novog rata i o merama zaštite "zapadnih delova Rusije". Kao prilozi ovim beleškama figurirale su kopije dostava koje su Napoleonu slali njegove diplomate i vojni izaslanici, dobijene preko agenata u Parizu; u njima se od decembra 1808. godine provlačila jedna te ista uporna misao o tome da savez Francuske sa Rusijom više ne odgovara ovoj prvoj.
Posebno mesto među tim agencijskim dokumentima zauzimala je kopija tajnog izveštaja Napoleonovog ministra inostranih poslova Šampanjija. Suština se, u najkraćem, svodila na sledeće: "Naš savez sa Rusijom, bez obzira na lične kvalitete imperatora Aleksandra, treba smatrati nepouzdanim i okončanim". Štaviše, tvrdio je Šampanji, zbližavanje Engleske i Rusije na osnovi suprotstavljanja kontinentalnoj Napoleonovoj blokadi ,,ne može biti odloženo na duže vreme". (Zaista, odmah posle ulaska "velike Napoleonove vosjke" u Rusiju, London i Peterburg su zaključili vojnopolitički savez.)
Zbog toga je, smatra Šampanji, Francuska dužna da, ne gubeći vreme, stvori moćnu antirusku vojnu koaliciju, pozivajući u "krstaški pohod" na Rusiju ne samo svoje formalne saveznike (Austriju i Prusiju), već i Švedsku, Tursku, pa čak i Kinu. Sav ovaj ogroman diplomatski posao, podvlači ministar, treba obavljati u tajnosti. Na površini treba da ostane utisak Napoleonove prividne naklonjenosti ruskom caru.
ČINI SE da je, upoznavši se sa Šampanjijevim izveštajem, Aleksandar I prihvatio "pravila igre" i nepogrešivo ih se pridržavao od proleća 1810. godine, pa sve do ulaska "velike armije" u Rusiju. U isto vreme se u vojnim i diplomatskim krugovima Rusije otpočinje sa pojačanim razrađivanjem planova odbijanja neizbežne Napoleonove agresije.
Već krajem 1810. godine u vojnom ministarstvu bili su sastavljeni planovi dislokacije ruskih snaga, koji su proizilazili iz tri moguća pravca glavnog udara Napoleonove vojske - na Peterburg (preko Rige), na Moskvu (preko Minska-Smoljenska) i na Kijev. Na vojnim školama počela je ubrzana priprema budućih oficira, u artiljeriji - hitna organizacija konjičkih baterija (ovo iskustvo je pozajmljeno od Napoleona), u naoružanju - otvaranje radionica za izradu oružja u nekim od domaćih centara (Tula, Ural) i kupovina većih količina oružja iz inostranstva,
Diplomatija je svoje osnovne napore usmerila na neutralizaciju stvarnih i potencijalnih Napoleonovih saradnika; kao dopuna klasičnoj diplomatskoj službi, po dostavi Barklaj de Tolija caru, novembra 1810. godine prvi put u ruskoj istoriji bila je organizovana vojno-diplomatska služba (obaveštajna služba u inostranstvu) u liku vojnih agenata (danas - atašea), pod diplomatskim , "kišobranom", koji su bili ubačeni u ruska poslanstva i misije za Zapadnu Evropu, Balkan i Bliski i Srednji istok.
Stvaranje ruske spoljnoobaveštajne službe podstakla je i aktivizacija francuske špijunaže: Napoleon 1810. godine formira dva važna obaveštajna centra - politički i vojni, u relativnoj blizini ruskog pograničnog prostora. Politički je ustanovljen u Varšavi - prestonici marionetskog varšavskog hercoga, koja od 1806. godine ulazi u orbitu Napoleonove imperije. Na čelu ovog centra nalazi se rezident opat L. P. Binjon; on je bio potčinjen Ministarstvu inostranih poslova Francuske i vodio je špijunažu u pograničnim oblastima - Litvi, Zapadnoj Belorusiji i Zapadnoj Ukrajini. Osnovne metode rada ovog centra bile su ispitivanja trgovaca, otvaranje i čitanje pisama, saslušanja zarobljenika i dezertera, slanje špijuna u mesta gde se grade utvrđenja, putevi, vojna skladišta...
CENTAR vojne špijunaže smešten je u Hamburgu, u štabu koji je istovremeno bio i stan maršala Davua. Njegovi zadaci su još studiozniji - obrada i povezivanje materijala o ruskoj armiji, o njenim strateškim rezervama, o kvalitetu priprema oficirskog korpusa, analiziranje vojnog ustrojstva i raznih dokumenata koja prate svakodnevni vojnički život. Rad Davuovog i Binjonovog centra koordiniralo je specijalno informativno-statističko odeljenje, oformljeno početkom 1811. godine pri francuskom Ministarstvu inostranih poslova. Na njegovom čelu nalazio se iskusni obaveštajac Leloran d'Ldevil koji je dugo vreme proveo na službi u francuskim diplomatskim misijama u Prusiji i Rusiji i koji je odlično govorio i nemački i ruski jezik (što je u to vreme predstavljalo retkost ne samo među Napoleonovim diplomatama i obaveštajcima).
Napoleon nikada nije žalio novac koji je trošio na špijunažu. Ali počev od 1810. godine, postao je posebno darežljiv: samo za tajnu stavku vojnog načelstva "za podmićivanje stranaca" 1810. godine je bilo odvojeno tri miliona, 1811. pet, a 1812. već deset miliona franaka.
U vojno-istorijskom arhivu Moskve sačuvan je "referat" o šezdesetorici generala ruske armije, koji je upravo tih dana napisao francuski ambasador u Peterburgu (a koji su uhvatili agenti ruske kontraobaveštajne službe). Na tom spisku su: M. I. Kutuzov, M. B. Barklaj de Toli, M. A. Miloradovič, D. S. Dohturov i drugi budući heroji "užasa 1812. godine". Vrlo je interesantna beleška koja je stajala naspram svakog od ovih šezdeset prezimena: "nepotkupljiv".
Za Napoleonovu obaveštajnu službu radili su francuski guverneri, frizeri, guvernante, izdavači modnih časopisa, kuvari u restoranima i drugi koji su izobilno naselili domove ruske aristokratije i prestoničnih dvorjana. Oni su predstavljali najniže "pipke" Napoleonove špijunaže...
Kina odmah iza Urala
DOSTAVE "agenata" Napoleonove obaveštajne službe neretko su podsećale na pikanterije iz rubrike "Verovali ili ne": "špijuni" su čas brkali Jaroslav sa Kostromom, čas Volgu sa Zapadnom Dvinom. Na "karti" koju je sastavio jedan od takvih "pomoćnika" Napoleonove obaveštajne službe, odmah iza Urala je počinjala... Kina! U velikim centrima Rusije ovi špijuni nisu mogli da sakupe mnogo čisto vojnih informacija, a njihovi izlasci na "lice mesta" (u rejone dislokacije vojske) neminovno bi doveli do raskrinkavanja, naročito kada su vojna dejstva već bila u toku.
SUTRA: NEVIDLjIVI FRONTOVI FRANCUSKO-RUSKOG RATA
TRAMP ZAPALIO SVET IZJAVOM: Ne mogu da isključim mogućnost upotrebe vojne sile!
NOVOIZABRANI predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom i Panamskim kanalom.
07. 01. 2025. u 18:50
"OSVETA MAĐARSKOJ ZBOG PODRŠKE DONALDU TRAMPU" Sijarto oštro o sankcijama SAD-a Orbanovom šefu kabineta
MINISTAR spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto danas je kritikovao odluku Vašingtona da uvede sankcije šefu kabineta mađarskog premijera Viktora Orbana, Antalu Roganu, zbog sumnje da je umešan u korupciju u Mađarskoj.
07. 01. 2025. u 18:12
NIJE NI SLUTIO TRAGIČNU VEST: Memedović podelio sliku sa Miloradom dan pre njegove smrti (FOTO)
MILINKOVIĆ je otišao u crkvu na liturgiju gde mu je iznenada pozlilo.
07. 01. 2025. u 13:21
Komentari (0)