ODNJIHAN NA NARODNOJ POEZIJI: Vladika Amfilohije ostaje jedinstvena pojava u pravoslavnom svetu
DRUŽENjE sa književnicima, naročito sa pesnicima, posebno je prijalo mitropolitu Amfilohiju. I on sam napisao je i objavio podosta stihova, kao i proznih dela. Bio je najstariji član Udruženja književnika Crne Gore i "borio se do poslednjeg dana svog svetačkog bivstvovanja među ljudima".
Pesnik Andrija Radulović, sudrug po peru i ubeđenju, cetinjskog arhiepiskopa, saputnik po Crnoj Gori, Srbiji i Rusiji, po književnom sazvežđu, svoju besedu o njemu, deli sa čitaocima "Novosti".
-Vladika Amfilohije - obnovitelj vere pravoslavne, pesnik i besednik, univerzitetski profesor, teolog svetskog glasa i ugleda, poliglota, hrišćanski mislilac, njegoševac, prevodilac, aktivni učesnik i svedok savremene istorije i raspeća svoje crkve i svog naroda, svetski putnik, hajduk koji je odnjihan na narodnoj poeziji, monah koji je uvek na udaru bura i talasa, živi oganj i preblaga reč, sabesednik i molitvenik staraca svetogorskih i stena o kojoj se lome trošne lađe savremene anticivilizacije upokojio se u Gospodu.
SVETLI naš vladika je bio i ostao čovek okeanske širine. Što je sve uradio za Crnu Goru i pravoslavni svet, obnavljajući preko šest stotina crkava i hramova sa čestitim narodom i podižući dva veličanstvena hrama, u Podgorici i Baru...
Vladika je udahnuo život našoj crkvi, koja je u komunizmu izmrcvarena tavorila i jedva disala, a danas dejstvuje u svoj svojoj punoći Hristovoj na radost i spasenje svih koji veruju u jednu sabornu i apostolsku crkvu Isusa Hrista... A nije mu bilo lako s Crnogorcima... Setimo se kamenica što padahu kao kiša na Cetinjski manastir, naših crkava u kojima plandovahu ovce, zapuštenih i hladnih oltara đe kandilo pred ikonom plače.... I stigao je da opoje svaki grob koji je uzidan u temelje Crne Gore i njene slobode od Čeva ravna do Komova, od Durmitora do Kotora carskoga grada i Visokih Dečana, od Grahovca do Glasinca i Skadra na Bojani, Meduna i Mojkovca... I da povadi kosti iz jama i sahrani dostojno... I da pomiri potomke partizana i četnika, bjelaša i zelenaša, što videsmo u litijama... I da odbrani džamiju u Beogradu od momaka koji behu pogođeni pogromom crkava naših na Kosovu...
-I KAD brani studente na trgu... I kad piše o sutonu u Hajdelbergu i stihuje o Novom usekovanju, o grobu na Komovima... I kad priča o starcu Zosimi i pustinji Optini... I kad posjećuje naše zatočene poslanike u Skupštini Crne Gore... I kad slavi datume naše kulture i pismenosti, i osniva knjižare, i narodne kuhinje, i kad sluša neku sirotu kojoj je sve spaljeno u poslednjem ratu kao rođenu sestru... I kad ga odlikuju i kad ga izvode na sud zbog ona dva slova, i kad prevuče gudalom preko struna gusala i zapeva o Vitlejemu i Božiću, caru Lazaru i Vuku Mandušiću. I kad guta suzavac na protestima.... I kad se sreće sa Solženjicinom, i kad za Vaskrs deli jaja robijašima u spuškom kazamatu... I kad se penje uz ostroške grede... I kad sahranjuje stradale u Metohiji i pod kuršumima drži opela... I kad donosi brdun loze svetogorske da na Nemanjinom gradu ozeleni, rodi i zaplače... I kad posjećuje Venecijansko bijenale i govori o Modiljaniju i modernoj umjetnosti... I kad štiti pjesnike, pogorelce, tamničare i blagoslovi mornare, putnike, štampare... I kad slavi Riječ i brani ruku Jovana Krstitelja. Vladika Amfilohije ostaje jedinstvena pojava u pravoslavnom svijetu.
NIJE LAKO S CRNOGORCIMA
NIJE bilo lako mitropolitu s Crnogorcima, veli Andrija Radulović:
- Kad su mu čupali bradu i panagiju sa prsiju nije proklinjao, ali jeste kad su mu dirali crkvu i pijucima udarali u krst časni i slobodu svetu, kad su rušili oltar i raziđivali sjen crkve na vrhu planine. Razgorio je vitlejemski oganj u Crnoj Gori i nahranio ju je nebeskim hlebom, poput svojih velikih prethodnika mitropolita crnogorskih i svetaca koji i danas šire i svedoče Hristovu ljubav.
PUTOVAO je Radulović sa vladikom u Rusiju, na Njegoševe dane, pre dvadesetak godina. Delegaciju su činili mitropolit Amfilohije, Ranko Jovović, dr Radmilo Marojević, Milutin Mićović, Želidrag Nikčević.
- Tada sam se uverio da je po mentalitetu Crnogorac, po duhu Helen i Sloven, po krvi Srbin koji kao da je rođen u Kosovskom boju, a ne u Morači prepunoj modrih šljiva i izvora, pored manastira moračkog u slami Hristovoj, na Božić u staroj Jugoslaviji. Ali pre svega uverio sam se da je naš mitropolit Amfilohije veliki erudita, obnovitelj, vitez i pesnik koji pored svega gledao svet kroz ljudsko srce i raduje se Božjoj zori kao dete, i pčeli i čoveku i cvrčku u polju. I pomislio sam kako bi stihovi B. Petrovića "sazvežđa mudra pamte u svom sjaju, kako mi je tesno u beskraju", najbolje pristajali uz njegovo ime.
- DOŽIVELI smo tada u Petrogradu velike trenutke - nastavlja Radulović. - Na aerodromu u Sankt Peterburgu bilo je hiljade mladih ljudi sa svećama u rukama i sa pesmom na usnama da sačekaju vladiku Amfilohija koji stupa nogom na rusku zemlju. Govorili smo o Njegošu na Filološkom fakultetu državnog Univerziteta u Sankt Peterburgu sa ruskim akademicima, profesorima, teoretičarima književnosti, prevodiocima. Tada Rusi rekoše da je Njegoš dužan prisustvovati u ruskoj literaturi kao svetski original, jer oni takvog pisca nemaju! Bili smo i na grobu Dostojevskog u Lavri Aleksandra Nevskog, i na prijemu kod tadašnjeg vladike ladoškog i peterburškog Vladimira koji nam blagoslovio da posetimo crkvu gde je Njegoš rukopoložen za vladiku pred ruskim carem. Obišli smo i grob vladike Vasilija Petrovića koji odmara pored srpskog patrijarha Brkića, u blizini Suvorova. Na grobu vladike Vasilija stoji natpis: "Na ovom mjestu je sahranjen presvijetli Vasilije Petrović, mitropolit skenderijski i primorski Crne Gore i čuvar patrijarhata srpskog trona koji umrije u tuđini u svojoj 37 godini. Upokojio se u Sankt Peterburgu 1766. godine 10. marta po mladom mjesecu u 7 sati."
GOVORILI su stihove u čast Njegoša u Savezu pisaca u Sankt Peterburgu, u Nacionalnoj biblioteci Rusije, posetili Admiralitet, Univerzitet, Petropavlovski sabor sa zlatnim kupolama i flamanskim zvonima. Vladika je održao pomen Lovćenskom Tajnovidcu Petru Petroviću Njegošu i u crkvi gde je Njegoš rukopoložen u vladiku u prisustvu ruskog cara Aleksandra I i članova Sinoda Ruske pravoslavne crkve.
Preporučujemo
VARNICA IZ KUĆE ĆIRA RADOVIĆA: Risto se molio Bogu da ga ne prime u Bogosloviju
04. 11. 2020. u 19:48
MILAČIĆ PISAO IRINEJU: Narod Crne Gore već je izabrao budućeg mitropolita!
04. 11. 2020. u 16:16
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
AMERIČKI MEDIJI: Krah Obaminog braka i afera s Dženifer Aniston - Mišel se više ne pojavljuje s njim (FOTO)
U AMERIČKIM medijima se sve više šuška o navodnoj ljubavnoj aferi bivšeg američkog predsednika Baraka Obame i holivudske glumice Dženifer Aniston.
25. 01. 2025. u 20:22
Komentari (0)