MASIVNOM razaranju 6. oktobra je podvrgnut i Beograd. Srpska i saveznička artiljerija još je izbegavala da odgovori na vatru, da ne bi otkrila svoje položaje, ali je ipak uništena sva protivavionska artiljerija, zatim ruska baterija teške artiljerije kod Crkve Ružice na Kalemegdanu, jedan francuski top i jedna srpska haubica na Topčideru. Razbijena su sva svetla i pokidane sve telefonske veze, pa su ordonansi jurili i ginuli između rovova.
Povezane vesti
SRBIJA OSUĐENA NA PROPAST: Britanci su 1915. godine obmanuli srpsku vladu
KADA pohod na Srbiju bude konačno otpočeo, britanskom admiralu Ernestu Trubridžu će ostati samo da svom dnevniku poverava ogorčenje zbog savezničkog napuštanja Srbije i poniženja koje je tako naneto Antanti.
23. 02. 2021. u 18:00
ENGLESKI ADMIRAL NA DUNAVU: Ernest Trubridž proveo je tri godine sa srpskom vojskom
BUGARSKA Prva armija, pod komandom generala Klimenta Bojadžijeva, sa četiri divizije i odredom pukovnika Stojkova, pet dana posle napada saveznika, manjim snagama je trebalo da nastupa ka Negotinu, a glavnim ka Nišu.
22. 02. 2021. u 18:00
TRI ARMIJE KREĆU NA SRBIJU: Nikola Pašić se isuviše mešao u rad Vrhovne komande
POSEBNO jak pritisak na Nikolu Pašića, da se spreči bilo kakvo ugrožavanje Bugarske, i da joj Srbija ustupi teritorije u Makedoniji, vršio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Sazonov.
21. 02. 2021. u 18:00
OBRUČ SE POLAKO ZATVARAO: Srpska vlada počela je da šalje svoje inte lektualce u specijalne misije u savezničke zemlje
NIKOLA Pašić je već u avgustu 1914. u Nišu, na izradi srpskog i jugoslovenskog nacionalnog programa, okupio Jovana Cvijića, Aleksandra Belića, Slobodana Jovanovića, Ljubomira Jovanovića, Nikolu Stojanovića i Mirka Latasa.
19. 02. 2021. u 18:00
PAŠIĆ ODBIJA TAJNE NAGODBE: Nemci su preko emisara nudili Srbiji separatni mir
NEMCI su tokom 1915, pa i za vreme pohoda na Srbiju, preko nezvaničnih emisara, nagovarali vladu Nikole Pašića na separatni mir i nudili joj teritorijalne ustupke. Uglavnom su mislili na spajanje ostataka Srbije i Crne Gore, bez delova koje bi uzele Austrougarska i Bugarska, i njihovog izlaska na more u severnoj Albaniji.
18. 02. 2021. u 18:00
Najnovije iz rubrike
GRAĐEVINSKI INŽENJER ZA NOVU S: Problem sa nadstrešnicom je nastao pre 60 godina i zbog neopreznosti arhitekte (VIDEO)
GRAĐEVINSKI inženjer Zoran Đorđević na Novoj S TV objasnio je da je problem sa nadstrešnicom na Železničkoj stanici u Novom sadu nastao pre 60 godina.
05. 11. 2024. u 16:06
PROVEJAVAĆE SNEG ZA VIKEND, TEMPERATURA U PADU: Pali se meteoalarm - oprez zbog dve pojave
U NAREDNIM danima očekuju nas hladna jutra, mestimično uz mraz i maglu, navodi se u najnovijoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
05. 11. 2024. u 15:56
GUŠI SE DOBRA, A STIMULIŠE LOŠA KNJIŽEVNOST: Bibliotekari dobili podršku Međunarodne federacije, ali i mnogih pisaca
Međunarodna federacija bibliotečkih udruženja i institucija (IFLA) podržala je javne biblioteke u Srbiji u zahtevu da se oslobode plaćanja tarife na pozajmljene publikacije. Ovu tarifu u iznosu od 15 dinara biblioteke bi trebalo da plaćaju od 1. januara sledeće godine, što je propisano Zakonom o autorskim i srodnim pravima. Takav novčani namet one ne bi mogle da izdrže, pa bibliotekari upozoravaju da bi mnoge od njih morale da se zatvore.
05. 11. 2024. u 12:57
VUJOVIĆ: Ministarstvo zaštite životne sredine spremno da odustane od kapitalnog projekta proširenja i modernizacije deponije „Duboko“
MINISTARSTVO zaštite životne sredine spremno je da odustane od kapitalnog projekta proširenja i modernizacije regionalne deponije „Duboko“ u Užicu, nakon što je ta lokalna samouprava odlučila da zatvori deponiju, izjavila je potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
05. 11. 2024. u 09:48
Komentari (0)