MEKI PRITISCI NA SRPSKU BAŠTINU NA KiM: Naučni skup u SANU o zaštiti i očuvanju kulturnog nasleđa u našoj južnoj pokrajini
OČUVANjE našeg kulturnog nasleđa jedan je od uslova opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i spada među prioritete kulturne politike naše zemlje.

Foto P. Milošević
Ovo je, otvarajući dvodnevni naučni skup u SANU - "Zaštita, očuvanje i afirmacija srpskog kulturnog nasleđa na KiM", rekla ministarka kulture i informisanja Maja Gojković. Govoreći o važnosti borbe na međunarodnom planu za očuvanje te baštine, ona je navela:
- U kontaktu sa predstavnicima Uneska i drugih institucija, svakodnevno podsećamo da pretenzije Prištine za prijem u članstvo međunarodnih organizacija koje se bave kulturom nisu u skladu sa Rezolucijom 1244 Ujedinjenih nacija, niti su u interesu očuvanja kulturnog nasleđa.
Prema njenim rečima, oni koji pretenduju na našu kulturnu baštinu računaju na trajno uništavanje sećanja i identiteta našeg naroda na tom prostoru:
Sve više smo, kako je rekla, svedoci "mekog pritiska" na našu versku i kulturnu baštinu, navodeći primere: postavljanje tzv. kosovske zastave i služenje rimokatoličke mise na ostacima Crkve Svetog Nikole u Novom Brdu, izgradnja magistralnog puta neposredno uz manastir Visoki Dečani; odbijanje lokalne samouprave da sprovede odluku Ustavnog suda u Prištini i vrati Dečanima 24 hektara zemlje...
- Naše kulturno blago na KiM decenijama unazad i sve do danas, izloženo je različitim vrstama nasilja i pretnji, otvorenim nasrtajima i fizičkom uništavanju, kao i svakodnevnim kampanjama i pritiscima, pokušajima brisanja i falsifikovanja - navela je Gojkovićeva, podsećajući da je Ministarstvo preko Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture sprovelo konzervatorsko-restauratorske radove u Banjskoj, Dečanima, Pećkoj patrijaršiji, Gračanici, Bogorodici Ljeviškoj, Velikoj Hoči i Svetim arhangelima, a da se ove godine nastavljaju radovi u Banjskoj i Bogorodici Ljeviškoj.
Naučno je utvrđeno tokom 19. i 20. veka da na KiM postoji 1.994 srpska toponima: 1.181 crkva, 113 manastira, 48 isposnica, osam spomen-
-kapela, 543 groblja, 96 tvrđava, 14 dvoraca srpske vlastele, podsetio je Zoran Garić, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture Priština - Leposavić, dodajući da je broj spomenika kulture - 372 (55 stambenih, 15 javnih, 160 verskih, 12 spomenika vojne arhitekture, 57 arheoloških mesta, 23 gradske celine, 13 inženjerskih i privrednih građevina i 37 spomenika memorijalne arhitekture).
Posle ulaska međunarodnih snaga, prema njegovim rečima, samo od juna do oktobra 1999. srušeno je, oštećeno ili oskrnavljeno 76 srpskih svetinja. A prema podacima SPC od juna 1999. do avgusta 2001. uništeno je 107 spomenika i pravoslavnih građevina. U martovskom pogromu 2004. samo za dva dana porušeno je još 19 spomenika kulture i 15 kulturnih mesta.
Naučni savetnik Balkanološkog instituta Danica Popović podsetila je da je istorija naše baštine na KiM, kontinurana povest stradanja, počevši od rušilačke stihije otomanskih osvajača. Kada je u pitanju budućnost brige o njoj, pozvala se na reči Stojana Novakovića, koji je tvrdio da je srpska baština na KiM, tačka na kojoj srpski narod ne može da čini bilo kakve ustupke, kompromise i transakcije.
BOGORODICA LjEVIŠKA PROKIŠNjAVA
GOVOREĆI o velikim problemima i mnogobrojnim izazovima naših stručnjaka, u poslednje dve decenije, kada je u pitanju konzervatorsko-restauratorski rad na zidnom slikarstvu srpskih srednjovekovnih spomenika na KiM, Aleksandra Davidov Temerinski istakla je kao pozitivan primer potpunu obnovu živopisa u Gračanici. Ali, i upozorila je na alarmantno stanje u prizrenskoj Bogorodici Ljeviškoj, stradaloj u pogromu 2004, gde su freske samo delimično obnovljene, a crkva odnedavno i prokišnjava, na istočnoj strani.
PITANjE SVIH PITANjA
ISTAKAVŠI značaj projekta "Srpsko pitanje", koji je pokrenula SANU, Vladimir Kostić, njen predsednik, istakao je:
- Želja je da se uz prisustvo članova SANU, uz učešće relevantnih institucija i pojedinaca pokreću pitanja od vitalnog značaja za naše društvo, narod i državu. Bilo je jasno da će u takvim planovima prioritet svih prioriteta biti problemi na KiM - kazao je Kostić, konstatujući da je skup nekoliko puta odlagan zbog pandemije.
Preporučujemo

KURTI TRAŽI SVOG MIRAŠA: Vlasti lažne države po Milovom receptu udaraju na SPC
25. 05. 2021. u 09:00

PORUKA IGUMANA VISOKIH DEČANA: Srpske svetinje branimo istinom i molitvom!
14. 09. 2020. u 13:15

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NE MOŽE DA SAKRIJE TUGU: Darko Lazić potpuno slomljen, javno se oglasio (FOTO)
PEVAČ se prisetio svog pokojnog oca...
28. 04. 2025. u 19:35
Komentari (0)