SILOVAO ME SRPSKI MINISTAR KULTURE: Danijela Štajnfeld, na dan izricanja presude Ratku Mladiću, za hrvatske medije
U SREDU 9. juna izašao je intervju Danijele Štajnfeld u hrvatskom Večernjem Listu. Naslov teksta je Danijelina izjava, sa opisom silovatelja „srpski ministar kulture“. Hrvatske kolege bi inače, u svojoj interpretaciji, napisale „srbijanski“, ali su, u ovom slučaju, odlučile da ostave tačan citat, pretpostavljamo zbog autentičnosti:
LINKhttps:
Ako zanemarimo da nedostaje „nekadašnji“ ispred „ministar kulture“, ostaje nam pitanje:
Kome je bitno da opis silovatelja glasi „srpski ministar kulture“?
Hrvatskim čitaocima bi sigurno bilo odmah jasno o kome se radi da je umesto ovog opisa pisalo samo „Branislav Lečić“, čak i bez dodatka „glumac“. Hrvati i ostali narodi na teritoriji bivše Jugoslavije, vrlo dobro znaju Leku, imenom i prezimenom, ali ne kao ministra kulture, što je bio od 2001 – 2004. godine, ili političara uopšte, već kao poznatog glumca, čija ostvarenja gledaju u filmovima i serijama od sredine 70-tih do danas.
Kome je namenjen tekst u novinama? Čitaocima. Možemo da zaključimo kako čitaocima ovaj opis nije bitan.
Kako vidimo, Večernji List, uz intervju sa glumicom, najavljuje prikazivanje njenog dokumentarnog filma u Zagrebu 15. juna.
Da li je ovakav opis silovatelja bitan za najavu projekcije filma u Zagrebu? Kome je namenjen film koji Danijela Štajnfeld promoviše u Večernjem Listu? Gledaocima. Možemo da zaključimo kako gledaocima ovaj opis nije bitan. Kome je onda bitan ovakav opis? A kome je namenjen?
Lečić nije bio ministar kada se dogodilo navodno silovanje.
Kako glumica tvrdi, Lečić ju je silovao 2012. godine.
On tada nije bio ministar kulture. Svoj mandat završio je 8 godina ranije.
Ovo je još jedan od razloga zbog kojih naslov u hrvatskoj novini deluje neprirodno.
Danijela 22. mart, Srbija: Silovao me moj kolega i dragi prijatelj Branislav Lečić
Danijela 6. jun, Hrvatska: Silovao me je srpski ministar kulture
Večernji List ističe naslov kao jedan deo ispovesti Danijele Štajnfeld i kao njen citat.
Zašto je bilo bitno Danijeli da za hrvatsku javnost opiše muškarca koji ju je navodno silovao kao „sprkog ministra kulture“?
Da se vratimo na 22. mart kada je Danijela prvi put javno objavila ime i prezime muškarca za kog tvrdi da ju je silovao, i to uz opis „moj kolega i dragi prijatelj“. U danima posle ove objave, dok je vest bila sveža, mnogi mediji su dodali podatak da je Lečić nekada bio ministar kulture, uključujući i New York Times.
Do nekih odgovora nije lako ni jednostavno doći, ali istraživanje može da pomogne.
Zašto je Sarajevo Film Festival uvrstio Danijelin film u svoj program prošle godine?
Film „Zaceli me“ / „Hold Me Right“ doživeo je svetsku premijeru na Sarajevo Film Festivalu u avgustu 2020. godine. Propisi festivala jasno govore da učešće u takmičarskom programu dokumentarnog filma, gde je i bio svrstan, mogu imati samo filmovi čija je većina autorske ekipe i producentska kuća potiče iz jedne od navedenih država (među kojima je Srbija, a nije Amerika).
Kada je reč o dokumentarcu „Zaceli me“, Danijela Štajnfeld je producent i reditelj filma, kao i jedan od montažera / urednika, dok je Mike Lerner izvršni producent. Osim što ne postoji podatak o producentskoj kući u Srbiji koja je snimala ovaj film, u ekipi filma ne postoji niko osim nje ko potiče iz Srbije, što nam je jasno iz kratkih prezentacija sa podacima o filmu sa festivalskih stranica, ali i sa zvanične web stranice filma:
https://www.holdmerightfilm.com/the-film
Kako je onda moguće da je film ušao na SFF? Nekako jeste moguće...
Zašto je samo Danijela Štajnfeld dobila toliki plasman u medijima kod nas i u svetu?
Prošle godine prikazano je još filmova sa istom i sličnom tematikom, međutim ovakav odjek ima samo Danijelino rediteljsko ostvarenje, u kom, osim nje, postoje i druge žrtve silovanja sa svojim pričama, iz Amerike, koje takođe nisu bile toliko zanimljive medijima.
Čak je i New York Times procenio da je Danijelina životna priča toliko bitna da od
24. marta na dalje redovno razvija i dopunjuje članak o njenom ličnom iskustvu, prateći dešavanja i novosti o slučaju Štajnfeld – Lečić.
LINK
https://www.nytimes.com/2021/03/24/movies/danijela-stajnfeld-hold-me-right.html
Da li je Danijela sama i slučajno postigla ovakvu pažnju javnosti i medija?
Danijela je autor filma. Vrlo je aktivna na mrežama i u medijima. Intenzivno se bavi promocijom svog filma, kao i medijskim plasmanom sopstvenog iskustva seksualnog zlostavljanja.
Danijela je javno govorila i o podršci koju je imala od svog bliskog prijatelja po imenu Franc Stefan Gadi, koji joj je bio podrška dok je prolazila kroz težak period, što je i on na mrežama potvdio. Gadi je istraživač Međunarodnog Instituta za strateške studije, u Londonu, a bavi se konfliktima i ratovima. Objavio je mnoge tekstove o bezbednostnim pitanjima u Aziji i Evropi. Između ostalog, često objavljuje za The International New York Times.
LINK
https://thediplomat.com/authors/franz-stefan-gady/
Danijela je pričala prošlog leta za medije kako nije imala nameru da u film uvrsti svoje lično iskustvo, već je to učinila tek u završnoj fazi postprodukcije filma, koji je pripremala i snimala, kako kaže, tri godine. Objasnila je kako joj je prijatelj i reditelj Dag Lajman savetovao da ubaci svoju ličnu priču u film, što je i uradila na kraju.
LINK
Danijela je svakako vrlo angažovana u medijima u slučaju Štajnfeld – Lečić, ali mormo primetiti da je imala više nego sjajnu i reklo bi se spremnu podršku medija od 22. marta. Počev od novine New York Times, preko domaćih medija koji zapravo imaju eksluzivu na ovaj slučaj (u užem i širem smislu): Nova S, Insajder, Nedeljnik, N1, Danas. Ostali sprski mediji uglavnom prenose i obrađuju dalje materijal koji im je obezbedila navedena grupa medija. Ne možemo da se ne osvrnemo na to da su upravo ovi mediji bili do 21. marta Lečićevi saborci. Šta se desilo preko noći?
Da biste potvrdili da niste robot, na kraju ovog celog teksta, nije dovoljno da odgovorite na pitanje koliko je sedam + pet. Da bismo svi zajedno došli do nekih odgovora, potrebno je rešiti jednačinu sa nekoliko nepoznatih...
Bitno je uzeti sve dostupne elemente u obzir, pa i one od kojih smo počeli da istražujemo:
- Kako je došlo do suprotnih tvrdnji Merime Isaković i Danijele Štajnfeld?
- Da li je Danijela odmah prijavila silovanje ili ne? Koji je opis silovatelja u prijavi?
- Gde je silovana Danijela, u autu ili u kući? Koliko je godina imala, 21 ili 28?
- Koji mediji brišu tragove Danijelinih oprečnih izjava?
- Po čemu se razlikuju prikazi filma „Zaceli me“ iz prošle i ove godine?
Ako ste propustili, pročitajte tekst koji smo objavili u nedelju 6. juna:
https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/1004224/otkrivamo-intrigantne-detalje-slucaja-stajnfeld-lecic
Ekipa Večernjih Novosti nastaviće da istražuje.
"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.
23. 11. 2024. u 16:52
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (1)