POZLAĆUJU HILANDAR PUNIH 16 GODINA: Restauratori zavoda iz Novog Sada rade na obnovi duhovnog temelja srpske nacije
NA svečanosti u septembru povodom 70. rođendana Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Novom Sadu, u prigodnim besedama posvećenim nizu uspešnih poduhvata biće istaknut i zlatni "biografski" podatak da su se ovdašnji eksperti, ubrzo posle požara 2004. godine, zajedno sa brojnim stručnjacima svih zanata iz čitave Srbije, uključili u obnovu Hilandara, duhovnog temelja srpske nacije, vaspostavljenog na Atosu pre više od osam vekova.
Minulo je već šesnaesto leto otkako ovdašnje arhitekte, duboresci, vajari, slikari i pozlatari, uposleni u novosadskom Zavodu, svaku svoju godinu žive po novosadskom i hilandarskom "kalendaru". Živeće na relaciji Novi Sad - Hilandar barem još deceniju.
- Na Hilandaru će obnova požarom oskrnavljenih postradalih delova kompleksa biti završena do 2023. godine, ali naši konzervatori će imati posla i u narednih 10, pa i 15 godina, jer započeto je sređivanje Sabornog hrama. Treba dati novi sjaj ikonostasu i tronovima, te uraditi freskoživopis - otkriva "Novostima" Zoran Vapa, direktor Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Rad na enterijeru i mobilijaru Sabornog hrama, Milutinove crkve, jedne od najmonumentalnijih građevina na celoj Svetoj gori, novosadski ekspertski tim započeo je pre pet godina kada im je očinskim glasom hilandarski iguman Metodije rekao: "Deco moja, dosta ste kružili kao kiša oko Kragujevca, vreme je da uđete u Milutinovu crkvu i latite se posla u glavnom hilandarskom hramu. Idemo u oltar."
Do tada, a počevši od 2005. godine, novosadski tim udahnuo je novi život freskoživopisu Svetog Save u Kareji (glavnom gradu Svete Gore). Veštim, filigranskim potezima, milimetar po milimetar, uradili su kompletne duborezačko-pozlatarske radove na ikonostasu Savine isposnice, koji su trajali dve godine. Restauriran je ikonostas Svete trojice kao i ikonostas mitropolita Simeona iz 1635. godine. Na redu je detaljna obnova Sabornog hrama, koju nije uspela da zaustavi ni pandemija virusa korona.
- Nismo prekidali radove, preko Bugarske smo ulazili u Grčku, svesni da smo tamo najzaštićeniji od virusa. Jer, na Hilandar virus nije uspeo da se probije zahvaljujući rigoroznoj kontroli. I sada, čak i ako ste vakcinisani morate da uradite pi-si-ar test pre nego što kročite na Svetu Goru - kaže direktor Zavoda, a zatim nam nabraja sve detalje obnove, koji svaki za sebe predstavljaju svojevrstan podvig.
Tokom prošle i ove godine restaurirani su tronovi Bogorodice Trojeručice, Svetog Nikole i Sveta Tri jerarha u Sabornoj crkvi. Urađene su i posebno zahtevna demontaža, konzervacija i restauracija ikone Isusa Hrista, na plafonu manastirske trpezarije. Ikona je rad Georgija Mitrofanovića iz 1625. godine i predstavlja remek-delo naše umetnosti tog perioda.
Već od oktobra restauratori će se, prema rasporedu stručne službe ali i na molbu bratstva manastira Hilandar, posvetiti novom izazovu - obnovi tronova Svetog Dimitrija, Petra i Pavla. Sva tri su deo Sabornog hrama.
Godinama će trajati obnova ove, glavne hilandarske crkve, prve u nizu onih koje je kralj Milutin podigao 1293. godine. Bogosluženja u njoj traju ukupno šest sati dnevno, a građevinske skele ne priliče unutrašnjosti ove svetinje.
ZLATNE RUKE
U HILANDARSKOM timu iz Novog Sada slikarsko-konzervatorskim radovima rukovodi slikar-konzervator Siniša Zeković, a šef duborezačko-pozlatarskih radova je Rastko Ćurčić, vajar konzervator. Duboresci su Miloš Vujaklija, Lazar Ćurčić, Jovan Ćeranić, stolari konzervatori - Goran Radaković, Dejan Radaković i Boško Papić. Konzervatori su Miroslav Nonin, Zoran Barišić i Dragan Sič.
Neki od njih u Hilandaru imaju duži "staž" od pojedinih monaha.
BLAGOSLOV ZA DRON I SKENER
MEĐU monasima Hilandara na čelu sa igumanom Metodijem nije mali broj onih koji su završili različite fakultete pre nego što su se otisnuli u tišinu Svete Gore. Upućeni su u savremene tehnologije, ali mobilni telefoni nisu im drag izum (u Hilandaru ionako nema interneta). Nisu, međutim, oklevali da daju blagoslov novosadskom timu restauratora da u Saborni hram umesto skela unesu savremeni dron koji na najuzvišenijoj tački kupole može perfektno da snimi i najsitniji detalj. Ubrzo je kupljen i skener koji uočava svaki deformitet na ikoni. Sa oba aparata, pošto je prethodno položio obuku, rukuje slikar Vladimir Petrović.
ZAKON U PRIPREMI
NA kraju ovog razgovora za "Novosti" Zoran Vapa (na slici) otkriva nam da će uskoro biti donet Zakon o Hilandaru, koji će podrazumevati da briga o najznačajnijoj svetinji izvan Srbije neće prestati u trenutku kada se završi kompletna građevinska, infrastrukturna i restauratorska obnova njenih delova postradalih u požaru.
- Zakon će predviđati da sredstva za Hilandar ubuduće budu stavka u budžetu jer Hilandar treba da bude briga svih Srba, gde god da su - ističe Vapa.
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)