DIM I GASOVI PRITISLI SRBIJU: Lakše je rešiti manje velikih zagađivača, nego hiljade malih izvora
ZA građane Srbije nije bilo veliko iznenađenje što se prethodnih dana naša zemlja našla među najzagađenijim gradovima u svetu. Merne stanice očitavale su povišen nivo PM 10, PM 2,5 i drugih štetnih čestica u vazduhu - čak tri puta iznad granice!

Foto AP
O zagađenju vazduha, nažalost, priča se najčešće - kad zahladi. Da su koncentracije zagađujućih materija i dalje visoke, ali i opasne, upozorava profesor klimatolog Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta. Kako kaže, svi koji nemaju preke potrebe ne bi trebalo da izlaze iz kuće.
- Rešavanje problema sa zagađenjem je dug proces - objašnjava Đurđević.
- Pojedini gradovi su i dalje u crvenoj zoni, kao što su Beograd, Valjevo, Novi Pazar, Užice... Razlozi za to su stare tehnologije, koje nemaju mogućnost da zaustave zagađivače, kao i kotlarnice koje koriste teška goriva, poput mazuta. Zagađuju takođe individualna ložišta, saobraćaj i poljoprivreda. O rešavanju problema zagađenja treba razmišljati u doba godine kada je njegov kvalitet dobar.
Profesor Đurđević navodi da je bolje srediti manji broj velikih zagađivača, u odnosu na hiljade individualnih malih izvora.
U Ministarstvu životne sredine kažu da je rešavanje pitanja zagađenja vazduha njihov - apsolutni prioritet. Prema rečima resorne ministarke Irene Vujović, ovaj problem naročito je izražen tokom grejne sezone.
- Ove godine smo sufinansirali zamenu kotlova u toplanama, javnim objektima i domaćinstvima, kako bismo prešli na ekološki prihvatljivije energente - kazala je Vujovićeva. - Iz budžeta Ministarstva izdvojena su sredstva za projekte u 54 lokalne samouprave, koji osim zamene kotlova uključuju i pošumljavanje. Uskoro će biti rekonstruisane kotlarnice u Valjevu, Novom Pazaru, Kosjeriću i drugim lokalnim samoupravama. Započeti su radovi na kompletnoj rekonstrukciji toplane u Kragujevcu, a biće sanirana i deponija pepela u sklopu kompleksa toplane, što će značajno doprineti smanjenju zagađenja.
Iz Ministarstva za zaštitu životne sredine poručuju da se višedecenijski ekološki problemi ne mogu rešiti u jednom danu, ali da se na tome ozbiljno radi.
ZA ODSUMPORAVANjE 600 MILIONA EVRA
TOKOM poslednjih šest godina država je uložila više od 600 miliona evra u postrojenja za odvajanje sumpora iz dimnih gasova u našim termoelektranama.
- Neka od tih postrojenja već rade u punom kapacitetu, dok su neka još uvek u izgradnji. Ulaganjem u mere zaštite životne sredine u energetskom sektoru, primenom najsavremenije tehnologije, štitimo vazduh i ulažemo u zaštitu životne sredine - izjavila je ministarka Vujović.

UKRAJINA IZDALA UPOZORENjE: Rusi će noćas lansirati raketu koja može da nosi nuklearno oružje
RUSIJA planira „trenažno“ lansiranje interkontinentalne balističke rakete RS-24 „Jars“ u noći između 18. i 19. maja, saopštila je ukrajinska vojna obaveštajna služba (GUR) 18. maja.
18. 05. 2025. u 15:55

INCIDENT U DRUGOM KRUGU IZBORA U RUMUNIJI: Policija izvela predsedničkog kandidata sa biračkog mesta (VIDEO)
RUMUNSKI predsednički kandidat i lider nacionalističke stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna Đorđe Simion i favorit na prošlogodišnjim poništenim izborima, Kalin Đorđesku, policija je izvela sa biračkog mesta u Mogošoaji (predgrađu Bukurešta).
18. 05. 2025. u 09:54

KAKO JE SMOKI SAZNAO DA IMA RAK MOZGA: Pred smrt imao jednu želju - dokazao da je bio velikan
LjUBIŠA Samardžić, jedan od najvoljenijih glumaca sa prostora bivše Jugoslavije, preminuo je 8. septembra 2017. godine u Beogradu, u 81. godini života. Iza njega su ostale desetine nezaboravnih uloga, legendarni osmeh i glas koji je govorio srcem. Otišao je tiho, dostojanstveno, baš onako kako je i živeo – kao gospodin, umetnik, otac, suprug i prijatelj.
20. 05. 2025. u 10:38
Komentari (1)