SRBIJA POTPISALA VAŽAN SPORAZUM SA RUSIMA: Počinje izgradnja Centra za visoke tehnologije i inovacije
VLADA Srbije i Državna korporacija „Rosatom“ potpisale su Generalni okvirni sporazum o izgradnji Centra za visoke tehnologije i inovacije i Sporazum o osnivanju zajedničkog preduzeća koje će realizovati ovaj projekat na teritoriji Republike Srbije, saopšteno je danas iz Kabineta ministra za inovacije i tehnološki razvoj.
Foto: Kabinet ministra za inovacije i tehnološki razvoj
Sporazume su, uoči posete predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić Moskvi, potpisali ministar i predsednik Međuvladinog komiteta za saradnju sa Rusijom Nenad Popović i predsednik Rosatom Oversiz Jevgenij Pakermanov.
Na osnovu navedenih sporazuma, tokom naredne tri godine u Srbiji će biti izgrađen Centar za visoke tehnologije i inovacije na bazi ciklotronskog kompleksa i objekti za proizvodnju radiofarmaceutskih lekova, navodi se u saopštenju.
Ministar Popović ocenio je da je zbog potpisivanja danas istorijski dan u odnosima Srbije i Rusije.
- Na osnovu dogovora naših lidera, predsednika Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Rusije Vladimira Putina, potpisali smo sporazume koji vraćaju Srbiju na mapu evropskih zemalja koje poseduju kapacitete za naučna istraživanja u oblasti nuklearnih tehnologija. Ovo će podići spremnost Srbije u oblasti medicine, nauke, istraživanja, a već sada imamo zahteve iz zemalja iz okruženja da zajedno sa našim naučnicima koriste kapacitete ovog centra - rekao je on.
Kako je ocenio, potpisivanjem ovih sporazuma otvorene su nove perspektive u razvoju odnosa Srbije i Rusije u oblasti nuklearnih tehnologija.
Generalni direktor Državne korporacije „Rosatom"Aleksej Lihačev izrazio je zadovoljstvo zbog konkretnih koraka kao i određivanja preliminarnih rokova realizacije projekta u kojem će biti primenjene inovacione ruske nuklearne tehnologije.
- Radiofarmaceutski kompleks i Centar za visoke tehnologije i inovacije u za građane Srbije učiniće pristupačnom visokotehnološku medicinsku pomoć, usmerenu pre svega na rešavanje problema u borbi sa onkološkim oboljenjima - istakao je on.
U saopštenju se navodi da će budući centar dati značajan doprinos razvoju Srbije, te da će se u njemu primenjivati najnaprednije tehnologije kao što su proizvodnje radioizotopa koji se koriste u medicinske i industrijske svrhe, legiranog silicijuma za industriju.
Dodaje da će budući centar pružati usluge za određivanje elementarnog sastava ruda i minerala, kao i ekoloških uzoraka.
Predsednik Rosatom Oversiz Pakermanov rekao je da će u zajedničkom preduzeću biti pokrenuta savremena proizvodnja radiofarmaceutskih preparata za dijagnostiku i lečenje različitih oboljenja.
- To će u značajnoj meri doprineti razvoju napredne nuklearne medicine u Srbiji i u celom regionu. Početak radova za praktičnu realizaciju projekta planiran je već u 2022. godini - naveo je on.
Projekat uspostavljanja Centra za visoke tehnologije i inovacije realizuje se u okviru Međudržavnog sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Ruske Federacije potpisanog 2019. godine tokom posete predsednika Rusije Vladimira Putina Srbiji.
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NOVI STRAVIČNI DETALjI SMRTI MARIJE (21): Dok ležala nepomična, radnik povukao jeziv potez koji je šokirao sve (VIDEO)
Smrt Marije (21) nakon bandži skoka u Brazilu dobila je novi obrt pošto svedok tvrdi da je zaposleni uklonio njenu GoPro kameru sa mesta nesreće.
16. 06. 2026. u 12:22
"BOŽIJA RUKA" I "GOL VEKA" 40 GODINA KASNIJE: Dan kada je Dijego Armando Maradona postao "božanstvo" (VIDEO)
Dan kada se fudbal promenio. Postoje golovi koji donose trofeje, menjaju karijere, ali je samo jedan promenio istoriju ove igre.
22. 06. 2026. u 12:45 >> 12:45
TEŠKA BORBA ZA ŽIVOT NAŠEG SLAVNOG MUZIČARA: "Rak mi grize kosti, proširio se na celo telo, molim vas - pomozite da preživim"
"MOLIM vas, vratite mi onu dobrotu koju sam godinama delio sa vama, donirajte odmah i pomozite mi da preživim."
20. 06. 2026. u 16:23
Komentari (1)