ZEMLJAČE, NE ZABORAVI ZAVIČAJ! Etno-muzej sa više od hiljadu eksponata čuva od zaborava napušteno Rautovo blizu Niške Banje

Далиборка Алихоџић

07. 01. 2022. u 07:45

"ZEMLjAČE, ako si otišao iz zavičaja, završio razne škole i zanate. Ako si na visokom položaju u državi i nauci, u školi i na univerzitetu...ne zaboravi da te je podigao i othranio znoj tvojih predaka seljaka, tvoj zavičaj. Ako to zaboraviš, izgubio si smisao za pamćenje i život, izgubio si zavičaj i istoriju tvoga naroda, a to znači da si izgubio sve!

ЗЕМЉАЧЕ, НЕ ЗАБОРАВИ ЗАВИЧАЈ! Етно-музеј са више од хиљаду експоната чува од заборава напуштено Раутово близу Нишке Бање

Foto D. Alihodžić

Ove reči su uklesane na ulazu u etno-muzej u selu Rautovu.

Za deset godina postojanja zbirka eksponata iz svih perioda samo je rasla, zajedno sa knjigom utisaka koje su ostavljali posetioci sa svih kontinenata. Muzej je nastao na imanju porodice Ranđelović, ali je starinska kuća u moravskom stilu postala pretesna da bi se sve izložilo, pa se rodila ideja da se od napuštene seoske škole napravi kulturni centar gde bi muzej bio okosnica svih dešavanja.

Foto D. Alihodžić

Muzej u Rautovu gostima Niške Banje i turistima koji posete Niš omiljena je destinacija zbog svoje autentičnosti, ali i pozicije sela Rautova. Udaljeno je samo četiri kilometra od Niške Banje, pa se do njega može i peške, a nalazi tek na nešto više od 500 metara nadmorske visine. Selo deluje kao da je zaustavljeno u vremenu, jer u njemu stalno živi tek sedam stanovnika. Novica Ranđelović, poznati niški urbanista i publicista, pamti da je u vreme njegovog detinjstva u Rautovu živelo pet stotina duša. Danas, da nije njegovog muzeja i entuzijasta koji mu pomažu i ime sela bi bilo zaboravljeno.

- Nekako ja imam utisak da je to jedna skromna postavka. Ali, kada nam dođu posetioci iz drugih gradova i zemalja njihovi utisci su drugačiji. Oni tu vide tragove istorije sa mnogo njima nepozantih eksponata čije nazive i namenu ne znaju. Zato smo tu ja i moji saradnici da ispričamo priču ne samo o muzeju i selu, nego i o svakom predmetu kako se našao baš na ovom mestu - veli Novica koji nam otkriva da je većinu predmeta dobio od svojih komšija koji su načuli da njega to interesuje, ali i da sami posetioci šalju eksponate. Velika podrška u ovome mu je školski drug Jovan Mandić, sa kojim je od početka u ovom poduhvatu.

- Ulaz je slobodan, oduvek je bio i biće. Želimo da sačuvamo našu tradiciju iz svih epoha, oslobođeni bilo kakve ideologije. Često se posetioci ponude da nam pošalju nešto iz svog kraja što smatraju da bi bilo zanimljivo. Tako smo došli do čak hiljadu eksponata, ali i do problema jer nemamo prostor da se uredno izložimo - kaže Novica koji celog sebe daje da osmisli dešavanja u selu i tako okupi potomke Rautovčana rasutih svuda po svetu.

U dvorištu napuštene seoske škole već godina se održavaju pesničke i slikarske kolonije, pa je tako došao na ideju da se škola obnovi i postane kulturni centar.

- Iskreno, ja sam za tako nešto nemam mogućnosti ali me ohrabruje činjenica da imam podršku od lokalne vlasti. Šteta je da ovaj objekat iz 1936. godine propada, jer je svojevremeno kada je sagrađena bila najlepša škola u okolini - veli Novica.

Foto D. Alihodžić

OD NOŠNjE DO NATO

U muzeju se nalaze zbirke narodne nošnje, starih oružja i alata, posuđa i pokućstva, kao i riznica starog novca, dragog i svetog kamenja. Jedan kutak namenjen je novijoj istoriji odnosno staroj elektronici, tu su i ratna i spomen-soba NATO bombardovanja, ali i galerija umetničkih slika sa likovne kolonije i zbirke knjiga i pesama sa književne kolonije.

POSTAVKE

U Nišu i okolini postoji čak deset privatnih muzejskih postavki koje su deo turističke ponude. Ranđelović je jedan od onih koji zagovara udruživanje svih njih da bi jednako bili zastupljeni i da bi poboljšali svoju ponudu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠOK VEST NA KRAJU 2024: Do olimpijske medalje u tenisu na Igrama u Parizu - uz kancer!