GOTOVO POLOVINA MLAĐE DIJASPORE BI DA SE VRATI: Sve više ljudi odavde radi na daljinu, vraćaju se zbog korone i da im deca govore srpski
IVANA Zubac (39) živela je 16 godina u inostranstvu, tamo je diplomirala, a onda odlučila da se vrati u Srbiju, pre četiri godine. Danas radi kao finansijski menadžer u NALED-u.
Foto Shutterstock
Ona nije jedina. Istraživanja su pokazala da je 40 odsto naše mlađe dijaspore spremno da se vrati odmah samo ako bi se ukazala dobra karijerna prilika.
- Otišla sam u Švedsku čim sam završila Zemunsku gimnaziju, sa 18 godina. Tamo sam imala rodbinu sa majčine strane i ukazala mi se prilika. Bile su mi potrebne dve godine da dobro savladam jezik, da bih mogla da polažem ispite na švedskom - kaže naša sagovornica.
U ovoj zemlji je živela šest i po godina. Kada je završila državni fakultet, dobila je ponudu za posao, ali je ipak rešila da napravi pauzu od tri meseca i ode u Barselonu, da uči španski. Na jugu joj se toliko dopalo da su se tri meseca produžila u tri godine, tokom kojih je našla posao za "Kol tehnolodži servis", odnosno po ugovoru za "Britiš telekom". A onda su je poslovne prilike i karijera odvele u London.
- U svakoj od ovih zemalja imala sam predivno radno i životno iskustvo, ali sam oduvek želela da se vratim. Volim svoju zemlju i maternji jezik. U međuvremenu, ovde se otvorilo puno firmi i videla sam u tome priliku za sebe. Osim toga, nedostajala mi je spontanost života u Srbiji - kaže Ivana.
Preko "Tačke povratka" poslala je biografiju na više adresa i kao najizazovnija pokazala se pozicija u NALED-u. Kako kaže, od početka pandemije korone, mnogi njeni prijatelji, Srbi iz Londona, izdali su stanove u Engleskoj i došli u Beograd, pošto su radili na daljinu, od kuće. Ovde su im porodice, a, osim toga, "lokdaun" u Engleskoj bio je daleko rigorozniji.
- Dosta njih pomišlja da se potpuno doseli - dodaje naša sagovornica. - Na to bi ih stimulisao dobar posao i osećaj da su se stvari pomerile nabolje, da ovde imaju perspektivu.
Samo od oktobra 2020. do oktobra prošle godine u Srbiju se vratilo oko 92.000 ljudi, a "Tački povratka" javilo se više od 7.000, kaže Ivan Brkljač iz ove organizacije.
- Godinama smo imali odliv mozgova. Podjednako su emigrirali i nisko, i srednje i visokoobrazovani, pa se isto tako svi oni i vraćaju - kaže Brkljač za "Novosti". - Na platformi "Infostuda" u 2021. bilo je za 55 odsto više oglasa za posao nego u 2019, koja im je dotle bila rekordna. Oko pet odsto onih koji su došli radi poslove na daljinu, tzv. rimout poslove.
Mnogi od njih su zainteresovani da tako i nastave, pa se raspituju kod "Tačke povratka" šta bi to značilo za njihov poreski status i da li bi ovde imali zdravstveno osiguranje. Svaki slučaj je za sebe, ali one koji ovde borave i rade duže od 183 dana zakon obavezuje da u Srbiji plaćaju porez. Sa nekim zemljama naša ima potpisan ugovor o izbegavanju duplog oporezivanja, ali ih sa nekima, kao što su SAD, nema.
- Važno je reći i da poslodavac koji zaposli povratnika iz dijaspore, koji je u inostranstvu boravio duže od dve i po godine ili pak stranca, ima umanjene poreze i doprinose na njihove zarade 70 odsto u narednih pet godina. Ovo je vezano za osobu, pa ako promeni posao, olakšice dobija novi poslodavac - kaže Brkljač.
Analiza Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije kaže da se između 2015. i 2019. u Srbiju vratilo 90.000 visokoobrazovanih više nego što je otišlo. Neki dolaze zbog pandemije, ili zbog nostalgije, ili kad odu u penziju, neki, opet, kad dobiju decu, jer žele da ova govore jezik predaka, a neki su u našoj zemlji našli dobre poslovne prilike.
STIŽU IZ KANADE I AUSTRALIJE
NAŠI ljudi najčešće se vraćaju iz Nemačke, Austrije, Švajcarske, Velike Britanije, SAD, a od početka korone naročito iz Kanade i Australije. To su zemlje u koje tradicionalno najviše odlaze visokoobrazovani.
Preporučujemo
POMOGAO MI JE BAMBI TOŠIĆ: Srđan Ignjatov, selektor sankaške reprezentacije
04. 03. 2022. u 05:00
COVID 19 IH VRATIO KUĆI: Oko 400 hiljada ljudi se zbog pandemije vratilo u Srbiju
19. 06. 2021. u 17:35
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)