UGOVORI NA TRI GODINE? Rešavanje statusa istraživača na fakultetima kroz izmene zakona
IZMENAMA Zakona o nauci i istraživanjima trebalo bi konačno da bude rešen status istraživača koji rade projekte na fakultetima. U Rektoratu UB u petak je održan prvi sastanak radne grupe, koja je predložila da se pravnim odredbama definiše da istraživači mogu raditi i na fakultetima, a ne samo na institutima kao što je sada, kao i da se ugovori potpisuju na period od tri godine i to najviše dva puta.

Foto Tanjug
Ipak, da bi ovi predlozi bili pravno uobličeni, moraju dobiti "zeleno svetlo" svih nadležnih akademskih instanci.
Prema rečima prof. dr Branislava Boričića, prorektora UB, suština problema je da su oni trenutno zaposleni protivno odredbama Zakona o radu, koji propisuje da istraživači mogu raditi samo na institutima, a ne i na fakultetima. Do sada su potpisivali ugovore na određeno dva puta na godinu dana, a neki od njih rade i po deset godina.
Dekan Medicinskog fakulteta, prof. dr Lazar Davidović je na poslednjoj sednici Senata UB istakao da ova visokoškolska ustanova ima problem jer su istraživači najavili da će tužiti fakultet zbog neisplaćenog novca za prevoz i topli obrok.
- Istraživači koji su na fakultetima nalaze se u teškoj situaciji, potpisuju ugovore na godinu dana, pa je svaki decembar za njih upitan da li će biti birani ili ne - ističe prof. dr Vladan Đokić, rektor Univerziteta u Beogradu. - Smatraju da njihovo biranje treba da bude na određeni vremenski period, kao i za zvanja, na četiri do pet godina. Svake godine, oni su neizvesnoj situaciji koja dovodi do stresa, remeti im svakodnevni život, jer ne mogu da podignu kredit ili da nešto planiraju, a ukupno ih je oko 1.500 u Srbiji.

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

ISPOVEST RADNICE: "Kad biste ovo znali, nikad ne biste kročili na kruzer"
DRUŠTVENIM mrežama kruže viralni snimci u kojima osoba koja se predstavlja kao radnica na kruzeru deli detalje iz života na brodu. U jednom takvom videu podelila je niz fotki u kojima tvrdi da otkriva tajne života na kruzeru i tako šokirala mnoge.
05. 07. 2025. u 11:33
Komentari (1)