SRPSKA TRUBA SA FRANCUSKIM ŠARMOM: Bend "Ci Slav" proslavio našu muziku u Zapadnoj Evropi
KULTNI pariski klub "Irondel", ovih dana. Nema više sunca, pokrila ga noćna tama. A u tami, kada se jednom zatvore vrata podzemnih prostorija, tamo gde je nekada nastupala i Edit Pjaf, odjekne prasak srpskih nota iz instrumenata francuskog pleh orkestra. To je "Ci Slav", muzička institucija s ovih prostora.

Foto G. Čvorović
Francuzi su, ali vole srpsku muziku. Doprineli su da je zavoli cela Zapadna Evropa. Zvali su ih na koncerte i svečanosti u opštinama i gradovima širom Francuske, uveličavali su mnogobrojne zvanične događaje, ali i svirali na svadbama i privatnim slavljima Francuza koji nikakvih dodirnih tačaka nemaju sa Srbijom i srpskom muzikom. Svirali su, naravno, i mnogim našima u pečalbi. Nastupali su i u Belgiji, Holandiji, Španiji...
Jedna od najlepših savremenih muzičkih avantura s ovih prostora potekla je na Arhitektonskom fakultetu u Versaju u praskozorje dvehiljaditih.
- Već je postojao fakultetski orkestar fanfara, čiji smo bili članovi. A onda smo pogledali filmove "Podzemlje" i "Crna mačka, beli mačor". Pomislili smo: ova muzika ima nečeg u sebi! Mnogo je dinamičnija i zanimljivija - vraća se na početke, u razgovoru za "Novosti", Anri Delion, jedan od osnivača i glavni inicijator.
Njih nekolicina osetili su istu ljubav prema muzici iz Kusturičinih filmova. I, tako je nastala grupa "Ci Slav", kao skraćenica od "Slovenskih Cigana".
- Bili smo mladi, u početku ništa nismo znali o toj vrsti muzike. Ubrzo smo pronašli Milana Simovića, studenta iz Srbije koji nas je malo podučio. Nabavili smo snimke, slušali muziku, otišli nekoliko puta u Srbiju. Tako smo usavršili nastupe i napravili repertoar - prenosi naš sagovornik koji je u sredu nastupio sa grupom u "Irondelu", odnosno, po srpski, "Lastavici".

Foto G. Čvorović
Obuka je, naravno, tekla bez nota. Sve su radili tradicionalno, kao i drugi duvački orkestri u Srbiji, na sluh. Promenili su imidž, obukli šarene košulje, pustili brčiće. Sve je ličilo na igru, ali nije bilo tako.
- Od samog početka pristupili smo svemu vrlo ozbiljno. Nismo u startu bili mnogobrojni, samo nas šestorica. Ubrzo smo shvatili da bi, zbog jačine zvuka, trebalo da nas bude bar desetak. U sastavu su bile tri trube, četiri tube, dva bubnja... - priseća se Delion.

Anri Delion, Foto G. Čvorović

Miroslav Miki Jovanović, Foto G. Čvorović
Tekla je decenija njihove velike slave. Euforija se kasnije malo stišala, a tome je doprinela i pandemija korona virusa. I oni su odrasli, neki zasnovali porodice, zaposlili se. Nekada su bili studenti, sada su arhitekte i grade Francusku. Ali, i dalje sa zvukom trube u ušima i srcu.
- Sviramo nešto smanjenim ritmom, ali imamo svoju vernu publiku koja nas i dalje prati.
Najvažnije je da imamo nesmanjenu i veliku želju da nastupamo - zaključuje naš sagovornik.

Foto G. Čvorović
Publika se njihala, i njiše se, u ritmu njihovih tonova, bez obzira da li je reč o Srbima koji su prepoznali originalni zvuk, ili o Francuzima koji su pokušali da oponašaju pokrete. Dopada im se, bez razlike. Za to vreme, interpertatori su zavoleli Srbiju, običaje, način života. A sa njima i njihova publika.
- Pričam malo srpski - kaže nam Anri na srpskom.
A kada ga neko nepoznat pita kako se preziva, bez premišljanja odgovara:
- Filipović!
Jedan od onih u orkestru kome se prezime zaista završava na "ić" je Miroslav Miki Jovanović, domar iz mesta Isi le Mulino, u najbližem pariskom južnom predgrađu. Kad ga pitate odakle je, odgovara bez premišljanja da je iz Kragujevca, odakle su mu otac i majka.

Foto G. Čvorović
A rođen je u Parizu. Njegova priča je više nego zanimljiva. Nikada ranije nije svirao neki instrument, ali je zbog "Ci Slava" ovladao tenor tubom i postao njihov član!
- Upoznao sam ih u Guči još 2004. godine - kaže za "Novosti". - Iznenadio sam se kada sam saznao da su i oni iz Pariza. Ostali smo u kontaktu. Išao sam posle toga stalno na njihove koncerte u Francuskoj. Nagovarali su me da naučim da sviram. Pristao sam i već dvanaest godina nastupam s njima. Srećan sam što mi se to desilo u životu!
Bio je, naravno, protekle sedmice sa ostalim članovima u "Irondelu". Napravili su atmosferu za pamćenje. Srpsku verziju na trubi dobila je i čuvena melodija "Despasito".
Došla je tom prilikom da ih pozdravi i Kusturičina kćerka Dunja. Od Kusturice je sve i počelo.

Foto G. Čvorović
SASTAV
Na pariskom koncertu nastupili su: Koranten Demišel (truba), Žisten Lardik (bubanj), Antonen Žan (tuba), Novica Stanković (truba), Ivonig Šalo (bas tuba), David Kezman (tuba), Eduar Vernes (truba), Miki Jovanović (tenor tuba) i Anri Delion (tuba).
USPOMENE IZ GUČE
PRE koncerta, u "Irondelu" je prikazan i dokumentarni film "Miris pleha" pariskog reditelja Predraga Pjera Nikolića o grupi "Ci Slav" iz 2006. godine, koji je i dalje veoma aktuelan. Film je delom sniman dok je grupa gostovala u Guči. Voleli bi, kažu, ponovo da odu u Srbiju jer, osim u Guči, više nigde nisu nastupali.
Preporučujemo

MERAK POVEZAO VRANjE I NjUJORK: Amerikanci snimili pesmu trubača Ekrema Mamutovića
05. 02. 2021. u 11:36

INCIDENT U LUVRU: Nepoznati muškarac zamazao "Mona Lizu" tortom (VIDEO)
30. 05. 2022. u 09:17

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)