POČEO POPIS U SRBIJI: Evidencija stanovništva do kraja oktobra, evo kada se očekuju rezultati
POD geslom "Učestvuj, ostavi trag" prvi popisivači Republičkog zavoda za statistiku danas će pozvoniti na vrata domaćinstava širom Srbije.
Popisivač je, prema rečima Snežane Lakčević, pomoćnika direktora RZS, dužan da se legitimiše, a preko fotografije, na vidno istaknutoj legitimaciji, nalazi se pečat RZS, pa neće biti moguće prevare. Građani će, takođe, moći da izvrše uvid u ličnu kartu popisivača i zapišu njegovo ime i prezime i identifikacioni broj sa legitimacije.
Pored elektronskih upitnika, popisivači će imati i obrasce u papirnoj formi, ukoliko se u trenutku ankete potroši baterija na računarima koje nose.
Popisani će biti svi građani Srbije koji žive ovde, kao i stranci koji u našoj zemlji borave duže od godinu dana, a nisu članovi diplomatskog kora. To, kako Lakčevićeva potvrđuje za "Novosti", obuhvata i migrante po prihvatnim centrima. Srpske diplomate u inostranstvu biće, takođe, popisane kao stanovništvo Srbije.
Ostali građani koji žive u stranim zemljama, a imaju naše državljanstvo, mogu učestvovati u popisu tako što će popuniti formular objavljen na sajtu RZS. Takođe, dozvoljeno je da podatke o njima anketaru saopšte rođaci ili komšije, ukoliko imaju informacije. Oni, ipak, po međunarodnim standardima, neće ulaziti u sastav domaćeg stanovništva. U našem popisu vodiće se kao "odsutni".
Ukoliko neko ima dvojno državljanstvo, npr. Srbije i Bosne i Hercegovine, a živi ovde, učestvovaće u popisu kao stanovnik Srbije. Ako, pak, živi u BiH, nije obavezan da učestvuje u popisu, jer ovaj nije baziran na državljanstvu, već na mestu stalnog boravka.
U osetljive podatke na koje građani ne moraju da odgovore spadaju pitanja o nacionalnoj pripadnosti, veroispovesti i maternjem jeziku. Ipak, Petar Korović, pomoćnik direktora RZS, apeluje da građani daju ove podatke jer su oni od ključne važnosti i za nacionalne manjine i za većinsko stanovništvo radi ostvarivanja različitih prava i projektovanja politika.
Na pitanje da li neko može da se izjasni kao Vojvođanin po nacionalnoj pripadnosti, pošto je na društvenim mrežama bilo takvih poziva, Miladin Kovačević, direktor RZS, kaže - može.
- Ljudi imaju pravo da se izjasne i kao Vojvođani i kao Eskimi. Ukoliko se tako izjasni veći broj ljudi, tu kategoriju ćemo posebno izdvojiti u klasifikaciji, a ako je broj minoran, oni će spadati u "ostale" - pojašnjava Kovačević.
On je dodao i da je popis više od statistike, da je to "naša tradicija, potreba i obaveza".
- To je istorijski zapis dostojan poverenja, čije podatke treba čuvati za buduće generacije. Služi nam da pratimo vitalna, etnička, migraciona i druga kretanja stanovništva i pravimo projekcije, da analiziramo pad fertiliteta, ubrzano starenje i stepen iseljavanja iz zemlje - kazao je Kovačević.
REZULTATI U NOVEMBRU
UKUPAN broj popisanih lica i stanova, kaže Ljiljana Đorđević, načelnica Odeljenja za popis stanovništva, znaće se do kraja novembra. Konačne podatke o starosti, polu, nacionalnoj pripadnosti itd. imaćemo od proleća. Ova ubrzana dinamika obezbeđena je prelaskom sa papirnog popisnog listića na direktan unos u bazu podataka.
Preporučujemo
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
"IZBOMBARDOVALI SMO SRBE SAMO TAKO": Pevač služio na KiM 1999. - javnost u neverici zbog njegove izjave (VIDEO)
PEVAČ Džejms Blant, koji se proslavio debitantskim albumom "Back to Bedlam", služio je u Kforu 1999. godine, za vreme i neposredno nakon bombardovanja.
27. 01. 2025. u 12:07
Komentari (4)