TOK KONAČNO TRAŽI KO JE UBIO PANTIĆA? Tužilaštvo za organizovani kriminal potvrdilo da mu je dostavljen predmet ubistva novinara "Novosti"

V. C. SPASOJEVIĆ/ N. BIJELIĆ

02. 11. 2022. u 08:11

TUŽILAŠTVO za organizovani kriminal (TOK) potvrdilo je da je slučaj ubistva dopisnika "Večernjih novosti" iz Jagodine Milana Pantića trenutno kod njih, ali i dalje se ne zna da li će ga i preuzeti.

ТОК КОНАЧНО ТРАЖИ КО ЈЕ УБИО ПАНТИЋА? Тужилаштво за организовани криминал потврдило да му је достављен предмет убиства новинара Новости

K godinama odbijao da se bavi ovim slučajem, Foto Z. Jovanović

- Više javno tužilaštvo u Jagodini nam je krajem jula po drugi put dostavilo spise predmeta protiv nepoznatih izvršilaca, a koji je formiran povodom ubistva Milana Pantića, novinara iz Jagodine, izvršenog 11. juna 2001. - navodi se u saopštenju TOK-a.

Kako dalje kažu, u TOK-u sada razmatraju spise i obimnu dokumentaciju koja im je data "radi ocene postojanja osnova sumnje za zasnivanje nadležnosti TOK, odnosno osnovanosti navoda da su izvršioci krivičnog dela ubistvo delovali kao organizovana kriminalna grupa".

Milan Pantić je ubijen ispred svog stana dok se vraćao iz prodavnice, s kesama u ruci. Ni posle više od 21 godine od ovog zločina, njegove ubice i nalogodavci i dalje su slobodni ljudi, jer ovaj zločin još nije razrešen.

Da predmet preuzme Specijalno tužilaštvo već dugo insistira i Komisija za istraživanje ubistava novinara, kao i Radna grupa, tvrdeći da iza ubistva našeg kolege stoji organizovana kriminalna grupa, ali i da je to neophodno radi veće efikasnosti istrage i neophodnosti uključivanja brojnih eksperata. Osim toga, premeštanje slučaja predupredilo bi opasnost da on zastari pošto najiskusniji istražitelji odu u penziju.

Predsednik Komisije Veran Matić kaže da se ni Komisiji ni Radnoj grupi još niko nije obratio, niti da im traži neku informaciju, niti da ih o bilo čemu obavesti.

- Niko od nas još ne zna u kom svojstvu je predmet u TOK-u, da li su ga preuzeli ili samo ponovo razmatraju da li je slučaj u njihovoj nadležnosti - kaže Matić za "Novosti".

On dodaje da ovaj slučaj definitivno jeste za TOK, i to ne samo zato što je lokalno tužilaštvo dostiglo "plafon" u istrazi:

- Motiv ubistva povezan je sa jednom od 24 sporne privatizacije, čiju istragu je svojevremeno tražila Evropska komisija. Iako se 2013. došlo do dopunskih dokaza i mada je otkriveno da iza svega stoji organizovana kriminalna grupa, istraga vezana za ovu privatizaciju je zaustavljena. A ona bi, prema onome do čega se došlo, mogla biti motiv ubistva Pantića. MUP je, istražujući ubistvo, uradio svoj deo posla i došao do izvršilaca, ali sada je potreban nalog da bi se istražili nalogodavci, odnosno da bi se povezali događaji. Kao što lokalna policija nije mogla da "istera" ovaj slučaj, već su izvršioci otkriveni tek kad su se uključili Beograd i inspektor Kecmanović, tako sada istragu ne može da završi lokalno tužilaštvo - kaže Matić.

On je pred godišnjicu ubistva Milana Pantića rekao da je u pitanju istraga o slučaju privatizacije cementare u Novom Popovcu. Tada je kazao i da su svedoci u slučaju ubistva Pantića potvrdili da je praćen u svom rodnom selu pred egzekuciju. Takođe, na mestu gde je živeo, uočena su N. N. lica neposredno uoči i nekoliko dana pre samog ubistva.

Najveći problem zbog čega istraga do danas nije okončana jeste uviđaj koji nije valjano rađen. Tek naknadnim uviđajem, kada je već bilo narušeno lice mesta, pristupilo se pronalaženju i fiksiranju tragova. Stanari su već bili oprali krv.

Uprkos svemu tome, Radna grupa MUP-a došla je do osumnjičenih. Jedan nije prošao poligraf, a njegov fizički izgled u vreme počinjenog dela podudara se sa foto-robotom načinjenim neposredno posle zločina. Drugi, osumnjičen za saizvršilaštvo, nije bio pogodan za poligrafisanje.

Matić dodaje za "Novosti" da će i Komisija i Radna grupa biti na raspolaganju TOK-u i da mogu da im daju informacije o stvarima koje do sada nisu urađene, a bitne su za istragu.

Zato članovi ovih tela očekuju poziv.

- Poslednji je trenutak da se ova istraga završi, jer ljudi umiru i zaboravljaju, a oni kojima ne ide u korist rešavanje slučaja, sve su bogatiji i moćniji - zaključuje Matić.

STATI NA KRAJ NEKAŽNjIVOSTI

POVODOM Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti za zločine nad novinarima, koji se obeležava 2. novembra, visoki predstavnik za spoljnu politiku Đuzep Borelj i potpredsednica Evropske komisije Vera Jurova poručili su da se mora stati na kraj nekažnjivosti za zločine protiv novinara. Tokom proteklih 10 godina, za 80 odsto ubistava novinara širom sveta niko nije odgovarao.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

NEVEROVATNI POPUSTI DO KRAJA MESECA! Ne propustite priliku za veliku uštedu