ČOVEK KOJI JE DOBIO RAT PROTIV PIJAVICA: Apotekar Dragoslav Kedrović prvi u Kruševcu počeo da prodaje lekove

С.Бабовић

29. 11. 2022. u 18:03

KADA bi se razboleli, Kruševljani su vekovima po “lek” išli kod “babe da im prebaje”, ili su ih lečili travari i pijavice.

ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ ДОБИО РАТ ПРОТИВ ПИЈАВИЦА: Апотекар Драгослав Кедровић први у Крушевцу почео да продаје лекове

Foto:S.Babović

A onda je, 1868. godine, legendarni farmaceut Dragoslav Kedrović (1839-1907) u Kruševcu otvorio apoteku “Kod Svetog Jovana”.  Prva farmaceutska radnja označila je rat neprosvećenom lečenju, ali i sujeverju.

- Bio je minhenski đak, magistar, čije je mesto u istoriji farmacije neprocenjiv - predočila je za “Novosti” Zorica Simić, etnolog, danas u penziji. - Kruševačka varoš je s njim postala šesta u Kneževini koja je dobila apoteku. Narodni muzej u Kruševcu čuva deo nameštaja (oficina) iz njegove apoteke, kao i na desetine predmeta iz inventara (flašice, bočice,avan za biljke, posude, injekcije sa ampulama, levci, tučkovi).

U kruševačkom muzeju može se videti i prvi recept slavnog apotekara.

-Vrlo brzo je stekao poverenje naroda. Bio je filantrop, pomagao siromašnim đacima, a kao prosvetitelj, obilazeći okolinu varoši, uspeo je da uveri ljude u prednosti pravog zdravstva - istraživala je Zorica Simić. - Kedrović je pomagao i poljoprivrednicima da osavremene tehnologiju u obradi zemlje.

Odlično ocenjeni izveštaji strogih revizora o radu i opremljenosti, neposredno su oslikavali rad apoteke “Kod Svetog Jovana”, koja je iz Dušanove ulice preseljena na plato kod Doma sindikata, a potom u Vidovdansku ulicu.

Za svoj rad, Dragoslav Kedrović nagrađen je ordenom Svetog Save i Takovskim krstom za učešće u ratovima 1876 i1887. Lečio je koristeći farmakopeju austrijsku, odnosno od 1881.- srpsku farmakopeju. Porodičnu tradiciju nastavio je sin Dušan (1879-1965), koji se školovao u Beču i Insbruku, a potom je sve do penzije apoteku vodila Dušanova supruga.

Čitavih 95 godina generacije Kedrovića lečile su grad, ali je “Kedrović” nastavio da živi i posle njih. Kada je formirana Apotekarska ustanova 1960, sve kruševačke privatne apoteke su nacionalizovane. Stara apoteka Kedrović ipak je sačuvala je ime.

Pre dve godine, grad Kruševac potpisao je ugovor sa koncesionarom, ali novo ime za apoteku u Vidovdanskoj nije moglo da zaživi. I dalje se govorilo ”da se nađemo kod Kedrovića” ili da “dežura Kedrović”. Prosto, Kruševljani se nisu odricali starog naziva.

Na kraju, dobro ime je vraćeno prošle godine. Iznad apoteke je ponovo osvanuo natpis “Kedrović”. I ne samo to. Na ulazu u apoteku postavljena je reprezentativna ploča sa likom i podacima o prvom ovdašnjem školovanom farmaceutu. U samom lokalu, izloženi su originalna receptura, apotekarska vaga i kasa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

MOĆ OBRAZOVANJA: Ključ za inkluzivniju i pravedniju budućnost