ROJEVI SITNIH BUBA NA SVAKOM ĆOŠKU, GRAĐANI SRBIJE UZNEMIRENI: Stručnjak otkriva zašto ih je toliko i do kada im traje sezona
POSLEDNjIH dana građani Srbije u svim krajevima, a pogotovo oni koji žive u blizini parkova i vode, žale se na rojeve sitnih buba koje nekontrolisano lete. Pri tome, nakon što prođemo kroz roj, česta je pojava da nam se gomila sitnih insekata zalepi na odeću, a ponekad nam ulaze u oči i usta.

Foto: Printskrin/Jutjub
Ipak, iako se pitamo koja vrsta je u pitanju, ni najveći stručnjaci ne znaju odgovor na to pitanje.
Profesorka Olivera Petrović Obradović sa Poljoprivrednog fakulteta, objašnjava za Telegraf.rs da u rojevima može biti i po nekoliko vrsta sitnih insekata, koji se u struci najčešće nazivaju dvokrilci. Njihova brojnost rezultat je početka proleća, a i blage zime.
- Mnogo toga sada leti. Lete i biljne vaši jer se nalaze na drveću i počinju da napuštaju drvo, pa traže zeljaste biljke da pređu na njih. Videla sam i ja lično da se zemlja beli od košuljica, one se presvlače dok su larve i te košuljice mogu da lete i padaju na vas. Ogromna je brojnost jer je bila blaga zima. Biljke su sočne i vaši se neverovatno razmnožavaju - kaže profesorka.
Drugi razlog za njihovo nekontrolisano kretanje je to što ih nosi vetar. Kako i sama napominje, kod Zemunskog keja u Beogradu dešava se da uđete u roj buba kog se ne možete otarasiti, a ta pojava dešava se svake godine zbog parenja.
- To je pojava koja se dešava svake godine, lete nekontrolisano i ta aktivnost je vezana za parenje. U roju su mužjaci i ženke, a posle tga polažu jaja. To obično rade vrste koje su sitne muve ili komarci, ali ne ovi što nas ujedaju. One ne napadaju nas, već mi ulećemo u njihove rojeve. Uleteće nam i u usta i u oči sigurno, dešava se - dodaje sagovornica.
Iako nam njihovo prisustvo smeta, profesorka kaže da nije strašno i ako ih slučajno pojedemo, jer je činjenca da smo u toku života svakako pojeli mnogo insekata, te nam se ništa neće dogogoditi.
Rojeve ćemo viđati do početka juna, a nakon toga stiže nam sezona komaraca, neprestan svrab i ujedi. Za razliku od njih, sitne vrste ne mogu da nam počine nikakvu štetu.
BONUS VIDEO: HEROJI IZ KOSOVSKOG POMORAVLjA STIGLI U NIŠ: Doček tera suze na oči
Preporučujemo

NAJEZDA U SRBIJI: "Grozdovi" zaraznih insekata - padaju i sa drveća, treba se čuvati
20. 05. 2023. u 11:17

BEOGRAĐANI, OPREZ: Zaraženi krpelji otkriveni na šest lokacija u gradu
27. 04. 2023. u 18:36

(MAPA) KRAJEM LETA ČEKA NAS KATASTROFA: Morske temperature na rekordnom nivou, veliki rizik od razornih oluja
ISTORIJSKI toplotni talas koji je zahvatio Mediteran i Evropu podigao je temperaturu mora na rekordne nivoe, povećavajući rizik od razornih poplava i ekstremnih vremenskih nepogoda širom južne Evrope u narednim mesecima, piše sajt Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. u 13:58

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

AGENT MOSADA U POLITIČKOM VRHU SIRIJE: Vešanje izraelskog špijuna snimano i prenošeno uživo (FOTO/VIDEO)
MNOGI ga smatraju najboljim izraelskim špijunom ikada. Sa lažnim identitetom sirijskog muslimana rođenog u Libanu, Eli Koen je imao jedan cilj - da kao operativac Mosada sazna poverljive informacije koje će koristiti Izraelu.
01. 07. 2025. u 12:48
Komentari (1)