NAJTEŽE U LOZNICI I OKOLINI ŠAPCA: Stručnjaci savetuju - Šta nikako ne treba raditi kad krene bujica

Дејана Калинић
Dejana Kalinić

01. 06. 2023. u 09:53

LUKA Čaušić, načelnik Sektora za vanredne situacije, kaže da je najteže bilo u Loznici pre dve noći, kada su imali 22 evakuacije, zatim u Gornjoj Vranjskoj kod Šapca gde su evakuisali 20 osoba i dve u opštini Koceljeva.

НАЈТЕЖЕ У ЛОЗНИЦИ И ОКОЛИНИ ШАПЦА: Стручњаци саветују - Шта никако не треба радити кад крене бујица

Foto: MUP RS

- Velike količine padavina donele su probleme širom Srbije. Trenutno nema ugroženog stanovništva, ali vremenska prognoza ne daje razloga da budemo potpuno opušteni, nego oprezni - rekao je Luka Čaušić, načelnik Sektora za vanredne situacije.

Obilne padavine napravile su štetu i izazvale mnogo problema zbog čega je aktiviran žuti ili narandžasti meteo-alarm.

Foto: MUP RS

Bujične reke i potoci poplavili su Dragačevo, užički i šabački kraj, Požegu i okolinu, područja Loznice i Kraljeva, napravili štetu u Futogu, Zrenjaninu, Sremskoj Mitrovici, Novom Sadu.

Luka Čaušić, vršilac dužnosti pomoćnika ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za vanredne situacije, rekao je da je u ovom trenutku situacija mirna i da pripadnici Sektora za vanredne situacije nemaju intervencije, sada preventivno obilaze teren.

- Trenutno nema ugroženog stanovništva, naše ekipe su na terenu ali nam vremenska prognoza ne daje razloga da budemo potpuno opušteni, nego oprezni - rekao je Čaušić.

Najteže je, kaže, bilo u Loznice pre dve noći kada su imali 22 evakuacije, zatim u Gornjoj Vranjskoj kod Šapca gde su evakuisali 20 osoba i dve u opštini Koceljeva.

- Mi imamo 27 specijalističkih timova za spasavanje i rad na vodi. Imamo potpuno obučene i spremne timove za najizazovnije zadatke - rekao je Čaušić.

foto V Mitrić

Savet građanima kada krene bujica

Ukazao je da je osnovna karakteristika bujičnih poplava ta da voda brzo dođe i brzo ode, ali da građani moraju biti oprezni.

- Ako građani vide da im kuću okružuje voda, nikako ne treba da izlaze, zato što je bujica takva da je dovoljno 30-40 centimetara vode da odnese odraslog čoveka. Tada je potrebno da ostanu u kući, ako su u prilici da iznesu vredne stvari i da se evakuišu na sprat, da isključe struju. Ako je jednospratni objekat da se popnu na sto, da pozovu pripadnike Sektora za vanredne siztuacije, vatrogasce policiju - objasnio je Čaušić.

Veoma je opasno, upozorava, da se izlazi napolje kada voda okružuje kuću, jer bujica ima izuzetnu snagu.

Kada su urbane sredine, građani bi trebalo da izbegavaju najniže tačke u gradu, ako su u automobilu da ga bezbedno napuste, rekao je Čaušić.

- Zamolio bih građane da poslušaju apele i upozorenja nadležnih organa, pripadnici Sektora za vanredne situacije su tu da im pomognu - zaključio je Čaušić.

(RTS)

BONUS VIDEO: ULICE I PUTEVI KAO REKE: Veliko nevreme u Loznici

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LEPOTA U SKLADU SA PRIRODOM:  Eco-friendly beauty proizvodi