PREKO 90 VRSTA PTICA NA VLASINI: Ornitolozi napravili spisak - pojavile se i retke vrste
ORNITOLOZI Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije su i ove godine, već tradicionalno, popisivali ptice u Predelu izuzetnih odlika „Vlasina“ i zabeležili preko 90 vrsta od kojih su većina gnezdarice.

Foto: J. Stojković
Obilne padavine znatno su otežale ovogodišnji popis, ali su takođe uslovile i pojave retkih vrsta kao i vrsta nekarakterističnih za ovaj predeo.
Konstantne i jake padavine prethodnih nedelja su uticale da vodostaj jezera bude veoma visok, verovatno i najviši u prethodnih desetak godina, pa je gubitak peščane obale i sprudova uticao na to da su ptice iz reda šljukarica gotovo izostale sa jezera ove godine.
Ovakvi vremenski uslovi su uticali da neke vrste ptica kasne za izvođenjem mladih, ali su već sada na gnezdima.
- Uvek bude ponekog iznenađenja za ornitologe. Padavine su napravile povoljna staništa za određene vrste koje nije uobičajeno viđati na Vlasini u gnezdećem periodu. Tako smo ove godine zabeležili crnu i belokrilu čigru, rečnog galeba, valstelice i riđoglavu patku - kaže Slobodan Marković, ornitolog Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Kolinije sivih čaplji i velikih kormorana su ponovo aktivne, dok novinu predstavlja jedno aktivno gnezdo gaka. Značajne vrste ovog područja imaju stabilnu populaciju: prdavac, rumenka, rusi svračak, obična travarka, pirgasta, siva i obična grmuša, carić...
- Ornitofauna Vlasine je veoma bogata, raznovrsnost ptica je značajna kao i njihova brojnost. Za par dana na Vlasini ornitolozi zabeleže jednu trećinu ukupnog broja vrsta koje se mogu videti na teritoriji cele Srbije - dodaje Marković.
Predeo izuzetnih odlika „Vlasina“, smešten na visoravni čija je nadmorska visina iznad 1200 metara , nalazi se na krajnjem jugoistoku Srbije na teritoriji opštine Surdulica.

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (1)