U NOVI MILENIJUM SMO UŠLI SA ZAPUŠTENOM ĆIRILICOM: Nova knjiga prof. dr Sreta Tanasića "Srpski jezik i ćirilica, srpsko gledalo"
MI smo u novi vek i milenijum ušli sa izrazito lošim položajem srpskog jezika i ćirilice.

privatna arhiva
S jedne strane, srpski narod i njegov jezik su se u novim političkim prilikama našli razdeljeni u nekoliko država, što je samo po sebi nepovoljna činjenica i gde su srpski jezik i ćirilica od onih retkih a značajnih objedinjavajućih činilaca. S druge strane, ni u Srbiji nije bilo utvrđene jezičke politike, pa uglavnom ni razumevanja odgovornih elita za jezička pitanja.
Ovako prof. dr Sreto Tanasić analizira položaj ćirilice u svojoj knjizi "Srpski jezik i ćirilica, srpsko ogledalo" koju je nedavno objavio a koju će danas potpisivati na Sajmu knjiga. Autor konstatuje da je srpski jezik zapušten, a da je to nekome odgovaralo jer su bili jaki otpori iznutra i spolja njegovom menjanju nabolje.
- O tome svedoči i činjenica da je bilo potrebno nekoliko decenija da se usvoji zakon o jeziku i pismu, koji bi bio temelj i okvir za utvrđivanje srpske jezičke politike - konstatuje Tanasić.
Autor se dotako i statusa srpskog jezika u obrazovanju - od osnovne škole do univerziteta - sa nedozvoljivo malim brojem časova u školama, a bez učenja srpskog na fakultetima.
- Zato građani i sa univerzitetskim diplomama slabo znaju srpski standardni jezik, nemaju potrebnu svest o njegovom značaju, o važnosti vladanja srpskim standardnim jezikom - kontatuje autor knjige. Posebno malo znaju o srpskom jeziku i pisanom blagu koje je na njemu nastajalo vekovima, tih znanja decenijama nije bilo ni blizu dovoljno u obrazovnom sistemu. I još ih nema. A oni su često deo i onih državnih elita koje donose odluke koje se tiču srpskog jezika i ćirilice i uopšte srpske kulture. To je i jedan od razloga što se u našem društvu teško popravlja status srpskog jezika i ćirilice, a mnogi koji o tome odlučuju, uz to što nemaju potrebna znanja, počesto boluju i od stare srpske boljke - samoporicanje i zaziranje od bilo čega što nosi atribut srpsko.
Tanasić ističe da srpske državne elite ni pre ni posle raspada države Jugoslavije nisu, kao deo državne politike, videle brigu o srpskom jeziku i njegovom pismu.
On upozorava i na krađu i preimenovanje ne samo srpskog jezika nego i bogate pisane baštine na njemu nastale.
- Sve ono što tražimo za srpski jezik i ćirilicu, pa i šire za srpsku kulturu, a o čemu se govori i u ovoj knjizi, nalazi u evropskim dokumentima koji se odnose na prava i obaveze naroda u vezi s jezicima i pismima - ističe Tanasić. - Naravno, na narodima je i njihovim državama da te dokumente poštuju i sprovode. Kod nas se ta prava i obaveze, kad je posredi srpski jezik i ćirilica, uglavnom ne sprovode, nešto se čak i drugači je tumači.
Preporučujemo

ĆIRILICA JE DEO NAŠEG KULTURNOG NASLEĐA: Održana konferencija o značaju našeg pisma
26. 10. 2023. u 18:49

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

VANREDNA SITUACIJA, NAPADNUT TAKMIČAR: "Dignuto" 1.300 policajaca, počeli neredi - eho rata na ulicama Bazela (FOTO)
KAKO bi obezbedile sigurnost tokom Evrovizije, u svetlu povećanog rizika od terorističkih akcija, švajcarske vlasti su angažovale više od 1.300 policajaca, uz dodatne snage iz švajcarske vojske, kao i iz susednih zemalja - Nemačke i Francuske.
12. 05. 2025. u 15:25 >> 16:10
Komentari (0)