ZVANIČNO: Najmoderniji sistem za rano upozoravanje na nuklearnu nesreću stigao u Srbiju
DIREKTORAT za radijacionu i nuklearnu sigurnost i bezbednost Srbije (Srbatom) saopštio je danas da je u Srbiju stigao najmoderniji sistem za rano upozoravanje na nuklearnu ili radiološku nesreću koji se sastoji od 33 merne stanice, stigao je u Srbiju i biće raspoređene tako da poboljšaju pokrivenost cele teritorije Srbije, u skladu sa postojećim rizicima.

Pogoni na atome ne zagađuju životnu sredinu / Foto EPA
Kako se navodi u toku su pripreme za njihovo postavljanje koje će poboljšati mehanizam za pravovremeno donošenje odgovarajućih mera za zaštitu stanovništva i životne sredine, od štetnog uticaja jonizujućeg zračenja.
Ove merne stanice su donacija Evropske komisije, koja je realizovana kroz projekat za unapređenje sistema za rano upozoravanje na nuklearni ili radiološki akcident, u kojem Srbatom učestvuje od 2021. godine.
Postojeći sistem za rano upozoravanje na nuklearnu ili radiološku nesreću, u nadležnosti Direktorata, uspostavljen je 2007. godine i do sada ga je činila mreža od devet mernih stanica.
BONUS VIDEO: PUTEVI ZA BUDUĆNOST: Druga epizoda video-serijala "Novosti"
Preporučujemo

"ALARM" ZA NAJAVU POPLAVA: Na sedam lokacija u Grocokoj postavljeni novi sistemi
03. 04. 2023. u 21:37

PRAVITE NAJVEĆU GREŠKU U ISTORIJI: Direktno upozorenje Kadirova Izraelu
18. 10. 2023. u 19:42

DODIK ŽESTOKO UDARIO NA STANIVUKOVIĆA: Dokle ćeš biti poltron najgore vrste?
PREDSEDNIK Milorad Dodik upitao je danas gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića "dokle će biti poltron najgore vrste koji se svakodnevno dodvorava Sarajevu, a optužuje Republiku Srpsku".
21. 08. 2025. u 19:40

"SRAM VAS BILO ZA SVE ŠTO RADITE" Vučić sa prezirom odgovorio Žaklini Tatalović na dobacivanja i upadice
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić odgovorio je na upadice i dobacivanja novinarki N1 Žaklini Tatalović.
17. 08. 2025. u 14:28

Da li je ona najzgodnija voditeljka na RTS-u? Objavila fotke u bikiniju sa plaže
VODITELjKA Dragana Kosjerina privlači pažnju svojim atraktivnim izgledom gde god se pojavi.
22. 08. 2025. u 13:24
Komentari (0)