PANTIĆEV DŽELAT JOŠ BEZ IMENA: Udruženja novinara predala zahtev TOK-u da preuzme istragu u slučaju ubistva našeg dopisnika

GRUPA novinara, okupljenih u okviru Udruženja novinara Srbije (UNS) i uz podršku Sindikata novinara (SINOS), organizovala je na Međunarodni dan borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima, protest ispred Tužilaštva za organizovani kriminal, u Beogradu.

ПАНТИЋЕВ ЏЕЛАТ ЈОШ БЕЗ ИМЕНА: Удружења новинара предала захтев ТОК-у да преузме истрагу у случају убиства нашег дописника

Foto: Zoran Jovanovic

Oni su predali zahtev TOK-u da preuzme istragu u slučaju ubistva našeg kolege, dopisnika "Večernjih novosti" iz Jagodine, Milana Pantića, ispred njegovog ulaza, 11. juna 2001. godine. Uz zahtev, podneli su i Deklaraciju Kongresa Međunarodne federacije novinara, koju je izglasalo 350 delegata iz 90 zemalja. I ovom Deklaracijom traži se isto - da TOK preuzme slučaj i da, posle više od dve decenije, ubice i nalogodavci zločina budu privedeni pravdi.

Olivera Milošević, potpredsednica UNS, podsetila je da Tužilaštvo za organizovani kriminal duže od godinu dana, i to po drugi put, razmatra da li će preuzeti nadležnost u slučaju ubistva Pantića.

Foto: Zoran Jovanovic

Olivera Milošević

- Sve ovo dešava se 22 i po godine otkako je kolega Pantić svirepo i mučki ubijen s leđa, na pragu doma, samo zato što se usudio da profesionalno radi svoj posao, a sudski postupak ni do danas nije počeo. Kada se prošle godine "predmet Pantić" iz Jagodine preselio u Beograd, pojavio se tračak nade da će pravda ipak stići ubice i nalogodavce. Nakon 15 meseci, imamo samo "mrtav" slučaj. TOK sve vreme tvrdi da razmatra obimnu dokumentaciju koju mu je dostavilo Više javno tužilaštvo u Jagodini, da bi videlo ima li elemenata organizovanog kriminala. Drugim rečima, odlučuje da li je nadležno. Za izjašnjenje, kazali su UNS-u, ne postoji zakonski rok, ali će se truditi da bude što pre. Kada je to što pre? Da li je 15 meseci malo za odluku o nadležnosti - upitala je Miloševićeva.

Hodnik zgrade gde je ubijen Milan Pantić

Mesto ubistva

Dodala je i da bi javnost volela da zna dokle se stiglo i gde je zapelo, da li neko sprečava postupak i ko.

- Predugo Pantićeva porodica, čitava medijska zajednica i srpsko društvo čekaju pravdu. Ne smemo dozvoliti da nekažnjivost zločina nad novinarima postane nova normalnost - zaključila je potpredsednica UNS i podsetila na nerešeno ubistvo Slavka Ćuruvije, zatim na tri decenije od ubistva Dade Vujasinović, koji se navršavaju sledeće godine, pa postavljanje bombe na prozor novinara Dejana Anastasijevića, 2007. godine, i suđenje za paljenje kuće novinara Milana Jovanovića, koje je ušlo u petu godinu. Takođe, niko nije odgovarao za ubistva, kidnapovanja i nestanke novinara i medijskih radnika na KiM.

ZABRINUTOST

U DEKLARACIJI IFJ se navodi da je Komisija za istraživanje ubistava novinara, koju je Vlada osnovala 2013. godine, okončala rad i da je policijska istraga ukazala na nalogodavce i izvršioce ubistva Milana Pantića. U IFJ su zabrinuti jer su rezultati do kojih se došlo dostavljeni TOK, pa ipak nema pomaka.

Miljan Vitomirović, član Uprave UNS, pročitao je Deklaraciju Međunardone federacije novinara, koja je zatim predata TOK-u. U njoj, između ostalog, stoji: "Ubice novinara Milana Pantića moraju biti kažnjene!"

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

UŽAS: Srpski fudbaler devet meseci bez plate, zaplakao pred kamerama, oglasilo se i ministarstvo (VIDEO)