IZ NIŠA ĆE STIZATI BEZDIMNI DUVANSKI PROIZVODI: Aleksandar Jakovljević, generalni direktor "Filipa Morisa" za jugoistočnu Evropu
U OVU fabriku uložićemo 100 miliona evra i dodatno zaposliti još 200 ljudi
KOLIKO teško do nas, pripadnika čuvene "pušačke nacije", dopiru "apeli" najvećeg proizvođača cigareta u zemlji da, ako ne želimo da se odreknemo nikotina, pređemo na bezdimne, kako tvrde, manje štetne proizvode? Najbolje je to opisao moj kolega iz Švedske, pasionirani skijaš kada je rekao - "osamdesetih, kada sam počinjao da skijam, niko nije nosio kacigu. A onda su drugi skijaši počeli da je nose, ja sam preuzeo od njih, moji prijatelji od mene... i danas više nikoga ne možete videti na stazi bez ovog vida zaštite. Nova navika je prevladala staru. To će se desiti i sa bezdimnim alternativama kod nas, progres postoji, to svako može videti, ali za tako veliku promenu je potrebna dostupnost, pravilna informisanost i vreme, kaže za "Novosti" Aleksandar Jakovljević, generalni direktor Kompanije "Filip Moris" za jugoistočnu Evropu.
Ipak, fabrika u Nišu i dalje proizvodi isključivo cigarete?
- To će se uskoro promeniti. Kompanija "Filip Moris" pažljivo bira države i fabrike u kojima će praviti proizvode nove generacije i mi smo izuzetno srećni što smo dostigli taj nivo i stvorili uslove da upravo fabrika u Nišu bude u toj "odabranoj" grupi. Taj veliki uspeh smo najavili u septembru, proslavljajući 20 godina otkako je "Filip Moris" privatizovao Fabriku duvana Niš. Uložićemo još 100 miliona evra i zaposliti još 200 ljudi, kako bi se u Srbiji proizvodile patrone nesagorevajućeg duvana, namenjene pre svega izvozu.
I prestaćete sa proizvodnjom cigareta?
- Ne. Uprkos našim naporima, ostaje činjenica da je i dalje svaki sedmi čovek na planeti pušač. Našim gašenjem pogona koji proizvode cigarete, samo bi se pokrenule linije u nekim drugim legalnim ili nelegalnim fabrikama. Mi bismo ostali bez resursa da ulažemo u inovacije i bez prilike da pušače koji koriste naše proizvode informišemo i motivišemo da pređu na te inovacije, koje su dokazano bolja opcija za njihovo zdravlje. Zato će "Filip Moris" nastaviti da proizvodi i cigarete u Nišu. Svoj 21. rođendan ćemo dočekati sa ukupnom investicijom većom od milijardu dolara, 1.200 zaposlenih, izvozom na više od 50 tržišta, ali i proizvodnjom patrona nesagorevajućeg duvana koje predstavljaju budućnost naše kompanije.
Ove godine je na tržištu lansiran i novi IQOS ILUMA, kako je ta inovacija prihvaćena od strane potrošača?
- Kada smo pre skoro sedam godina lansirali IQOS u Srbiji, mislio sam da teško može postojati bolja zamena za cigarete - pravi ukus duvana, sličan ritual, a nema dima, meni kao korisniku šteti manje, a okolini uopšte. U međuvremenu sam shvatio, kao i mnogi potrošači, da iako najbolji na tržištu, ovaj uređaj nije savršen. Ostaci duvana na oštrici koja ga zagreva zahtevali su konstantno čišćenje, baterija nije dovoljno dugo trajala, a o čudnom mirisu prilikom korišćenja uređaja su se razvijale razne anegdote. Ali, anegdote nas nisu obeshrabrile, naprotiv, pogurale su nas da otklanjamo nedostatke. Naši naučnici su napravili minijaturni indukcioni sistem koji se nalazi unutar uređaja i omogućava grejanje duvana bez kontakta sa oštricom, usled čega nema potrebe za čišćenjem, mirisi su drastično smanjeni, baterija traje duže. Sada ponovo tvrdimo - nema savremenijeg i boljeg uređaja u našem portfoliju. Zadovoljan sam i kao korisnik ILUMA i kao direktor kompanije, jer ne samo da IQOS korisnici uviđaju prednosti, nego i pušači u njemu nalaze više razloga i manje napora da zauvek ostave cigarete.
Kako komentarišete stav Svetske zdravstvene organizacije (SZO) da su svi nikotinski proizvodi isti kao cigarete i ne treba ih koristiti?
- Zamislite da neko kaže - klimatske promene se mogu rešiti samo ako se zaustave sve industrijske aktivnosti, u protivnom ćemo se suočiti sa izumiranjem. I iz toga se izvede zaključak - alternativne izvore energije treba ignorisati, spasti nas može samo gašenje svih proizvodnih pogona. Upravo se ova "lažna dilema" primenjuje na naše proizvode. Pritom moram priznati da se ja sa mnogim argumentima SZO zapravo slažem. Kada kažu da bezdimne alternative nisu bez rizika - istina je, ali ako su proverene i na nauci zasnovane, manje su štetne od cigareta i zbog toga rešenje za pušače koje se ne sme ignorisati. Slažem se i sa tvrdnjom da nikotin izaziva zavisnost - da, ali nije primarni uzrok bolesti povezanih sa pušenjem, glavni krivac je sagorevanje i posledično duvanski dim, i ako ga eliminišemo, na primer uz pomoć proizvoda koji zagrevaju, a ne sagorevaju duvan, imamo šansu da spasemo veliki broj života. Kada tvrde da je veliki problem što maloletnici masovno koriste elektronske cigarete, slažem se - zbog toga smo podržali i pozdravili izmene Zakona o duvanu kojima se uvodi zvanična zabrana prodaje bilo kakvih nikotinskih proizvoda maloletnim licima, a podržali bismo i ukidanje ukusa koji su privlačni deci i nepušačima uopšte. Zato nema potrebe za tolikom polarizacijom. Oni pokušavaju tradicionalnim merama, koje ne daju dovoljno dobre rezultate, mi nudimo komplementarno rešenje, koje će svakako ubrzati put ka cilju koji nam je zajednički - smanjiti broj pušača.
Stidljivo se priča da planirate da u budućnosti razvijete proizvode koji spadaju u domen farmaceutske industrije?
- Ne stidljivo, pre bih rekao da oprezno govorimo o svojim dugoročnim ciljevima. Ali da, želim da u nekom narednom intervjuu pričamo i o inovacijama koje prevazilaze duvan i nikotin, jer "Filip Moris" paralelno radi i na proizvodima koji će unaprediti kvalitet života ljudi, bilo da su korisnici nikotina ili ne. Znam da to zvuči neshvatljivo, ali mnogi naši potezi i izjave u poslednjih desetak godina su bili avangardni i dočekani sa podsmehom, pa se ispostavilo da smo ih sproveli ili aktivno sprovodimo u delo, uporno se držeći nauke. Naravno, ponoviću još jednom, za sve te promene i procese je potrebno vreme. Jer kao i u životu, promena je teška, ali još je teže ostati u mestu na kom osećate da više ne pripadate. A mi tradicionalnoj industriji sve manje pripadamo.
Još tri godine Startech-a
- ZA tri godine, otkad smo uz podršku Vlade Republike Srbije i NALED-a pokrenuli projekat Startech u Srbiji, dodeljeni su grantovi za 82 mala preduzeća, startapa ili neformalna tima. Dodatno, pružena je i mentorska pomoć i podrška kroz razvoj regulatornog okvira. Danas, kada je Startech postao ozbiljan brend, nismo želeli da se završi sa ove tri godine i pet miliona dolara do sada uloženih u projekat. Zato smo srećni što smo uspeli da obezbedimo sredstva da ovaj projekat dobije još tri godine i tri nova ciklusa. Izborili smo se ove godine za još jedan projekat, PMI novia, kroz koji dajemo mogućnost naučnicima iz Srbije da svoje ideje i naučno-istraživačke projekte prilagode konkretnim potrebama naše kompanije. Rekao bih da je ovo bila dobra godina i za nauku i za inovacije i za PMI u Srbiji - ukazuje Jakovljević.
ALARMANTNO! "PRIPREMITE ZALIHE ZA 72 SATA": Evropa pred katastrofom, a ove zemlje u opasnosti
U IZVEŠTAJU o civilnoj i vojnoj spremnosti Evrope, koji je objavljen u sredu, navodi se kako bi stanovnici Evropske unije trebalo da prikupe zalihe neophodnih potrepština u slučaju izbijanja rata ili neke druge velike opasnosti, piše "Njuzvik".
04. 11. 2024. u 16:15
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
KRILI LjUBAV: Bane Mojićević PRIZNAO za vezu sa Milenom Ćeranić
PEVAČ Bane Mojićević iznenadio priznanjem.
04. 11. 2024. u 13:02
Komentari (0)