Posle školskog zadatka o Sava Centru gimnazijalci obišli rekonstruisani kongresni i poslovni deo

Promo

14. 02. 2024. u 16:00

Gotovo trideset učenika završnih razreda Devete gimnazija „Mihailo Petrović Alas“, obišlo je obnovljeni Sava Centar. Zajedno sa profesorkom matematike Milenom Marić, gimnazijalci su imali priliku da se upoznaju sa istorijatom, namenom i kapacitetom, kao i izgledom i enterijerom, posle rekonstukcije, jednog od simbola Beograda.

После школског задатка о Сава Центру гимназијалци обишли реконструисани конгресни и пословни део

Foto: Promo

Poziv da posete najveći kongresni i poslovni centar u ovom delu Evrope usledio je nakon školskog projektnog zadatka o primeni znanja iz oblasti stereometrije na objektu Sava Centra. Gimnazijalci su u okviru projektnog zadatka istraživali kako poznavanje stereometrije pomože u efikasnoj iskorišćenosti prostora i kapaciteta, optimizaciji funkcionalnosti, pa sve do toga kako planimetriju i stereometriju iskoristiti za bolje planiranje i organizaciju događaja u centru. Profesorka matematike, Milena Marić, kaže da ju je poziv od zaposlenih Sava Centra da posete objekat nemalo, ali prijatno iznenadio.

- Nisam očekivala ne samo poziv, nego da će neko iz Sava Centra, kada smo na mreže postavili učenički rad, videti hashtag Sava Centar. Moja želja je prvenstveno bila da javnost, pa samim tim i Sava Centar, upoznamo sa onim što učenici Devete gimnazije rade i uče na časovima matematike - ističe Milena Marić.

Domaćini, zaposleni u Sava Centru, održali su kratko predavanje i organizovali su obilazak gimnazijalaca tokom kojeg su im pojasnili da je temeljna rekonstrukcija trajala 22 meseca sa ciljem da Beograd dobije moderan kongresni i poslovni centar koji će još bolje pozicionirati naš grad i Srbiju na mapi kongresnih destinacija. Jelena Milinčić, menadžer prodaje u Sava Centru kaže da im je bilo zadovoljstvo da ugoste učenike Devete gimnazije i njihove profesorke.

- Bili smo zatečeni kada smo se upoznali sa učeničkim radom iz projektnog zadatka. Temeljno, profesionalno urađeno od tako mladih ljudi i ono što nas je posebno dirnulo su ideje i predlozi gimnazijalaca koji su potpuno na tragu onoga što smo mi realizovali tokom rekonstrukcije Sava Centra. Nadamo se i radujemo se da ćemo imati priliku da ugostimo još ovakvih školaraca kako u obnovljenom kongresnom i poslovnom delu, tako i u kulturnoj zoni i Plavoj dvorani čija vrata će biti otvorena od septembra ove godine.

Dušica Vidaković, marekting menadžer u Sava Centru dodaje da je obradovalo obaveštenje što su učenici odabrali upravo Sava Centar kao temu za svoj projekat: „Kada smo videli hashtag Sava Centar i razlog zbog koga je to učinjeno bilo nam je zadovoljstvo da ove učenike pozovemo u posetu. Posebno me raduje što su se mnogi tokom obilasku raspitivali ne samo o objektu nego i našem poslovanju uz želju da jednog dana svoju profesionalnu karijeru započnu u kongresnoj industriji. Drago mi je da smo uspeli da predstavimo i da ih zainteresujemo za delatnost koja iz godine u godinu raste i značajno doprinosi razvoju Beograda, Srbije i regiona“.

I pored velikog značaja i uloge koju je Sava Centar imao u društvenom životu, kako bivše Jugoslavije tako kasnije i Srbije, većina osamnaestogodišnjih školarca do sada nije imala priliku da obiđe centar. Pojedini od njih još kao deca bili su samo u kulturnoj zoni, popularnoj Plavoj dvorani gde su gledali neki svetski filmski hit ili slušali neku od muzičkih zvezdi. Kosta, jedan autora projektnog zadatak kaže da su istražujući i prikupljajući materijale saznali mnoge činjenice ne samo o Sava Centru, nego i o vremenu kada je nastao i radio i dodaje:

- Toliko puta sam prolazio pored Sava Centra ne znajući šta se sve u njemu održavalo. Obično bih nešto saznao iz priče starijih, svojih roditelja i njihovih prijatelja. Tokom većeg dela mog života objekat je bio zatvoren, a poslednjih godina u rekonstrukciji. Sada, kada sam prvi put ušao, ponosan sam što izgleda svetski, a naše.

Vasilije koji je takođe radio na projektu kaže da je iznenađen koliko Sava Centar ima uticaja na turističku ponudu Beograda, odnosno, njegovo pozicioniranje kao kongresne destinacije: „Nisam znao da Sava Centar u istom trenutku može da ugosti više od 5.000 učesnika. Kada pomislim da samo najveći deo od njih prošeta našim gradom, ruča u nekom restoranu, poseti muzej i prenoći u nekom od hotelu, prepoznajem da je to velika stvar za razvoj različitih delatnosti... Bilo bi to zanimljivo matematički obraditi u nekom projektnom zadatku“.

Profesorka Milena Marić naglašava da je način da se kroz matematiku uči o drugim oblastima učenicima posebno zanimljiv. Ovaj zadatak pošao je od stereometrijske arhitekture, a učenici su istraživali o objektu i davali konkretne predloge kako ga unaprediti da bude što više održiv i energetski efikasan, odnosno „zelen“.

- Veličina i oblik Centra idealni su za postavljanje solarnih panela, staklena fasada omogućava maksimalnu iskorišćenost dnevnog svetla i naši predlozi su bili u tom pravcu. Tokom posete oduševili smo se kada su nam zaposleni u Sava Centru pričali kako je tokom rekonstrukcije ovaj objekat posao „zelen“ - kaže Mia.

Njeni školski drugari dodaju da su saznali još mnogo činjenica i zanimljivosti o objektu i dodaju da jedva čekaju da vide obnovljenu Plavu dvoranu.

Iz Sava Centra ističu da će nastaviti saradnju sa školskim i obrazovnim insititucijama, kao i da će uvek biti spremni da ugoste naše najmlađe kako bi približili lepotu ovog objekta svim generacijama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ODRŽIVA ARHITEKTURA: Važnost energetske efikasnosti