HTELI DA JE UPLAŠE, GAĐALI JE KAMENICAMA I PRETILI: Najstarija Srpkinja u Gnjilanu ostala u raljama birokratije i bez prihoda
NAJSTARIJA Srpkinja u Gnjilanu Milena Pavićević, koja pored brojne torture albanskih ekstremista, nije želela da napusti svoju kuću i dozvoli da se na kući „vijori albanska zastava“, u svojoj 88. godini ostala je zaglavljena u raljama birokratije i bez dinara, jer ne može da produži ličnu kartu koja joj je istekla.
Foto J. Stojković
- Treba da dođem do Vranja i produžim srpsku ličnu kartu, ali ja ne mogu jer mi je istekla da pređem administrativni prelaz, njihovu nemam, tako da i tih 100 evra koje oni daju ako uzmeš njihovu ličnu kartu ja nemam, penziju ne mogu da podignem, a nemam način da produžim ličnu kartu jer mi treba izvod koji treba da izvadim u Skoplju gde sam rođena – kaže Milena.
Srbi koji žive u ovom kraju pokušavaju da nađu način da joj pomognu. Mnogi od njih su spremni da odu do Skoplja, jer se Milena jako teško kreće.
- Nekako je otišla do kosovske opštine i centra za civilni status, što je pandan našoj matičnoj službi i rekli su joj da je ima u sistemu jer je nekada posedovala UNMNIK – ličnu kartu i da joj sada treba novi izvod iz Skoplja. Ranije je, sećam se, odbijala da uzme kosovsku ličnu kartu i zbog toga nije primala kosovsku penziju od 100 evra, a sada ne može da prima ni srpsku jer joj je istekla lična karta – priča mlađi Srbin iz ovog kraja.
Milena nikada nije želela da ode iz grada u kome je provela život. Živi u svom kućerku u nekadašnjoj Ulici Stojadina Trajića, u samom centru Gnjilana. Godinama unazad su pokušavali da je uplaše, gađali je kamenicama i pretili, ali ona kaže da drugi dom nema. U neuslovnim prostorijama provodi starost čitajući knjige. Otečene noge govore da joj je zdravlje narušeno, a nove administrativne muke joj dodatno otežavaju život.
BONUS VIDEO:
BRNABIĆ - Sramota je da se Đorđe Stanković tokom rasprave u SE ne javi za reč, a narod mu plaća sve
POKROVSK PRED PADOM, RUSKI VOJNICI U CENTRU GRADA: "Situacija je više nego kritična, ubijaju nam ljude"
NAJMANjE 250 ruskih vojnika nalazi se u Pokrovsku, gde učestvuju u uličnim borbama i ubijaju ukrajinske vojnike, posebno operatere dronova, prenosi Ukrajinska pravda pozivajući se na oficire iz dve brigade koje deluju u tom području.
25. 10. 2025. u 19:17
STIŽE ZIMA KAKVA SE VIĐA JEDNOM U STO GODINA? Meteorolozi odgovorili na spekulacije o "zimi veka"
NEMAČKI portali su preplavljeni informacijama o ekstremnoj zimi, ulicama prekrivenim snegom i ekstremnim vremenskim uslovima koji prete zemlji.
23. 10. 2025. u 17:38
ZEMLjOTRES USRED DNEVNIKA: Voditeljka se obratila u strahu: "Nadam se da će biti sve u redu" (VIDEO)
DOK je čitala vesti u noćnom Dnevniku, prekinuo ju je zemljotres...
24. 10. 2025. u 19:43
Komentari (0)