Pet godina projekta „Na kafi sa psihologom“

Promo

21. 05. 2024. u 12:14

HEMOFARM fondacija zajedno sa partnerima Filozofskim fakultetom u Beogradu i Art komunom Dorćol Platz obeležila je 5 godina od pokretanja projekta „Na kafi sa psihologom“.

Пет година пројекта „На кафи са психологом“

Suzana Đorđević, Ronald Zeliger, Danijel Sinani, Sanda Savić na obeležavanju 5 godina projekta Na kafi sa psihologom

Cilj projekta je da ukaže javnosti da o mentalnom zdravlju mora da se brine na isti način kao o fizičkom zdravlju i da tegobe u vezi sa mentalnim zdravljem nisu lična slabost, već zdravstveni problem za koji postoji rešenje ukoliko se na vreme potraži stručna pomoć.

Za pet godina organizovano je 35 tribina o različitim problemima mentalnog zdravlja i savremenog doba na kojima je učestvovalo blizu 90 psihologa, psihoterapeuta i psihijatara, predstavnika relevantnih institucija i javnih ličnosti koje su se i same tokom života suočile sa problemima ili dilemama. Napisano je 40 blogova stručnjaka, a posebnu pažnju javnosti privukli su razgovori o depresiji, emocionalnom zdravlju, sindromu sagorelosti, perimenopauzi i menopauzi, predrasudama i stereotipima, mentalnom zdravlju ljudi u podeljenom društvu, uticaju pandemije COVID -19 na mentalno zdravlje pojedinaca i dr.

5 godina projekta Na kafi sa psihologom

- Jedan od važnijih „lekova“ koje čovečanstvo treba da otkrije jeste i onaj kojim će se naše društvo osloboditi predrasuda koje postoje prema bolesnima. Stigmatizacija bolesnih ozbiljno utiče na dobrobit pacijenata, ali i njihovih porodica, zbog čega su projekti kao što je „Na kafi sa psihologom“ preko potrebni jer glasno govore o onome o čemu se ćuti, pružaju podršku pojedincu i društvu i razbijaju predrasude koje su o ljudima sa mentalnim poteškoćama stvorile ranije generacije. Hemofarm, kao farmaceutski lider u regionu, je preko svoje Fondacije veoma aktivan u podizanju svesti društva o važnosti očuvanja mentalnog zdravlja i boljeg tretmana osoba sa mentalnim poteškoćama. Nećemo odustati da o mentalnom zdravlju govorimo, jer put  ka zrelom i zdravom društvu vodi preko edukovanog stanovništva, eliminacije stigmatizacije i diskriminacije koja je prati - rekao je Ronald Zeliger, generalni direktor Hemofarm grupe.  

Ronald Zeliger, generalni direktor Hemofarm

- Podizanje svesti o problemima mentalnog zdravlja i njihovo približavanje široj publici su prioriteti u suočavanju sa stigmom i stereotipima koji ih prate. Projekat “Na kafi sa psihologom” je omogućio da se o pitanjima mentalnog zdravlja otvoreno razgovora i da se na taj način ove teme stave u društveni fokus. Kao pokretaču brojnih inicijativa, Filozofskom fakultetu je važno da bude partner na ovom projektu i da nastavi da radi na destigmatizaciji mentalnih problema i podsticanju suočavanja sa ovim pitanjima u sigurnom i podržavajućem okruženju. Projekat “Na kafi sa psihologom” je najbolji primer javno - privatnog partnerstva, stručne podrške, relevantnih sagovornika, ali i istrajnosti da se na odgovoran način brine o zdravlju pojedinca i društva u cilju njihovog ozdravljenja - izjavio je Danijel Sinani, dekan Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Danijel Sinani, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu

- Ovim projektom smo želeli da omogućimo ljudima koji žive sa problemima mentalnog zdravlja saznanje da nisu sami i istovremeno ih podstaknemo da o tome kako se osećaju razgovaraju sa stručnjacima. Zadatak nas u Hemofarm fondaciji i naših partnera je bio da radimo na prevenciji i ohrabrimo ljude sa mentalnim problemima na razgovor sa psihologom, koji ne bi trebalo da bude nešto o čemu se ćuti ili šapuće, već bi trebalo da bude sasvim prirodan proces izlečenja koji može da osobu koja traži pomoć vodi do produktivnog života - rekla je Suzana Đorđević, direktorka Hemofarm fondacije.

Suzana Đorđević, direktorka Hemofarm fondacije

Video zapisi sa tribina „Na kafi sa psihologom“ beleže milionske preglede na društvenim mrežama, a samo jedna tribina na temu “Depresija – kako dolazi do tog stanja i kako ga prevazići?” na društvenoj mreži YouTube ima preko 600.000 pregleda, što samo govori u prilog potrebi da se o mentalnom zdravlju više govori.

Učesnici tribine Na kafi sa psihologom - Dragan Ilić, Marina Videnović,Anja Stanković, Ognjen Micović

Sa tribine „Na kafi sa psihologom“ koja je bila upriličena povodom 5 godina projekta i posvećena temi „Mladi pod pritiskom – kriza srednjih 20-ih“ i na kojoj su govorili Marina Videnović, naučna saradnica Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Anja Stanković iz FIST festivala, Ognjen Mićović, glumac i Dragan Ilić, psiholog i novinar je poručeno da je uvek moderno biti zabrinut za mlade, kao i da je u društvu oduvek provejavalo pitanje gde ide ovaj svet sa ovakvim naslednicima ali da je sada potrebno uložiti napor kako bi društvo u celini izašlo iz šablona kritike i licemerne zabrinutosti i pružilo sistemsku podršku mladima u nastojanju da kreiraju bolji svet.  

Sledeća tribina „Na kafi sa psihologom“ biće održana u subotu 8. juna u okviru Festivala mentalnog zdravlja u Kragujevcu. Festival organizuje Udruženje psihologa i studenata psihologije "Engram".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

CRNOGORCI KIPTE OD BESA ZBOG SKANDALA NA CRNOGORSKOJ TELEVIZIJI: U sopstvenu državu ne možemo da čujemo himnu!