SUDBINE JOŠ ZAKOPANE U ZAJEDNIČKE GROBNICE: Udruženja porodica nestalih, poginulih i izbeglih ukazuju da pogrom Srba ne prestaje
NIJE čovek kapljica vode da može da ispari, niti je senka da može da zamakne. Za svaku osobu se mora nešto znati.
Iz godine u godinu sve manje ima identifikovanih, a samo iz "Oluje" traga se za 623 ljudi koji se vode kao nestali. Na institutima za sudsku medicinu u Hrvatskoj i dalje se ne identifikuju posmrtni ostataci 896 osoba koje se tamo nalaze. Hrvatska, iako članica EU, jedina je zemlja u regionu koja ima poznata grobna mesta, a neekshumirana. Zašto? Zato što su tamo pokopani Srbi.
Na ovo je upozorila Dragana Đukić, predsednica Udruženja porodica nestalih i poginulih "Suza" na jučerašnjoj konferenciji za štampu povodom godišnjice hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja".
- Posle "Oluje" rađena je sanacija terena, ubijeni Srbi su pokopani u zajedničke grobnice koje je registrovao Haški tribunal, a mnoge i danas nisu ekshumirane - istakla je Đukićeva. - Nema optuženih za počinjene zločine nad srpskim narodom, a ako su i izrečene presude za nekolicinu izvršenih zločina, kazne nisu adekvatne. Neke porodice su ušle u sudske procese sa Hrvatskom, ali nisu pravno zaštićene, gube sporove i ako ne plate sudske troškove preti im se oduzimanjem imovine. Većina zbog toga ne sme da ide u Hrvatsku. Region, nažalost, nije spreman za suočavanje sa prošlošću, što ne doprinosi ni pronalasku tela žrtava, a ni pomirenju.
Svetlana Velimirović, zamenica komesara za izbeglice i migracije Srbije, istakla je da je Komesarijat pomogao više od 1.600 porodica:
- Za žrtve "Oluje" obezbeđeno je 1.200 stambenih prostora, kao i posao za više od 400 ljudi.
I Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije, naglašava da Hrvatska nije spremna da se suoči sa istorijom i da "Oluju" stavi na dnevni red:
- U Hrvatskoj su tela, arhive i informacije. Tamo se zločin dogodio. Slična je situacija i u BiH i na KiM. Udarimo u zid svaki put kada pokušamo da izađemo na lokaciju, zato što se pokušava da se od žrtve napravi zločinac. Hrvatska nije spremna da se suoči sa prošlošću, jer bi pronalazak i identifikacija tela značili nužnu odgovornost.
I u Medija centru juče se govorilo o "Oluji" i stradanju srpskog naroda u ovoj akciji.
- Posle proterivanja srpskog naroda tokom "Oluje", Hrvatsku je napustilo 750.000 Srba, srpska sela su spaljena i opljačkana, imovina uzurpirana, srpske institucije koje su Hrvati stvorili ne vode računa o ono malo Srba što je ostalo - istakao je Nenad Abramović, predsednik Udruženja izbeglih, raseljenih i doseljenih lica "Zavičaj".
Iznet je podatak da je u Hrvatskoj po popisu 1991. bilo 687.704 Srba, zajedno sa malim brojem Jugoslovena, a na sledećem 2001. - 201.631 hrvatskih građana koji su se izjasnili kao Srbi.
- Gde je nestalo 486.003 Srba u Hrvatskoj u kratkom vremenu od deset godina - upitao je Milan Žunić, predsednik Udruženja "Koordinacija". - Kako se zove taj nagli nestanak autohtonog naroda na nekoj teritoriji, ako ne genocidom? "Oluju" smo bojažljivo zvali pogromom, a adekvatna reč je – genocid.
NEPREBROJANE JASENOVAČKE ŽRTVE
- POSTRADALI smo samo zato što smo Srbi, i što smo se našli u jednom trenutku istorije u pogrešno vreme na pogrešnom mesti. Na to mi Srbi u Hrvatskoj nismo mogli da utičemo, jer su na tim prostorima živeli naši preci hiljadama godina, te nismo imali kud iz svojih kuća - kaže Milan Žunić. - Tamo nas više nema. A nema ni srpske porodice iz Hrvatske iz koje bar jedan član u Drugom svetskom ratu nije skončao život u logoru Jasenovac. Broj jasenovačkih žrtava nikada nije tačno utvrđen. Nismo se bavili Jasenovcem, pa je 1995. sprovedena "Oluja", kao nastavak genocida iz Drugog svetskog rata.
Preporučujemo
HRVATSKA NEPOUZDANA ZA TRANZIT NAFTE: Sijarto oštro kritikovao susednu zemlju
02. 08. 2024. u 17:32
ZABORAVILI DETE NA ODMORIŠTU U HRVATSKOJ: Kasnije zvali policiju da prijave nestanak
02. 08. 2024. u 13:24
DRAMA U FRANCUSKOJ: Masovna pucnjava, učestvovalo nekoliko stotina ljudi
U MASOVNOJ pucnjavi povezanoj s trgovinom drogom u zapadnoj Francuskoj, teško je povređeno petoro ljudi, među kojima i jedan tinejdžer, rekao je ministar unutrašnjih poslova Bruno Retailleau, piše Gardijan.
01. 11. 2024. u 11:25
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
HRVAT UGLEDAO SRPSKU ZASTAVU NA PODU: Odmah upalio kameru i uradio ovo - zbog njegovog poteza se usijale mreže (VIDEO)
IVAN iz Hrvatske oduševio je čitav region kada je jednim malim gestom pokazao kako je malo potrebno a jako lepo, držati se one čuvene rečenice "voli svoje, poštuj tuđe".
01. 11. 2024. u 10:24 >> 10:28
Komentari (0)