POSLERATNE NEVOLJE U REPUBLICI SRPSKOJ: Istoričar Karanović o životu u BiH od 1996. godine (VIDEO)
U PRVIM posleratnim godinama u Bosni i Hercegovini već 1996. održani su izbori na kojima je pobedila Srpska demokratska stranka Radovana Karadžića, a na izborima za Predsedništvo BiH pobedu je odneo Momčilo Krajišnik (SDS), dotadašnji predsednik Narodne skupštine, i tokom rata druga najuticajnija politička ličnost u Republici Srpskoj.
Ognjen Karanović /Foto KCNS
Istovremeno, objašnjava istoričar Ognjen Karanović, održani su i predsednički izbori na kojima Biljana Plavšić, nekadašnja potpredsednica Republike Srpske, dobija najveći broj glasova.
- U teškim posleratnim vremenima, u ekonomski i privredno uništenoj državi, koja je vapila za danima mira i stabilnosti, dešavaju se novi politički sukobi između istočnog i zapadnog dela Republike Srpske - objašnjava Karanović tešku poziciju naroda koji pokušava da se vrati na svoja razrušena ognjišta u trenutku kada se rasplamsavaju nove podele u borbi za vlast.
Predavanje istoričara Ognjena Karanovića „Srpsko-hrvatski odnosi u Bosni i Hercegovini do kraja XX veka" može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
Preporučujemo
AUTOMOBIL IZ NOVE ERE STIGAO U SRBIJU: Predstavljen revolucionarni BMW IX3
25. 02. 2026. u 10:28
SLAVIMO VELIKOG ZAŠTITNIKA PRAVOSLAVLjA: Jedno se danas mora ispoštovati
25. 02. 2026. u 07:22
TRAMP ŽESTOKO PRETIO IRANU, POMENUO I SRBIJU: Američki predsednik oborio rekord, govorio skoro dva sata pred Kongresom
AMERIČKI predsednik Donald Tramp postavio je rekord u najdužem govoru o stanju nacije, koji je trajao jedan sat i 50 minuta, nadmašivši rekord koji je Bil Klinton postavio tokom svog poslednjeg obraćanja 2000. godine.
25. 02. 2026. u 07:31
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)