PRE VREMENA RODI SE ČAK 4.000 BEBA: Opremanje neonatologija - jedan od prioriteta u zdravstvenim centrima širom zemlje

Vojislava Crnjanski

18. 01. 2025. u 07:00

SVAKA deseta beba u svetu, pa i našoj zemlji, rodi se pre termina i njena borba za život počinje odmah.

ПРЕ ВРЕМЕНА РОДИ СЕ ЧАК  4.000 БЕБА: Опремање неонатологија - један од приоритета у здравственим центрима широм земље

Foto Subotička bolnica

Prema rečima dr Katarine Lazić iz beogradskog Instituta za neonatologiju, oko 15 miliona dece godišnje dođe na svet pre 37. gestacijske nedelje, od čega milion ne preživi. U Srbiji se godišnje pre termina rodi nešto više od 4.000 beba! Za njih sedam od 10 potrebna je intenzivna neonatalna podrška lekara i roditelja, uz odgovarajuću medicinsku opremu, pa je zato potreba u Institutima za neonatologiju velika.

Prevremeni porođaji, upozoravaju u Unicefu, uzrokuju 60 odsto smrti novorođenčadi i 42 odsto smrti dece mlađe od pet godina. Ova organizacija u saradnji sa Ministarstvom zdravlja Srbije nastavila je kampanju "Tako mali da bi u srce stali", kako bi prikupila sredstva za modernizaciju i opremanje neonatalnih jedinica. Ukazuju i da je nabavka inkubatora, respiratora, aspiratora i fotelja "koža na kožu" ključna za povećanje stope preživljavanja i omogućavanje najboljih uslova za rast i razvoj prevremeno rođenih beba.

S obzirom na to da je u pitanju najosetljivija populacija, njihovo lečenje je veoma zahtevno, kaže dr Lazić:

- Da bi se postigli optimalni rezultati u lečenju i najviši stepen preživljavanja i kvalitet života, neophodno je da u svakom momentu budu obezbeđeni visoki stručni kadar, oprema, prostor i prateći uslovi, uključujući primenu najnovijih metoda u monitoringu, dijagnostici, lečenju i nezi.

POTREBAN NOVAC

DONACIJA od 12.000.000 dinara obezbeđuje mobilni rendgen, a za 2.030.000 dinara može se nabaviti stacionarni inkubator. Samo 48.000 dinara omogućava nabavku stolice za kontakt "koža na kožu" između bebe i majke - kažu u Unicefu.

Naša sagovornica dodaje da mnogobrojna istraživanja pokazuju kako su šanse za preživljavanje i oporavak prevremeno rođenih znatno veće ako u tim, ranim danima, po stabilizaciji kliničkog stanja ostvaruju bliski kontakt sa majkom "koža na kožu" i hrane se njenim mlekom.

- U savremenoj neonatologiji primenjuju se principi porodično orijentisane nege. Prisustvo i ohrabrivanje porodice da boravi uz svoje prevremeno rođeno dete, kao i omogućavanje bliskog kontakta, dovode do toga da bebe brže uspostavljaju kontrolu nad samoregulacionim mehanizmima (toplota majčinog tela savršeno reguliše bebinu temperaturu tela, ritam otkucaja srca i disanja postaju stabilniji, kao i nivo šećera u krvi). Bebe brže dobijaju na težini i skraćuju boravak u bolnici.

Jedinice za intenzivno lečenje i negu novorođenčadi postoje u devet zdravstvenih ustanova u Srbiji - Institutu za neonatologiju Beograd, UKC Srbije - GAK Višegradska, Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić", Univerzitetskoj dečjoj klinici "Tiršova", GAK Narodni front, Institutu za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodina, UKC Vojvodina - GAK Betanija, UKC Kragujevac - na klinici za pedijatriju, UKC Niš, takođe klinici za pedijatriju.

Foto: R. Šegrt

- U ovim jedinicama leče se i neguju najugroženija prevremeno rođena i bolesna novorođenčad. Jedinice intenzivne nege odgovorne su ne samo za decu koja se rode u njihovom gradu već i iz celih regiona, odnosno iz porodilišta koja ka njima gravitiraju. Unapređenje kapaciteta ovih jedinica prioritet je naše saradnje i Ministarstva zdravlja duži niz godina - kažu u Unicefu.

ULOŽENO 80 MILIONA

OD 2017. kroz saradnju Unicef i Ministarstva zdravlja uloženo je više od 80 miliona dinara u opremanje neonatalnih jedinica širom zemlje i dodatne obuke. Situacija se poboljšala, ali je, slažu se stručnjaci, neophodno nastaviti akciju.

Aktuelna kampanja posvećena je nabavci nedostajućih, a neophodnih aparata, kao i obnavljanju postojeće medicinske i opreme za porodično orijentisanu razvojnu negu. Ova oprema biće usmerena na sve jedinice intenzivne nege i lečenja beba, a prvenstveno u Kragujevcu i Nišu, koji pokrivaju velika područja.

Inače, stope smrtnosti novorođenčadi u Srbiji beleže stalni pad - sa 4,63 na 1.000 beba u 2010. godini na 3,06 u 2023. Značajan pozitivni pomak primetan je posebno u oblasti grada Niša, gde je smrtnost smanjena sa 7,14 u 2021. na 3,89 u 2023. godini.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAJNOVIJE VESTI IZ RUSIJE: Putin potpisao ukaz br. 18