FRONTEKS PATROLIRA NA SVIM NAŠIM GRANICAMA: Čeka se potpis sporazuma Srbije s Evropskom agencijom za graničnu i obalsku stražu
Evropska Unija nastoji da smanji broj migranata koji ulaze na njenu teritoriju i spreči krijumčarenje ljudi, a ovi potezi iz Brisela odnose se i na Srbiju, koja je pre svega zemlja tranzita za ilegalne pečalbare u potrazi za boljim sutra.
![ФРОНТЕКС ПАТРОЛИРА НА СВИМ НАШИМ ГРАНИЦАМА: Чека се потпис споразума Србије с Европском агенцијом за граничну и обалску стражу ФРОНТЕКС ПАТРОЛИРА НА СВИМ НАШИМ ГРАНИЦАМА: Чека се потпис споразума Србије с Европском агенцијом за граничну и обалску стражу](/data/images/2023-11-03/416833_frontex-sluzbenici-foto-frontex-eu_fmob.jpg)
fronteks.eu
Evropski parlament nedavno je dao saglasnost za zaključivanje sporazuma između EU i Srbije o operativnim aktivnostima koje u našoj zemlji sprovodi Evropska agencija za graničnu i oblasku stražu (Fronteks). To, između ostalog, znači da bi službenici ove agencije ubuduće mogli stalno da borave na svim našim granicama.
Na osnovu ovog sporazuma Fronteksu će biti omogućeno da sprovodi zajedničke operacije i raspoređuje svoje stalne snage na teritoriji Srbije i na granicama sa našim susedima koji nisu u EU. Do sada su dozvole važile samo za zajedničko delovanje na granicama Srbije sa EU.
Kako je ranije objasnio ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, snage Fronteksa biće raspoređene ne samo na granicama sa Bugarskom i Mađarskom, u okviru operacije "Srbija kopno", već i na granicama sa drugim zemljama. To znači da će biti mogućnosti da se angažuju Fronteksovi službenici na granicama sa BiH i Severnom Makedonijom.
U EP smatraju da će ovako pojačana operativna saradnja imati suštinsku ulogu u regulaciji problema koji nastaju ilegalnom imigracijom. Ističe se takođe da će na ovaj način biti poboljšana i regionalna bezbednost. To bi trebalo da bude dodatni alat u osujećivanju krijumčara, ali u borbi s organizovanim kriminalom.
Predlogom sporazuma se predviđa usklađenost rada Fronteksa i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije. Po proceduri evropskih institucija, stav EP donet velikom većinom prosleđen je Evropskom savetu i Evropskoj komisiji.
Prethodno je Evropski savet u maju prošle godine odlučio da potpiše ovaj sporazum s Beogradom, pa je shodno pravilima tu nameru prosledio Evropskom parlamentu na odobrenje. Na osnovu stava Evropskog saveta koji okuplja zemlje članice, ovakav sporazum će omogućiti EU i Srbiji da organizuju zajedničke operacije u cilju upravljanja migratornim tokovima, borbe protiv ilegalne imigracije i prekograničnog kriminala.
Novi sporazum zameniće stari, zasnovan na ranijim pravilima kojima su se Fronteksu dozvoljavale samo zajedničke operacije na granicama između Srbije i EU. Prema novim pravilima, Frontekst može da pomaže zemljama s kojima je potpisao sporazum na celoj teritoriji u kontrolisanju granica i registrovanju osoba.
Na osnovu poslednjih podataka Komesarijata za izbeglice i migracije Republike Srbije, 2024. evidentirano je 19.843, a godinu dana ranije 108.000 migranata. Najviše ih je bilo iz Sirije (38 odsto), zatim iz Avganistana (20), Turske (12), Maroka (7) i Iraka (3). S druge strane, prema podacima Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila, "balkanskom rutom" kroz Srbiju je lane ilegalno prošlo 45.000 ljudi.
Novi pakt o migracijama i azilu EU, koji je donet prošle godine, i koji će stupiti na snagu 2026, posle unošenja u regulative zemalja članica, predviđa tretiranje dela zahteva za azil van spoljnih granica EU, uvođenje mehanizma solidarnosti među članicama i otvaranje "centara za povratak" u slučaju masivnih dolazaka. Nije predviđeno da centri za odlučivanje o zahtevima za azil budu otvoreni u našoj zemlji.
U TRANZITU OSTANU 14 DANA
I među migrantima koji ne idu švercerskim kanalima, najveći broj Srbiju koristi samo kao tranzitnu zemlju, u želji da se dokopa Zapada. Njihovo prosečno vreme zadržavanja u našoj državi bilo je prošle godine 14 dana. U 2023. zadržavali su se u proseku 12 dana, a 2022 - šesnaest. Sredinom prošlog meseca, u Srbiji se nalazilo 416 osoba u prihvatnim centrima za azil kojima rukovodi Komesarijat za izbeglice i migracije Srbije.
NA REDU BiH
Fronteks je sporazume potpisao i s Moldavijom, Severnom Makedonijom, Crnom Gorom i Albanijom. Evropski savet je nedavno odlučio da potpiše isti dokument i sa BiH, a sada je za naše zapadne susede na potezu Evropski parlament.
![ŠOK OBRT U SLUČAJU ŽENE KOJA PROSI U KNEZU: Otkrivena prava istina o Jasmini Jovanović (24) ŠOK OBRT U SLUČAJU ŽENE KOJA PROSI U KNEZU: Otkrivena prava istina o Jasmini Jovanović (24)](/data/images/2025-02-07/570660_pgsk9kpturbxy8ynti3yzjkognhmjgxngm4m2fmnzgzmziymjnlotqxns5wbmerkwlnaxya3gabotaf-ezgif.com-webp-to-jpg-converter_kf.jpg?time=1738936252)
ŠOK OBRT U SLUČAJU ŽENE KOJA PROSI U KNEZU: Otkrivena prava istina o Jasmini Jovanović (24)
MREŽE su preplavljene poslednjih dana fotografijom mlade majke koja prosi u Ulici kneza Mihaila u Beogradu, a koja je, kako se ispostavilo proverom policije, profesionalni prevarant i profesionalno se bavi porodičnim prosjačenjem.
07. 02. 2025. u 14:50
![RAZBIJENI SVI MITOVI O NARODNIM VEROVANJIMA KOD SRBA: Za ova narodna verovanja sigurno niste znali RAZBIJENI SVI MITOVI O NARODNIM VEROVANJIMA KOD SRBA: Za ova narodna verovanja sigurno niste znali](/data/images/2025-02-06/570373_1_kf.jpg?time=1738855983)
RAZBIJENI SVI MITOVI O NARODNIM VEROVANjIMA KOD SRBA: Za ova narodna verovanja sigurno niste znali
RAZBIJENI SVI MITOVI O NARODNIM VEROVANjIMA KOD SRBA: Za ova narodna verovanja sigurno niste znali
06. 02. 2025. u 16:32
![JEDNOG NIKO NE BI DA SE ODREKNE: Kako će Dragana i Toni podeliti imovinu nakon razvoda? JEDNOG NIKO NE BI DA SE ODREKNE: Kako će Dragana i Toni podeliti imovinu nakon razvoda?](/data/images/2024-12-09/553613_113307-gaga-i-toni-ig_kf.jpg?time=1738931385)
JEDNOG NIKO NE BI DA SE ODREKNE: Kako će Dragana i Toni podeliti imovinu nakon razvoda?
O RAZVODU pevačice Dragane Mirković i njenog dugogodišnjeg supruga, biznismena Tonija Bijelića, ne prestaje da se priča.
07. 02. 2025. u 13:29
Komentari (0)