VOJVODINA DANAS - NAROD JEDNOGLASNO ODLUČIO DA BUDE U SASTAVU SRBIJE: Šta smo dobili od predaka a šta dugujemo potomcima (2)

В. Н.

17. 02. 2025. u 07:00

SOCIJALISTIČKA revolucija, izvedena u toku Narodnooslobodilačkog rata u Jugoslaviji 1941-1945, sprovela je koncepciju Kominterne o federativnoj državi, ali s merom uvažavanja jednodušne želje srpskog naroda (Skupština izaslanika naroda Vojvodine 30-31. jula 1945. u Novom Sadu) da Autonomna Pokrajina Vojvodina bude u sastavu federalne jedinice Srbije.

ВОЈВОДИНА ДАНАС - НАРОД ЈЕДНОГЛАСНО ОДЛУЧИО ДА БУДЕ У САСТАВУ СРБИЈЕ: Шта смо добили од предака а шта дугујемо потомцима (2)

Foto Stevan Kragujević, Tanjug, Muzej Vojvodine, Muzej Novog Sada, Foto arhiva Matice srpske, Arhiv Vojvodine, Profimedija, Dokumentacija „Novosti“ i "Borbe", Arhiv porodice Pribićević i Vikipedija

Ova autonomija Vojvodine nije bila nastavak pokreta za Srpsku autonomiju iz vremena Habzburške vlasti, u njoj je vladalo raspoloženje „partizanskog jugoslovenstva“, bez vidljivih znakova ni antisrpskog, ni antijugoslovenskog separatizma. Kad su, međutim, vladajuće snage KPJ (SKJ) od 60-ih godina stale gubiti klasne osnove svoje političke vlasti, okrenule su se nacionalističkim arsenalima prošlih vremena. 

Nacionalističke grupacije u redovima slovenačkih, hrvatskih, bošnjačkih i albanskih komunista, korak po korak, nizom političkih i ustavnih „reformi“, sve doslednije su oživljavale (dugo skrivanu, na kraju i obelodanjenu) ideju o Jugoslaviji kao „prolaznoj stanici“ ka vlastitim nacionalnim državama. Sredstvo za slabljenje srpskog otpora ovim antijugoslovenskim tendencijama nađeno je i u jačanju autonomaških snaga u pokrajinama Republike Srbije.

POKRAJINE Vojvodina i Kosovo potpuno su isključile sve ingerencije sopstvene Republike na svojoj teritoriji, očuvavši pri tom učešće u upravljanju samom Republikom. Kao „konstitutivnom elementu“ Federacije, njima je nedostajao samo korak do punog „pravnog osnova“ za proglašenje nezavisnosti, koji je Ustav 1974. navodno stvorio republikama. 

A kad je Srbija 1988-89. presekla te autonomaško-separatističke namere u svojim pokrajinama, na punu svetlost javnosti, nasilno i bez eufemizma, iskočili su masovni separatistički pokreti Albanaca, Slovenaca, Hrvata, bosanskih islamista, pa i Makedonaca. Uz štedru podršku zapadnih sila, kojima Jugoslavija više nije bila potrebna, ova promašena investicija Srbije od 1. decembra 1918. se (1991-92) raspala, izazvavši krvave međunacionalne obračune. Međunarodni faktor je stupio na scenu i dokrajčio raspad Jugoslavije i deobu srpskog naroda. Time posao nije za njega okončan – krenuo je na komadanje Srbije. Svedoci smo kako taj posao teče na Kosmetu, ali i kako se podstiču, hrabre i održavaju na političkoj sceni autonomaške i separatističke snage u Vojvodini.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

KONTIKI NA SAJMU TURIZMA – NEVEROVATNI POPUSTI I SVET NA JEDNOM MESTU