CIKLUS PREDAVANJA U SANU: Istorija Kosova i Metohije u Jugoslaviji
Poslednje predavanje iz ciklusa „Jugoslavija − Kontinuitet, iskušenja, osporavanja”, pod nazivom „Država u državi: Kosovo i Metohija u federativnoj Jugoslaviji (1945–1974)”, održaće dr Igor Vukadinović, u sredu, 16. aprila, u 12 sati, u Svečanoj sali SANU.

fot: Z.Jovanović
U predavanju će biti analizirani različiti aspekti istorije Kosova i Metohije u Jugoslaviji pod komunističkom vlašću. Formiranje autonomije Kosova i Metohije u Srbiji nakon Drugog svetskog rata predstavljalo je krupan politički presedan, koji je odstupao od prakse susednih zemalja u sličnim situacijama. Ovaj potez, praćen ostalim merama poput amnestije albanskih kvislinga iz vremena rata, oduzimanja imovine međuratnim srpskim naseljenicima i njihovog iseljavanja sa Kosova i Metohije oslabili su položaj Srbije u novoformiranoj federativnoj Jugoslaviji.
Procesi započeti nakon Drugog svetskog rata dodatno su intenzivirani krajem pedesetih godina, kada je jugoslovenski državni vrh inicirao proces daljeg političkog i ekonomskog i jačanja autonomije. Politička kampanja nakon smene Aleksandra Rankovića 1966. godine i ustavne reforme 1968–1974. godine definitivno su autonomiju pokrajine pretvorili u formu albanske državnosti Jugoslaviji. Srbija je izgubila mogućnost da samostalno uređuje pitanje položaja pokrajina u svom sastavu, čime se našla u neravnopravnoj poziciji u odnosu na ostale republike u Jugoslaviji.
Druga posledica novouspostavljenog poretka bilo je masovno iseljavanje srpskog stanovništva iz pokrajine. Korišćenje autonomije Kosova kao sredstva za slabljenje Srbije ispoljilo se u punom intenzitetu osamdesetih godina, kada su pokušaji srpskog rukovodstva da zaustavi proces iseljavanja i obnovi deo republičkih nadležnosti u autonomnim pokrajinama naišli na snažan otpor. Destabilizacija i problemi na Kosovu odlučujuće su uticali na nemogućnost Srbije da spreči raspad Jugoslavije ili makar ublaži njegove razmere i posledice.
Igor Vukadinović zaposlen je kao naučni saradnik na Balkanološkom institutu SANU. Osnovne i master studije istorije završio je na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Doktorsku disertaciju odbranio je 2020. godine na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Njegovo polje interesovanja su istorija Jugoslavije i savremena srpska istorija, sa posebnim akcentom na autonomiju Kosova i Metohije i srpsko-albanske odnose. Za monografiju „Autonomija Kosova i Metohije u Srbiji (1945–1969)“, dobio je nagradu Matice Srpske za istoriju „Ilarion Ruvarac“ za 2021. godinu.

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

VANREDNA SITUACIJA, NAPADNUT TAKMIČAR: "Dignuto" 1.300 policajaca, počeli neredi - eho rata na ulicama Bazela (FOTO)
KAKO bi obezbedile sigurnost tokom Evrovizije, u svetlu povećanog rizika od terorističkih akcija, švajcarske vlasti su angažovale više od 1.300 policajaca, uz dodatne snage iz švajcarske vojske, kao i iz susednih zemalja - Nemačke i Francuske.
12. 05. 2025. u 15:25 >> 16:10
Komentari (0)