DANAS JE PRAZNIK DEČIJE RADOSTI KOJI SIMBOLIZUJE POBEDU ŽIVOTA: Lazareva subota je poseban dan, a ovo valja ispoštovati danas
SRPSKA pravoslavna crkva (SPC) i njeni vernici danas slave Lazarevu subotu, u narodu poznatiju kao Vrbica.

Foto: Vikipedija
Posle vaskrsavanja Lazar je, po predanjima, živeo još 30 godina, propovedajući hrišćanstvo kao episkop na Kipru. Isus Hristos ulazi svečano u Jerusalim, a masa razdraganog sveta dočekuje ga svečano. Oni su, između ostalog, u rukama nosili palmove grančice. Tamo gde nema palmi, kao što je kod nas, u upotrebi su od davnina vrbove grančice. Običaj je da ubrane vrbove grančice na Lazarevu subotu budu nošene u crkvu gde bi ih sveštenici blagosiljali, a vernici ih potom nosili kućama da ih čuvaju.
Kako veli otac Šmeman, odgovor na pitanje vernika "Koji je smisao ovog događaja koji Crkva tako svetlo, radosno i pobedno praznuje na Lazarevu subotu? Kako spojiti žalost i suze Hristove sa Njagovom silom kojom je vaskrsao mrtvoga Lazara?" je sledeći...
- Hristos plače zato što je u smrti svog prijatelja sagledao trijumf smrti u svetu, smrti koju Bog nije stvorio, a koja je zagospodarila i gospodari svetom, zatrovavši svekoliki život i pretvorivši ga u besmisleno smenjivanje dana, koji se neumitno urušavaju ka propasti. I, gle, evo Hristove zapovesti: "Lazare, iziđi napolje!". To je izazov koji Hristos upućuje smrti. To je zapovest kojom Hristos objavljuje rat smrti. To su reči kojima Hristos objavljuje da sama smrt mora biti umrtvljena i uništena. To je čudo ljubavi koja trijumfuje nad smrću. Da bi uništio smrt i njenu tminu, sam Hristos – a to znači sam Bog, sama Ljubav, sam Život – silazi do groba Lazarevog, silazi da bi se tamo licem u lice sreo sa smrću, da bi je razrušio, da bi nam darovao večni život za koji nas je sazdao Bog - piše u "Tajnama praznika" oca Šmemana, čiji je odlomak na svom sajtu objavila Srpska pravoslavna crkva.
Praznik Vrbicu, ustanovljenu krajem IV veka u Jerusalimu, mnogi Srbi proslavljaju kao krsnu slavu. Za taj dan vezuje se običaj branja olistalog pruća od vrbe i posebno mu se raduju deca. Zato i ne čudi podatak da je do Drugog svetskog rata, Lazareva subota bila proslavljana i kao školska svečanost. Decu su roditelji oblačili svečanije, kitili su ih zvončićima, te su se mališani kretali u povorkama i provodila vreme u igri po porti i učestvovali u ophodu oko crkve posle podne. Kad padne mrak, držana je litija izvan hrama.
U pojedinim delovima Srbije do današnjeg dana se zadržao običaj organizovanja povorke žena-Lazarica na Vrbicu. Lazarice bi oblačile srpsku nošnju, a devojka koja je imala ulogu muškog Lazara oblačila bi svečanu devojačku narodnu nošnju.
Pravoslavni vernici istovremeno proslavljaju i Vrbicu koja, prema kanonu crkve, počinje službama bdenja u navečerje Cvetne nedelje, svečanog ulaska Hristovog u Svetu zemlju.
Ovaj divni prolećni praznik, prepoznatljiv po zvončićima i venčićima od vrbe, simbol je pobede života nad smrću, kako Lazara, tako i Isusa. Vrbica uvek "pada" u subotu i upravo njome počinju veliki Vaskršnji praznici.
Preporučujemo

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

INCIDENT NA EVROVIZIJI: Albanski navijači napali Princa, u grupu navijača uletelo obezbeđenje
PREDSTAVNIK Srbije na Evroviziji u Bazelu, Princ od Vranje završio je prvu probu u Bazelu, koja je protekla veoma burno
08. 05. 2025. u 16:27
Komentari (0)