NOVA UREDBA MENJA DEKLARACIJE MLEČNIH PROIZVODA: Evo šta sve mora da piše na ambalaži
MLEKARE su smanjile otkupnu cenu mleka, te umesto 60 dinara, od prošle nedelje plaćaju oko 50 dinara po litru.

Foto: Shutterstock
Najveće umanjenje i najdeblji kraj, kao i uvek, izvukli su mali proizvođači. Dok poljoprivredna udruženja čekaju sastanak u Vladi, za svoje probleme krive nekontrolisani uvoz mlečnih proizvoda upitnog kvaliteta. U međuvremenu, u javnosti se pojavila informacija da domaće mlekare koriste mleko u prahu za proizvode na kojima to nije naznačeno, piše RTS.
U Srbiji se godišnje proizvede milijardu i po litara mleka, što je dovoljno za domaću potrošnju. Ipak, i pored toga, prošle godine uvezli smo 69.000 tona mleka i mlečnih proizvoda.
Neki od njih, sadrže primese poput palminog ulja i masti. Do sada, takav sastav se nije naglašavao na mlečnim proizvodima.
To će, međutim, početi da se menja od sledeće nedelje, kada stupa na snagu Uredba o dodatnim zahtevima za stavljanje na tržište proizvoda sa mlečnom komponentom, a koji sadrže palmino ulje, odnosno palminu mast i druga biljna ulja.
Stručnjaci kažu da bi ova mera mogla da dovede do pada prekomernog uvoza mlečnih proizvoda.
- Mi nemamo svoju proizvodnju određenih vrsta sireva. Zanemariva je naša proizvodnja sireva dugog zrenja, a to je ono što bi trebalo da se forsira. Vi sada, da bi ste kupili takav sir, treba da izdvojite ogroman novac, a naša industrija to može da proizvede - kaže za RTS Sanja Čelebićanin iz Grupacije za stočarstvo pri Privrednoj komori Srbije.
Napominje da je to proizvodnja koja bi domaćem mleku dala dodatu vrednost i iskoristila viškove.
Primedbe na račun udruženja potrošača
Jedan od problema mlekarskog sektora vidi i u radu udruženja potrošača.
- Naša udruženja za zaštitu potrošača gotovo ništa ne rade. Ja to odgovorno tvrdim. Vi morate potrošače da učite šta je to što oni moraju da čitaju na deklaraciji. Kada vi napišete na deklaraciji da je neki proizvod napravljen u Srbiji, naš potrošač treba da zna koji su benefiti tog proizvoda i zašto je ponekad i skuplji od uvoznog - napominje Čelebićanin, ekspertkinja za stočarstvo i nekadašnja načelnica Veterinarske inspekcije Ministarstva poljoprivrede.
Ona veruje da resorno ministarstvo ima kapacitet da "izgura" poštovanje nove uredbe, to jest Pravilnika o proizvodima sa palminim i drugim biljnim mastima.
Nakon što je veliki broj medija objavio da je nezavisnom analizom utvrđeno da sve, osim jedne mlekare u Srbiji, u sveže i dugotrajno mleko dodaju i mleko u prahu, Čelebićanin kaže da može da poveruje u istinitost te priče, piše RTS.
- Moguće je zato što mlekare i klanice moraju da imaju listu odobrenih dobavljača. Vi kada ulazite u mlekaru proveravate koliki je dnevni ulaz, i za šta se koristila ta sirovina. Da li za pasterizovano mleko, da li za neki proizvod. Sve se može proveriti. Mleko u prahu ne bi smelo da se nađe tu. Struktura uvoza koju sam ja pratila prošle godine je bila jako izmenjena - zaključuje Sanja Čelebićanin
Preporučujemo

ŠOK OTKRIĆE, EVO KO VODI OBOJENU REVOLUCIJU U SRBIJI! Vučićević razotkrio blokadersko-kriminalnu hobotnicu, u sve umešan rektor Đokić!
GLAVNI urednik Informer TV Dragan J. Vučićević otkrio je šokantne podatke o medijsko-političkoj, blokaderskoj kriminalnoj hobotnici koja se krije iza pokušaja izazivanja građanskog rata u Srbiji.
20. 07. 2025. u 15:05

ŠOK PRIZOR NA EVZONIJU: Čovek stigao na granicu u ovo vreme, nema žive duše! Evo kada da krenete put Grčke
LETNjI odmor za mnoge građane Srbije i regiona započinje u beskrajnom redu na graničnom prelazu Evzoni, na ulazu iz Severne Makedonije u Grčku.
20. 07. 2025. u 11:15

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)