UNIVERZITET U KRAGUJEVCU NOSILAC PROJEKTA EU U BORBI PROTIV KOVIDA 19: Veštačkom inteligencijom određivaće se model razvoja oboljenja
STRUČNjACI Univerziteta u Kragujevcu, u saradnji sa kolegama iz Rijeke, nosioci su projekta koji će, kako veruju, pomoći u borbi protiv kovida 19 i smanjenju efekata pandemije.

Novosti
Uz pomoć veštačke inteligencije i sakupljanjem medicinskih podataka iz različitih područja, planiraju da dođu do boljeg dijagnostikovanja ove bolesti.
Projekat finansira EU, a reč je o multidisciplinarnom projektu i novoj metodi koja podrazumeva da se pomoću mašinskog učenja i veštačke inteligencije predviđa razvoj kovida 19. U obzir će se uzimati specifičnosti različitih zemalja, ali i pojedinaca na području istočne i srednje Evrope.
- Pravi se novo znanje koje bi za buduće pacijente obolele od kovida trebalo da predvidi razvoj bolesti. Ovo nije samo projekat između Srbije i Hrvatske, već će softver, odnosno to novo znanje, moći da koriste i u Italiji, Bugarskoj i drugim zemljama - kazao je juče na prezentaciji projekta prof. dr Nenad Filipović, rektor Univerziteta u Kragujevcu.
IZABRANI MEĐU 7.000 RADOVA
PREMA rečima prof. dr Nenada Filipovića, rektora Univerziteta u Kragujevcu, na konkursu EU bilo je oko 7.000 projekata.
- Koliko znam, ovo je jedini iz Srbije koji je prošao. Cilj je da se predvidi razvoj ove bolesti - kaže dr Nenad Filipović.
Realizacija projekta predviđena je za kraj ove godine.
Pojašnjeno je da će se rezultati analizirati na osnovu parametara za svaku novoobolelu osobu, a korisnici ovog projekta biće bolnice na području više zemalja. Time će zdravstveni radnici moći lakše da se opredele za uspešnije strategije u borbi sa virusom korona. Cilj je pronalaženje optimalnog modela za procenjivanje širenja virusa korona kroz tri dimenzije - broj zaraženih, broj preminulih i oporavljenih pacijenata.
Za razliku od običnih matematičkih modela i predviđanja, ovaj, inovirani će, zahvaljujući veštačkoj inteligenciji, moći da se prilagodi dobijenim rezultatima i oblikuje prema njima.
U ime partnera na ovom projektu, Univerziteta u Rijeci i KBC u tom hrvatkom gradu, prof. dr Zlatan Car kazao je da su u ovaj projekat uključeni medicinari, matematičari i istraživači iz drugih oblasti. On je napomenuo da već godinama sarađuju sa kolegama iz kragujevačkog univerziteta, ali da je ovaj projekat, zbog aktuelne situacije, posebno značajan.
Preporučujemo

KORONA DIKTIRA RAD U “ZASTAVI”: Većini kragujevačkih oružara produžen odmor
27. 07. 2020. u 17:04


U ŠUMADIJI JOŠ 69 ZARAŽENIH: Epidemiološka situacija na području Šumadije
24. 07. 2020. u 16:26

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

TRAMP ZASPAO I ZAHRKAO NA SAHRANI PAPE? U njega je ušao duh "Uspavanog Džoa" ili to baš i nije tako?
"USPAVANI Donald" na delu ili baš i ne?
27. 04. 2025. u 14:11
Komentari (0)