"NOVOSTI" SAZNAJU: Počinje prikupljanje plazme pacijenata u Kragujevcu i Užicu
PRIKUPLjANjE plazme pacijenata koji su preležali kovid 19, uskoro će početi i u Kragujevcu i Užicu, saznaju "Novosti".

Foto: Željko Knežević
Doktor Nataša Vavić, transfuziolog, načelnik Odeljenja za donorske afere Instituta za transfuziju Srbije, potvrdila nam je da su službe za transfuziju u ovim centrima dobile neophodnu opremu i da su spremne da se pridruže Beogradu, Novom Sadu i Nišu, u kojima se sprovodi projekat započet pre oko pet meseci.
Otkako je prvi davalac donirao rekonvalescentnu plazmu 11. aprila, u Institutu za transfuziju krvi u Beogradu, program prikupljanja plazme odvija se svakodnevno.
Broj davalaca kovid 19 plazme se svakodnevno menja. Trenutno ih je nekoliko stotina. Foto: Željko Knežević
- Više davalaca je doniralo plazmu već nekoliko puta, neki i po pet puta - objašnjava dr Vavić.
Doniranje plazme obavlja se pomoću separatora krvnih ćelija i komponenata. Iz davaočeve krvi se prikuplja samo određena količina plazme, a svi ostali sastojci krvi se istovremeno, tokom procedure, vraćaju kroz isti, jedan ubod u venu.
NE MOŽE SVAKO DA BUDE DONOR
DA bi neko mogao da donira plazmu mora biti zdrav, jer mi istovremeno i podjednako brinemo o zdravlju i davaoca i primaoca - navodi dr Nataša Vavić. - Davalac bi trebalo da bude bez hroničnih, malignih ili autoimunih bolesti. Potrebno je da potencijalni davalac ima pozitivan test na SARS-KoV-2 PCR metodom ili pozitivna IgG antitela, kao i da je 14 dana bez simptoma bolesti. Donori treba da budu stariji od 18 i mlađi od 60 godina, sa telesnom masom iznad 60 kilograma, adekvatnim venskim pristupom... Ukoliko je davalac ranije primao transfuzije ili je reč o ženskoj osobi koja je imala trudnoće, potrebno je da se urade skrining testovi na anti-HLA antitela.
- Procedura plazmafereze traje oko 40 do 60 minuta, a uobičajeni vremenski period između dve procedure je 15 dana - objašnjava dr Vavić. - Količina donirane plazme je oko 600 ml ili 10 ml po kilogramu telesne mase. Donirana količina se nadoknadi za 48 sati.
Postoje jasni kriterijumi ko može da donira krvnu plazmu, a neki sa spiska davalaca su odlagani jer se još nisu dovoljno oporavili od kovida. Odbijenih, tj. odloženih doniranja, kako kaže dr Vavić, bilo je oko 20 odsto, a mnoge osobe koje su želele da budu donori, i pre kovida, imale su neke druge bolesti zbog kojih inače ne ispunjavaju kriterijume za doniranje ni krvi ni plazme. Oni kod kojih je virus korona izazvao i upalu pluća, odlagani su na tri meseca.
Plazmom je u Srbiji dosad tretirano više od 200 pacijenata sa najtežom formom kovida. Efekat antikovid krvne plazme ispituje se u Kini, Rusiji, nekim članicama EU, Americi, ali je Svetska zdravstvena organizacija još smatra "eksperimentalnom terapijom". Za SZO rezultati ove terapije koje prijavljuju zemlje pojedinačno, ipak, još nisu "dovoljno ubedljivi" i traže dodatna praćenja i procene.
- Terapiju plazmom je teško standardizovati, s obzirom na to da ljudi proizvode različite nivoe antitela i da plazma mora individualno da se prikuplja od oporavljenih pacijenata - stav je SZO.

HOROR NA AUTO-PUTU: Pronađeno 20 tela, četiri obezglavljena visila sa mosta (FOTO)
DVADESET tela, od kojih su neka bila obezglavljena, pronađena su na mostu iznad auto-puta u delu Meksika gde se sukobljavaju frakcije narko-kartela Sinaloa, saopštile su juče meksičke vlasti, prenosi CBS News.
01. 07. 2025. u 09:31

HAMNEI PREVARIO TRAMPA: Amerika gađala prazno nuklearno postrojenje?
VISOKI iranski izvori rekli su Reutersu da je većina visoko obogaćenog uranijuma na lokaciji Fordo uklonjena pre američkog napada.
22. 06. 2025. u 10:37

"SLAGALICA" OVO NE PAMTI: Takmičar od besa polupao taster
KVIZ "Slagalica" retko ima nesvakidašnje situacije tokom emitovanja, ali se neobični trenuci dešavaju, kao i u svakom programu uživo.
29. 06. 2025. u 14:51
Komentari (0)