SRBIJA UŠLA U CRVENU ZONU! Profesor Kočović: Broj obolelih će nastaviti da raste narednih šest dana, evo kada će biti gotov treći talas

Biljana Ristivojević

19. 10. 2020. u 10:56

SVAKOGA dana radim i pratim prognoze, ali ovu eksploziju u Evropi nisam mogao da predvidim-kaže prof. dr Petar Kočović, ekspert u oblasti informacionih tehnologija, govoreći o porastu broja obolelih od korona virusa.

СРБИЈА УШЛА У ЦРВЕНУ ЗОНУ! Професор Кочовић: Број оболелих ће наставити да расте наредних шест дана, ево када ће бити готов трећи талас

Foto: Printskrin Happy TV

On je pojasnio da Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) zemlje deli po zonama koje su označene bojama: zelena zona (od 0 do 15 zaraženih na 100.000), žuta zona (15-30 zaraženih na 100.000), crvena zona (30-50 zaraženih na 100.000), kao i ljubičasta zona (50+ zaraženih na 100.000 stanovnika).

- Nemci su uveli ljubičastu zonu, a ako gledamo broj zaraženih u nekim zemljama, mogli bismo uvesti i, recimo, tamnoljubičastu zonu. Izrael je, na primer, imao preko 1.100 obolelih na 100.000 ljudi, a Srbija je tada imala 20. Crna Gora je imala u jednom trenutku 620 obolelih, sad su na 550 – kaže Kočović.

Srbija se kaže, drži fantastično, mada nije više najbolja u Evropi. Naša zemlja od juče, kako kaže, ima 32 obolelih na 100.000 stanovnika.

Dodaje da će treći talas u Srbiji biti gotov oko Nove godine, mada je reč o dugoročnoj prognozi koja je sama po sebi i neprecizna.

- Ušli smo u crvenu zonu i trend rasta će se nastaviti narednih šest dana – kaže Kočović.

- Ako budemo uspeli da izbegnemo ono što se dešava u Češkoj, Slovačkoj, Hrvatskoj, Crnoj Gori, onda možemo da očekujemo da sve bude kako treba – kaže Kočović.

Šta korona virus čini plućima?

Internista pulmolog prim. dr sci. med. Branislav Gvozdenović objašnjava da 10-15 odsto težih bolesnika koji zahtevaju hospitalizaciju, vrlo brzo neretko razviju i zapaljenje pluća koje je vrlo intenzivno.

- Zapaljenje pluća može da se razvije za samo dva-tri dana i može dovesti do veoma teškog stanja pacijenta, do nedostatka vazduha, pada kiseonika u krvi i vrlo često moramo da obezbedimo podršku disanju – kaže dr Gvozdenović.

U ovakvim slučajevima se, kako kaže, primenjuju se sve mere i lekovi poput remdesivira.

- Prethodno je to bio hidrohlorokin s kojim nismo baš dobro prošli, zatim najnoviji lekovi poput deksametazona... To su lekovi koji se primenjuju kod najtežih slučajeva, ima ih u Srbiji i prepisuju se prema lekarskoj proceni – kaže dr Gvozdenović.

(Pink)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (4)

Kompanija Meridianbet posluje i na tržištu Brazila!