DA LI TREBA DA SE VAKCINIŠU I ONI KOJI SU PRELEŽALI KORONU: Naš stručnjak o imunitetu, preporukama i nuspojavama

05. 01. 2021. u 10:13

DILEMA da li vakcinu treba da primi i onaj ko je preležao koronu muči mnoge, a Pavle Zelić, stručnjak iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije kaže da postoji razlika između prirodnog imuniteta i imuniteta koji stvara vakcina protiv virusa korona. Dodaje i da je preporuka da se vakcinišu i oni koji su preležali virus korona.

ДА ЛИ ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИШУ И ОНИ КОЈИ СУ ПРЕЛЕЖАЛИ КОРОНУ: Наш стручњак о имунитету, препорукама и нуспојавама

Foto: Printskrin RTS

Zelić je na TV Pink naveo da je imunitet koji se stiče vakcinacijom mnogo jači i dugotrajniji od imuniteta koji se stiče prirodnim putem- zaražavanjem.

- Smatra se da prirodni imunitet traje tri ili šest meseci, najduže godinu dana. Imunitet koji se stiče vakcinacijom sigurno traje godinu dana i mnogo je veći broj antitela koja se stvaraju- naveo je on, preneo je Tanjug.

Kako kaže, vakcinu ne može da primi neko ko ima simptome kovida - bolest u akutnoj fazi, već mora da prođe neko vreme, da ozdravi pa tek onda je moguće da se vakciniše.

Zelić je rekao da je dobra pozicija za građane Srbije što mogu da biraju koju vakcinu će da prime i da trenutno postoje dva izvora snadbevanja.

- Sada je velika borba na svetskom tržištu vakcina, velika je bitka da se obezbede dovoljne količine. Ne može jedan proizvođač da snadbe ceo svet vakcinama- naveo je on.

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) je, navodi, izdao uvozne dozvole za „Fajzer-Biontekovu“ i rusku "sputnjik ve" vakcinu za prve količine.

Govoreći o neželjenim reakcijama na vakcinu on je rekao da je u Srbiji jedina neželjena reakcija bila bol i crvenilo na mestu primene.

U drugim centrima u svetu, kako je naveo, bilo je i otoka i crvenila, povišene temperatura, ali sve se to očekivalo.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BUDUĆNOST JE SADA: Trendovi u održivosti za 2025. godinu