NE DISKRIMINIŠITE BRAČNU ZAJEDNICU I HRIŠĆANSKE VREDNOSTI : Za SPC nacrt zakona o pravima gej osoba neprihvatljiv
PREDLOG zakona o istopolnim zajednicama za Srpsku pravoslavnu crkvu je neprihvatljiv, jer je ogromna većina njegovih odredaba u suprotnosti sa jevanđeljem Hristovim i sveukupnim iskustvom i praksom Crkve na kojima je duhovno i moralno utemeljen srpski narod, kao i celokupna evropska civilizacija.

Foto AP
O zakonu koji bi trebalo da reguliše prava i obaveze gej zajednica, a koji je u fazi izrade zvaničnog nacrta, ovaj stav zauzeo je juče Sveti arhijerejski sinod SPC. Crkva, kako je navedeno u sinodskom saopštenju, smatra nedopustivim zakonsko izjednačavanje istopolnih zajednica sa brakom i porodicom, na način kako je to učinjeno u tekstu nacrta.
- Crkva poštuje slobodu koju nam je Bog darovao i razume ljudsku težnju da svoju slobodu iskazuje na različite načine, ali time se diskriminiše bračna zajednica, kao hrišćanska i zakonom zaštićena vrednost - navedeno je u saopštenju SPC.
Sinod je saglasan da postoji "potreba za ostvarenjem ličnih, imovinskih i drugih prava koje tretira nacrt zakona o istopolnim zajednicama", ali i ukazuje na mogućnost da se ona u pravnom poretku ostvaruju administrativnim putem, bez zadiranja u bračno i porodično zakonodavstvo.
U sve žešću javnu razmenu mišljenja povodom usvajanja ovog, po mnogo čemu, kontroverznog propisa, juče se uključila i Srpska crkva. Izričito protivljenje zakonu, kao "protivustavnom, nedemokratskom, nepotrebnom i štetnom", formulisala je nedavno kao apel grupa od 212 intelektualaca - akademika, profesora i umetnika. Kao odgovor na ovu inicijativu, stigla je podrška zakonskom regulisanju istopolnih zajednica kroz "kontrapeticiju" koju je potpisalo 500 akademskih radnika i aktivista. Njihova viđenja novog zakona i argumenti - potpuno su suprotni.
GUŠENjE KRITIKA NA RAČUN LGBT
KLjUČNE primedbe koje su u javnosti dosad iznete na Nacrt zakona o istopolnim zajednicama "gađaju" želju zakonodavca da legalizuje istopolne brakove, kao i da u sledećem koraku na mala vrata gej osobama omogući usvajanje dece. Ovaj propis u organskoj je vezi sa novim zakonom o zabrani diskriminacije (takođe je u pripremi) kojim se stvaraju uslovi za obračun sa svakom kritikom tako koncipiranog sistema poštovanja ljudskih prava LGBT osoba.

Gordana Čomić, Foto Tanjug
Ministarka za ljudska i manjinska prava Gordana Čomić u ovom sukobu mišljenja vidi priliku za dijalog, u kom bi se čuli argumenti SPC i drugih verskih zajednica o tome zašto žele da spreče prava i slobode ljudi koji žive u istopolnim zajednicama.
- Kao što je potreban dijalog o tome da se ženama ne mogu ukidati prava zabranom prekida trudnoće, zato što tako smatra SPC, treba nam i dijalog sa Crkvom o tome da se ne mogu osporavati slobode onima koji žele da žive u istopolnoj zajednici. Ne sumnjam da SPC, kao što ima argumente da propisuje kako žene treba da žive, ima i za to kako treba da žive oni koji žele da zasnuju ovakvu zajednicu - ističe ministarka Čomić.

Vladike ukazuju da se propisom diskriminiše bračna zajednica, Patrijarh Porfirije , Foto Tanjug/Željko Knežević
Da ministarstvo koje vodi Čomićeva i zakonopisci nikako ne bi smeli da budu gluvi na stav i argumente SPC, smatra sociolog prof. dr Slobodan Reljić.
- Crkva je najkredibilnija adresa u našem društvu, koja ima puno pravo da zauzima stav o ključnim pitanjima od javnog značaja. Ona je temelj srpskog kulturnog i nacionalnog identiteta i tradicije i uvažavanje njenih razloga u ovom slučaju trebalo bi da bude obaveza. Jer, nikako ne smemo prihvatiti da se navodna zaštita od diskriminacije manjine pretvori u opštu diskriminaciju većine. To je u demokratskom društvu nedopustivo - objašnjava Reljić.
PRIMEDBE POSLATE NA VREME
SVETI sinod SPC, kako je navedeno u saopštenju, svoje primedbe na Nacrt zakona o istopolnim zajednicama dostavio je Vladi Srbije u zakonskom roku. Član Radne grupe za izradu ovog propisa Goran Miletić kaže da ih on - nije video.
- Moguće je da su primedbe poslate, ali do mene nisu stigle - kaže on.
Saopštenje Svetog Sinoda član radne grupe za pisanje zakona i aktivista za prava LGBT osoba Goran Miletić vidi kao izraz nerazumevanja zakonskog teksta:
- Crkva se protivi izjednačavanju istopolnih zajednica sa brakom i porodicom, ali u ovom zakonu to nije slučaj. Posredi je samo potreba, koju SPC ne uvažava, da se novi zakon uklopi u postojeći pravni sistem Srbije - kaže Miletić.

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (0)