PROFESOR LALIĆ IMA VAŽNU PORUKU: Odbijanje vakcine je kao odbijanje insulina kod dijabetičara, primite cepivo!

Novosti online

27. 03. 2021. u 10:44

PROFESOR Nebojša Lalić, dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže da vakcine mogu imati pojedinačne neželjene efekte i da je to karakteristično za svaki lek koji postoji, kao i da je vakcina civilizacijsko dostignuće i da tu nema dileme.

ПРОФЕСОР ЛАЛИЋ ИМА ВАЖНУ ПОРУКУ: Одбијање вакцине је као одбијање инсулина код дијабетичара, примите цепиво!

Foto: Printskrin

Uporedio je oklevanje kada je reč o vakcinaciji protiv koronavirusa sa uvođenjem insulina kod pacijenata sa dijabetesom i istakao da pristup "sačekaćemo šta će da bude" vrlo često može da bude poguban.

Nebojša Lalić je, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, objasnio zašto u Srbiji i dalje ima dosta neodlučnih po pitanju vakcinacije.

- Ta neodlučnost je verovatno posledica nečega što nije od juče, to je počelo sa onom epidemijom svinjskog gripa, možda i pre toga, a to je neka vrsta kampanje protiv vakcinacije koja je nama medicinskim radnicima potpuno strana - rekao je Lalić.

Što se tiče vakcinacije, naglašava, treba da se vakcinišu svi koji nisu u retkim izuzetnim slučajevima kada treba pričekati s vakcinacijom, na primer kod pogoršanja neke bolesti i slično.

- Sa druge strane, postoji i nešto što se zove inercija. Kada nemate dovoljno edukacije ljudi, objašnjavanja, kada nije određeno javno mnjenje prema nečemu, uključujući i nas koji radimo neposredno na tom poslu, medije i vlasti, kada nismo jako i striktno određeni prema tome da samo kombinacija vakcinacije i zaštite može da zaustavi epidemiju, onda dolazimo u jednu situaciju oklevanja ljudi - objasnio je Lalić.

Uporedio je to sa uvođenjem insulina kod pacijenata sa dijabetesom.

- Uvođenje insulina kod pacijenata je potrebno vrlo često jako rano. Međutim, to se odlaže kako zbog pacijenta tako i zbog lekara. Odlaže se čekajući da se nešto desi, da se nešto vidi i taj neintenzivni pristup, pristup sačekaćemo šta će da bude, vrlo često može da bude poguban - rekao je Lalić.

I za obolele od dijabetesa, kojih je u Srbiji više od 700.000, važna je poruka da bi trebalo da se vakcinišu.

- Za njih je to izuzetno važna poruka, kovid donosi 50 odsto veću smrtnost nego izvan kovida kod pacijenata sa dijabetesom i mnogo teških komplikacija. Pacijenti sa dijabetesom su u prvom redu potrebe za vakcinacijom i izuzeci od toga kada treba sačekati se mogu na prste nabrojati - istakao je Lalić.

Ukazao je da kod pacijenata sa dijabetesom nema neke vakcine koja bi trebalo da ima prednost u odnosu na drugu, već se treba vakcinisati što pre.

Pre sto godina je otkriven insulin, a na pitanje da li ovo može da bude godina kada će imunizacija pobediti koronu, Lalić odgovara: "Nadamo se i radimo na tome".

"Nema razloga da studenti ne budu vakcinisani sada i odmah"

Profesor Lalić je rekao da su studenti i nastavnici Medicinskog fakulteta u prvom redu borbe protiv kovida i propagiranja što hitnije i što brže vakcinacije.

Naveo je da je među studentima medicine veliko interesovanje za vakcinaciju, kao i da je siguran i da je na drugim fakultetima to dobro organizovano.

- Studenti su sada počeli taj novi semestar, većinom virutelan, ali ne baš na svim fakultetima i u svakoj situaciji. Zaista ne vidim nikakav razlog da studenti ne budu vakcinisani sada i odmah, jer je to vrlo značajna populacija - poručio je Lalić.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

GOTOVO! FSS REŠIO! Doneta odluka da li Dragan Stojković Piksi ostaje selektor fudbalske reprezentacije Srbije