ZEJTIN PRŽI NOVČANIK: Poskupljenje suncokreta i jestivog ulja na berzama gura skok i u trgovinama - flaša od 200 do čak 225 dinara
ULjE je opet poskupelo! Cena flaše zejtina, koja je u četvrtak u jednom trgovinskom lancu dostigla 224,99 dinara iznenadila je potrošače. U petak je najskuplji litar koštao 220 dinara. Kupci sada ovu namirnicu plaćaju oko 60 dinara više nego u novembru prošle godine.
U pojedinim megamarketima za "Novosti" kažu da boca jestivog ulja, tri najveća proizvođača, uglavnom košta od 200 do 220 dinara. Robne marke su najjeftinije, pa se litar zejtina može naći na akciji i za 165 dinara, ali je uglavnom oko 190 dinara. Male razlike u ceni istog brenda, na koje u prodavnicama nailaze kupci, posledica su trgovačkih marži. Lane u novembru flaša ulja je koštala od 140 do 160 dinara, dok su ona sa oznakom robne marke mogla da se pazare i za 130 dinara.
- Tri najveća proizvođača su dostavila nove cenovnike u periodu od kraja septembra do početka oktobra i sada je pređena ta granica od 200 dinara - kažu za naš list u jednom trgovinskom lancu. - Proizvođači kao razlog navode rast cene suncokreta.
I u Privrednoj komori Srbije ističu da je glavni "krivac" berzansko poskupljenje sirovine, kao i ulja, i naglašavaju da je naše tržište dobro snabdeveno i stabilno.
- Cena suncokreta je drastično porasla, najveći skok imaju ratarske kulture - objašnjava Aleksandar Bogunović iz PKS. - Poskupljenje energenata, takođe, utiče, u zavisnosti od toga koliko struje troše pogoni. Proizvođači mogu ulje po višoj ceni, nego što ga prodaju u Srbiji, da plasiraju na inostrana tržišta, pa je ovo poskupljenje neka vrsta kompenzacije.
Prema poslednjim zvaničnim podacima Ministarstva trgovine, prosečna cena suncokretovog jestivog ulja u julu ove godine bila je 176,76 dinara. Prošle godine, u istom mesecu, ova namirnica se mogla kupiti za nekih 133,25 dinara.
- Novi rast cena ulja u Evropi, podstaknut porastom cena palminog ulja i energenata, dovodi do jačanja tržišta uljarica - ispričala nam je Verica Popov, broker "Produktne berze" u Novom Sadu. - Suncokretom se kod nas, ove nedelje, trgovalo po ceni od 59,50 do 59,70 dinara za kilogram bez PDV. Primetna je slaba ponuda ove uljarice, što je dovelo do rasta cena od 0,22 procenta u odnosu na prethodnu nedelju.
TRGOVANjE NA BERZI
PŠENICA je tokom protekle nedelje dostigla svoj maksimum, sa cenom od 28,50 dinara po kilogramu, bez PDV. Slaba ponuda prethodnih nedelja dovela je do uzlaznog trenda tražnje za nekih 6,68 procenata, podaci su "Produktne berze" u Novom Sadu.
Loše vreme odložilo je žetvu kukuruza. Berzanski ugovori za kukuruz zaključeni su u cenovnom rasponu od 25 do 26,20 dinara za kilogram, bez PDV. Kada je reč o soji, kupoprodajni ugovori su zaključeni u cenovnom opsegu od 76 do 77 dinara za kilogram.
Preporučujemo
DIGNUTI NATO AVIONI POSLE NAPADA NA UKRAJINU: Hitno se oglasio Zelenski, imao poruku za Putina (FOTO/VIDEO)
RUSIJA je pokrenula masovni vazdušni napad na Ukrajinu na božićno jutro po gregorijanskom kalendaru.
25. 12. 2024. u 11:16
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
PLANETI PRETI SCENARIO IZ 1815. Posle događaja na planini koja je promenila svet usledile tragedije: "Pitanje nije da li će, nego KADA!"
„EFEKTI bi mogli biti još gori nego što smo videli 1815."
25. 12. 2024. u 15:54
Komentari (0)