DRŽAVA IZ BUDŽETA DALA 2,1 MILIJARDU: Ministarstvo privrede ove godine podržalo 819 preduzeća, najveće interesovanje za nabavku opreme
PODRŠKU Ministarstva privrede ove godine je iskoristilo 819 kompanija i preduzetnika.

PODRŠKA Privrednici iskoristili državni program podsticaja , Foto Tanjug
Iz državnog budžeta, kroz četiri programa, dobili su pomoć vrednu 2,1 milijardu dinara, a ostvariće investicije vredne ukupno 11 milijardi dinara.
Usled velikog interesovanja, javni pozivi za Program podrške malim i srednjim preduzećima za nabavku opreme u 2021. godini i Program podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za žene preduzetnice i mlade su zatvoreni.
Novac je još moguće dobiti kroz Program podsticanja preduzetništva kroz razvojne projekte i Program podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju.
- Za program podrške za nabavku opreme bilo je raspoloživo 2,05 milijardi dinara bespovratnih sredstava - kažu u Ministarstvu privrede.
- Odobren je 691 zahtev, vredan 1,89 milijardi dinara. Vrednost ukupne investicije je 9,7 milijardi dinara. Korisnici su mikro, mala i srednja privredna društva, preduzetnici i zadruge. Iz budžeta se sufinansira do 25 odsto vrednosti opreme. Pet odsto je učešće klijenta, a 70 odsto iz kredita poslovnih banaka ili finansijskog lizinga. Iznos odobrene bespovratnih sredstava ne može biti manji od 500.000 dinara, niti veći od pet miliona dinara.
Ministarstvo privrede, u saradnji sa Fondom za razvoj, ženama preduzetnicama i mladima je obezbedilo 100 miliona dinara bespovratnih sredstava. Odobrena su 52 zahteva, vredna 48 miliona dinara. Iz budžeta su dobili do 35 odsto vrednosti ulaganja, 45 odsto u nerazvijenim opštinama, a ostatak kroz kredit Fonda za razvoj.
- Ukupno raspoloživa bespovratna sredstva za Program podsticanja preduzetništva kroz razvojne projekte iznose 266,8 miliona dinara - dodaju u Ministarstvu privrede.
- Odobreno je 30 zahteva vrednih 173 miliona dinara. Kombinuju se bespovratna sredstva iz budžeta do 20 odsto vrednosti investicionog ulaganja, 30 odsto za one koji pripadaju četvrtoj grupi razvijenosti i povoljni kredita Fonda. Kroz Program podsticanja razvoja preduzetništva kroz finansijsku podršku za početnike u poslovanju dodeljuje se 150 miliona dinara. Maksimalan iznos bespovratnih sredstava je 1,8 miliona dinara, odnosno 2,4 miliona za nerazvijene opštine.
Privatizacija
MINISTARSTVO kreditira i firme u postupku privatizacije.
- Sredstva u najvećem broju slučajeva se odobravaju za tekuću likvidnost, odnosno podršku preduzećima do okončanja započetog procesa privatizacije, a retko za procenu fer tržišne vrednosti kapitala preduzeća - kažu u Ministarstvu.
- Oko 15 preduzeća godišnje podnosi zahtev i koristi sredstva iz ovog programa, a visina sredstava koja im se odobravaju zavisi od raspoloživih sredstava u budžetu.
Preporučujemo

NOVAC U BIZNIS, A NE U POTROŠNjU! „Poslovni Atlas Srbije i dijaspore“ u decembru
02. 10. 2021. u 17:40

USVOJENA ČETIRI EKONOMSKA ZAKONA: Mali - Ogromna je reforma u pitanju!
07. 10. 2021. u 18:23

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)