ŠANSA DA MLADI SA DIPLOMOM OSTANU: Poreska pravila koja se primenjuju od iduće godine mogla bi da olakšaju poslovanje i inovatnim startapima

С. Б.

27. 12. 2021. u 15:29

SRBIJA i poreskom politikom pokušava da u zemlji zadrži kvalifikovanu radnu snagu. Nova pravila, koja će se primenjivati od sledeće godine, polako utiru put okretanju ka ekonomiji zasnovanoj na znanju.

ШАНСА ДА МЛАДИ СА ДИПЛОМОМ ОСТАНУ: Пореска правила која се примењују од идуће године могла би да олакшају пословање и иноватним стартапима

Foto: Z. Jovanović

Efekte bi trebalo da počnu da osećaju i inovativna startap preduzeća. Od 1. marta naredne godine, zahvaljujući nedavnim zakonskim izmenama, i dalje će važiti poreske olakšice za radnike angažovane na poslovima istraživanja i razvoja.

Poslodavci će na njihove zarade plaćati čak 70 odsto manje poreze i doprinose. Novina je što ovog puta oslobođenje nije vremenski ograničeno.

- Država je preuzela teret za PIO doprinose - pojasnio je Svetislav Kostić, poreski ekspert i profesor Pravnog fakulteta na konferenciji u organizaciji projekta "Srbija inovira".

- To je izuzetno značajna olakšica. Prvog dana marta, pa do kraja naredne godine, poslodavci mogu da angažuju dotad nezaposlene uz poreske olakšice. Ako takvom radniku, a verovatno će najbrojniji biti mladi, da platu do 76.500 dinara bruto jedan iznosa, imaće 70 odsto oslobođenja poreza i doprinosa i to do kraja 2024. godine. Tako će poslodavca plata od 50.000 dinara koštati koliko ga u normalnim uslovima košta minimalac.

Mladi sa diplomama se najlakše iseljavaju. Ovako se poslodavcima omogućava da im daju nešto veće plate i to tokom dve do tri godine. Kako smatraju stručnjaci, ove izmene će pomoći i poslovanju startap sektora. 

I dalje važe poreske olakšice za osnivače ovakvih preduzeća i to za zarade do 150.000 dinara bruto jedan iznosa. Umesto samo za one koji su osnovali startap do kraja godine, vremenska odrednica se ukida, pa to postaje opšti podsticaj.

Ovom delu privrede značilo bi, smatraju mnogi, da na raspolaganju imaju različite izvore finansiranja. - Finansijsko tržište je bankocentrično - smatra Miloš Bajčetić iz Erste banke.

- Kompanije su podložne fluktuaciji kreditnog ciklusa. Nakon hipotekarne krize zaustavilo se kreditiranje. To znači da bi preduzeća imala koristi od upotrebe alternativnih kanala finansiranja. 

BONUS VIDEO:

Ovo je prava snaga srpske vojske

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

NEČUVENO! Evo šta Nikola Jokić doživeo u Denver nagetsima (VIDEO)