OGRANIČAVAJU CENU RUSKE NAFTE: Članice G7 će 23. novembra objaviti koliko će iznositi barel crnog zlata
ČLANICE G7 planiraju da 23. novembra objave na kom nivou će biti postavljena granična cena za rusku naftu, prenela je agencija „Blumberg“, pozivajući se na obaveštene izvore.
Foto: Arhiva VN
Prema ovoj informaciji, Sjedinjene Američke Države nameravaju da nezvanično iznesu svoj predlog uoči predstojećeg sastanka ambasadora Evropske unije, koji treba da se održi sledeće srede.
Ukoliko ovaj predlog bude podržan, iste večeri može biti objavljena dogovorena granična cena ruske nafte.
Istovremeno, sagovornici agencije ističu da je rok za objavu ovog saopštenja podložan promeni.
Ministarstvo finansija SAD povodom ove teme za sada nije dostavilo komentar agenciji „Blumberg“.
Ograničenje cene ruske nafte
Ranije je Rojters, pozivajući se na izvore, preneo da su se zemlje G7 i Australija dogovorile da odrede fiksnu cenu ruske nafte.
Evropska unija je početkom oktobra uvela osmi paket sankcija protiv Rusije, koji uključuje zakonodavnu osnovu za određivanje gornje granice cena za transport ruske nafte u treće zemlje morskim putem. Plan je da se od 5. decembra 2022. godine uvede ograničenje cena nafte, a 5. februara 2023. godine i za naftne derivate. Trenutno se razmatra ograničenje cena gasa, ali nije doneta konačna odluka.
Rusija je više puta upozoravala da neće isporučivati naftu zemljama koje budu primenjivale mehanizam prinudnog ograničenja otkupnih cena.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je komentarišući ideju Zapada da ograniči cenu ruskih energenata izjavio da Rusija neće ništa isporučivati van svojih granica, ukoliko to bude u suprotnosti sa njenim interesima.
sputnikportal.rs
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo
AMERIČKI TREZOR: Indija će moći da kupuje rusku naftu iznad gornje granice cene
12. 11. 2022. u 00:51
PRAVO IME MAJE NIKOLIĆ: Ni najveći obožavaoci ne znaju - šta joj piše u ličnoj karti
18. 11. 2022. u 08:21
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (1)