OGLASILI SE PROIZVOĐAČI MLEKA IZ BANATA: Takse na uvoz mleka dobro rešenje, sada se javio novi problem - uvoz sireva
PROIZVOĐAČI mleka iz Banata oglasili su se nakon odluke o uvođenju takse na uvoz mleka, koja je, prema njihovom stavu, veoma dobro rešenje. Međutim, sada su suočeni sa novim problemom, a to je uvoz sireva.
- Na sastancima u ministarstvu poljoprivrede kao i na sastanku u Vladi Srbije dogovoreno je da se uvede taksa na uvoz mleka (prelevman) od 15 dinara po litri. To je jako dobro trenutno rešenje za nas proizvođače mleka. Sada je javio novi problem, a to je uvoz sireva. Trgovinski lanci uvoze sireve po 2,7 € za 1 kilogram. To sada stvara dodatni problem u proizvodnji mleka jer mlekare ne mogu da prodaju svoje proizvode i imaju velike zalihe. Evropska unija ima viška mleka i mlečnih proizvoda na svom tržištu jer ga ne izvoze u Kinu i Rusiju. Da bi zaštitili svoje proizvođače EU subvencioniše izvoz mleka i sireva. Napominjem da trgovinski lanci masovno prestaju da kupuju sireve od naših mlekara i prelaze na kupovinu sireva od uvoznika - poručio je Vukašin Baćina, predstavnik Proizvođača mleka iz Banata.
Kako ističe, mlekare su primorane da ulaze u kašnjenje sa isplatom mleka kao i u kašnjenje sa isplatom plata zaposlenima, te će neke biti primorane da otkazuju otkup mleka.
- Da bi sprečili sve ovo gore navedeno mi proizvođači mleka zahtevamo od Vlade RS da što pre reši problem viška zaliha u mlekarama i da tim potezom trenutno zaštiti proizvođače mleka, zaposlene u mlekarama i same mlekare. Građani Srbije moraju da piju mleko i da jedu sir koji je proizveden u Srbiji, a ne nešto što se uvozi iz EU - navodi se u saopštenju.
Prema rečima Baćine, proizvodna cena kačkavalja iznosi oko 700 din. po kilogramu, a uvoznici ga uvoze za 2,7 €, što iznosi 318 dinara, a krajnji potrošač u Srbiji plaća oko 1920 dinara za kilogram.
- Država Srbija ne sme da dozvoli trgovinskim lancima i uvoznicima da unište proizvođače mleka i mlekare. Računica je sledeća: 1 kg kačkavalja ima proizvodnu cenu od 700 dinara, uvoznici ga uvoze za 318 din. po kg, a u marketima se prodaje za oko 1920 din. po kg. Dakle, država mora trgovinskim lancima da ograniči marže na mlečne proizvode. U Srbiji su trenutno u problemu proizvođači, prerađivači i krajnji potrošači - poručili su iz Proizvođača mleka iz Banata.
Preporučujemo
RADUN: Otkupne cene sirovog mleka više nego u zemljama EU, nema razloga za tenzije
24. 02. 2023. u 10:59
"PROBAĆEMO NAĆI TRAJNO REŠENjE": Danas sastanak proizvođača mleka i premijerke Brnabić
24. 02. 2023. u 09:38
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)