AMERIKA DALA OBEĆANJE RUSIJI: SAD spremene da garantuju bezbednst ruskog izvoza hrane
DRŽAVNI sekretar Entoni Blinken rekao je da su SAD spremne da garantuju Rusiji bezbednost izvoza hrane, kada se Moskva vrati sporazumu o žitu, prenosi Rojters.
FOTO: AP/Tanjug
Blinken je istakao da su SAD „preduzele korake za rešavanje pitanja transporta i osiguranja, tokom važenja sporazuma o žitu.
-Između ostalog, pisali smo bankama da se odobri vršenje transakcija, rekao je on.
-Dakle, u slučaju da se (Rusija) vrati sporazumu, naravno, mi ćemo nastaviti da činimo sve što je neophodno kako bismo osigurali da svi, uključujući Rusiju, mogu bezbedno i slobodno da izvoze svoju hranu, objasnio je diplomata
Istovremeno, Blinken je rekao da nije istina da sankcije sprečavaju izvoz hrane i đubriva iz Rusije.
-Kremlj tvrdi da je raskinuo sporazum jer su međunarodne sankcije ograničile njegov izvoz poljoprivrednih proizvoda. U stvari, hrana i đubrivo su izričito isključeni iz sankcija. U stvari, u vreme kada je Rusija odustala od ove inicijative, izvozila je više žitarica po višim cenama nego ikada ranije, rekao je Blinken na otvorenoj sednici Saveta bezbednosti UN.
„Prehrambeni sporazum“ je prestao da važi 18. jula, a Rusija je obavestila Tursku, Ukrajinu i Ujedinjene nacije da se protivi njegovom produžavanju. Predsednik Rusije Vladimir Putin je ranije rekao da uslovi sporazuma koji se tiču Rusije nisu ispunjeni, bez obzira na napore UN, jer zapadne zemlje nisu planirale da ispune svoja obećanja.
Nakon prekida funkcionisanja crnomorske žitne inicijative i prekida morskog humanitarnog koridora, svi brodovi koji plove u akvatoriji Crnog mora ka ukrajinskim lukama, od ponoći 20. jula tretiraju se kao potencijalni prevoznici vojnog tereta, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - STIGLO POJAČANjE ZA RUSKU MORNARICU: Najbolji sistem protivvazdušne odbrane kratkog dometa
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (25)