STANjE I IZGLEDI TRŽIŠTA NEKRETNINA U SRBIJI: Pregled 2023. i prognoze za 2024.

Novosti online

10. 12. 2023. u 15:15

IMATI svoj krov nad glavom je već duže misaona imenica u Srbiji. Cene nekretnina su i u ovoj godini ostale visoke, ponuda je oslabila. Pored toga, kamate na stambene kredite su otišle nebu pod oblake i tamo bi i ostale da se država nije umešala i ograničila ih na iole prihvatljivom nivou.

STANjE I IZGLEDI TRŽIŠTA NEKRETNINA U SRBIJI: Pregled 2023. i prognoze za 2024.

Foto: Unsplash

Sve to je dovelo do smanjena novca u opticaju, jer se odluka o kupovini nekretnine jednostavno sve teže donosi. Stručnjaci koji se bave direktnim posredovanjem u kupovini i prodaji nekretnina kažu da je tržište nakon višegodišnjeg uspona udarilo u zid. Ali, krenimo redom.

Koje su bitne promene u 2023. na tržištu nekretnina u Srbiji?

Tržište nekretnina u Srbiji, nakon dugog perioda stagnacije, beleži pad interesovanja za kupovinu nekretnina, što je rezultat kako ekonomskih, tako i političkih dešavanja.

Svetska kriza, inflacija i rast referentnih kamatnih stopa na globalnom nivou duboko su uticali na domaće tržište nekretnina. Na kraju, to je dovelo do stabilizacije cena s početka godine.

Prema rečima Marije Grahovac iz specijalizovanog portala za oglašavanje nekretnina Nadjidom, trend smanjenja potražnje je potpuno očekivan.

- Jednostavno je ekonomska situacija takva da prosečan građanin trenutno nije spreman na rizik, čak i ako bi na razne načine uspeo da se dovija, skupi dovoljno sredstava i obezbedi sebi krov nad glavom - tvrdi naša sagovornica.

S druge strane, neko ko ima novac više nije toliko siguran da li je pravi trenutak da ga zarobi u nekrteninu, pogotovo ako je reč o stanu u izgradnji i treba sačekati koju godinu da se dobije ključ u ruke.  A tu je i dalje potpuno neopravdan trend rasta cena kvadrata kroz celu godinu.

Kako su se kretale cene nekretnina u 2023. godini?

Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), u prvoj polovini godine kvadrat novogradnje u Beogradu iznosio je oko 2.430 evra, što je gotovo tri i po prosečne srpske plate.

To znači da prosečan građanin Srbije može da zaradi samo 3,5 kvadrata na godišnjem nivou, a za stan od četrdesetak kvadrata potrebno mu je najmanje 11 godina mukotrpnog rada.

Prema istim podacima, cena kvadrata u Novom Sadu iznosila je 1.725 evra, što predstavlja povećanje od 12 odsto u odnosu na prethodnu godinu. U Nišu, cena novoizgrađenih stanova skočila je čak 30 odsto, prosečno 1.363 evra od januara do juna.

Rezultati RGZ-a pokazuju usporavanje rasta cena stanova u Srbiji tokom drugog kvartala, uz blagi pad u trećem. Tako je, na primer, prosečna oglašena cena nekretnina u Beogradu iznosila oko 2.500 evra u prvom kvartalu 2023, u drugom 2.460 evra, dok u trećem iznosi 2.420 evra po kvadratnom metru.

Slično, u Novom Sadu beleži se neznatan pad cena, sa trenutnom prosečnom oglašenom cenom od 2.160 evra po kvadratu.

Kakve su prognoze za tržište nekretnina u 2024. godini?

Ukoliko se pitamo šta nas čeka naredne godine, treba zapravo da se pitamo da li će ponuda nekretnina na tržištu biti veća I da li će se desiti pad kamatnih stopa koji će vratiti odlučnog kupca nazad na tržište.

Podaci pokuzuju da je obim prometa u 2023. smanjen, a smanjen je i broj izdatih građevinskih dozvola. U četvrtom kvartalu zaredom, registrovan je opadajući trend od 15,9% u zaključenim ugovorima o prodaji nekretnina u Srbiji u poređenju s prethodnom godinom.

- To može značiti veću ponudu stanova na tržištu, pogotovo u manjim gradovima pa čak i nekim većim gradovima poput Kragujevca i Niša. S druge strane Beogradski region i region Vojvodine su ostvarili pozitivan migracioni saldo prema posledenjem popisu, pa će ova tržišta i dalje biti žedna za stanovima, ali se tu postavlja pitanje kvaliteta ponude - objašnjava Marija Grahovac.

Na pitanje da li se očekuje dalji rast cena, bez obzira na trenutnu stagnaciju ili možda promene u potražnji, naša sagovornica odgovara da dalji rast cena, imajući u vidu celu ovu godinu, ne bi bio realan.

Trenutno, potražnju najviše diktira inflacija i visina kamate. Ukoliko se tu uspostavi dobar balans potražnja može da poraste. Ipak, stručnjaci nisu optimistični da to može da se reši u jednoj godini, kako ni u svetu, tako ni kod nas.

Kad se podvuče crta

U konačnoj analizi trenutnog stanja na tržištu nekretnina u Srbiji, uočava se da su cene nekretnina pokazale znake stabilizacije, iako su i dalje visoke. Ova stabilizacija je dobrodošla s obzirom na potencijalne probleme koje njihov dalji rast može izazvati za zakupce i dužnike.

Kada je reč o perspektivi, stručnjaci prognoziraju da će smanjenje cena po kvadratnom metru postati neizbežno ukoliko se nastavi trenutni trend opadanja prometa.

Ipak, postoji potreba za boljom uređenošću srpskog tržišta nekretnina. Iako se situacija polako poboljšava, mnogi bitni aspekti još uvek nisu rešeni na odgovarajući način. Postoje različita otvorena pitanja i izazovi u vezi sa prodajom, izdavanjem i smeštajem nekretnina.

- Naš čovek iz želje da uštedi često se na brutalan način suoči sa svim tim problemima i tek onda traži profesionalnu pomoć. Ali, ova tema zaslužuje poseban članak - zaključuje Marija Grahovac.

BONUS VIDEO: RADOST ZA MALE PACIJENTE: Deda Mraz se spustio konopcem sa krova Dečje bolnice i doneo poklone

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

TAJ BOL NE MOGU DA OPIŠEM: DŽejla Ramović doživela nezgodu na nastupu