PROIZVOĐAČI STRAHUJU OD PREKOMERNOG UVOZA MLEKA: U PKS kažu potražnja veća od ponude, sve što se proizvode otkupi se

E.B.T.

26. 01. 2024. u 15:33

PROIZVOĐAČI mleka su zabrinuti, smatraju da je povećan uvoz ove namirnice i mlečnih proizvoda. Do tog zaključka su došli, jer, kako navode, mlekare počinju da smanjuju otkupne cene, odnosno odbijaju da vrate 15 dinara po litru, koliko su "skinuli" kada su poljoprivrednicima povećane premije. Zato su se predstavnici četiri udruženja prozivođača mleka sastali sa ministarkom poljoprivrede Jelenom Tanasković, a razgovor je u četvrtak uveče trajao duže od četiri sata.

ПРОИЗВОЂАЧИ СТРАХУЈУ ОД ПРЕКОМЕРНОГ УВОЗА МЛЕКА: У ПКС кажу потражња већа од понуде, све што се производе откупи се

Foto RTRS

Prema rečima, poljoprivrednika, na prethodnim sastancima u resornom ministarstvu je dogovoreno da se kvartalno pogledaju uporedni podaci o domaćoj proizvodnji i uvozu mleka i, ako je potrebno, smanje kvote za uvoz. Proizvođači su bili nezadovoljni, jer te podatke nisu dobili u četvrtak uveče, a ministarka je rekla da će ih dostaviti naknadno. Takođe, smatraju i da cena mleka mora da bude veća za 15 dinara u odnosu na sadašnju kako bi ova proizvodnja funkcionisala.

Kako za "Novosti" objašnjava sekretar Udruženja za stočarstvo PKS, Nenad Budimović, činjenica je da u Srbiji nema dovoljno mleka i da je sada potražnja na tržištu veća od ponude. Sve što se proizvode, kako dodaje, otkupi se. On kaže da novca uvek nedostaje i da nikad nije dovoljno, ali ocenjuje da je cena mleka i premije dobra.

- Ako uzmemo da je prosečna cena otkupa 60 dinara plus 19 dinara premija, dolazimo do toga da je cena rentabilnija u poređenju sa 2022. godinom - precizira Budimović.

On navodi da je lane vrednost uvoza mleka i proizvoda od mleka iznosila 160 miliona evra, što je manje nego 2022. godine.

O problemima u stočarstvu raspravljalo se i na sednici Odbora skupštine Srbije za poljoprivredu. Predstavnici udruženja stočara istakli su, između ostalog, da je neprihvatljivo da država izdvaja godišnje oko milijardu evra za subvencije, a da bude zavisna od uvoza proizvoda iz oblasti stočarstva. I Budimović kaže da država daje dosta novca, ali da to nema efekta.

- Potrebno je naći rešenje, da ono što se uloži donese rezultate - ističe naš sagovornik. - To znači da sredstva treba usmeriti na reprodukciju, ishranu i povećanje broja litara po grlu na nivou godine. Prvenstveno je neophodno povećati broj grla, jer imamo manjak. Treba napraviti program na koji način da se to postigne, potrebna je upotreba seksiranog semena kako bi se dobijala ženska telad, da se strogo vodi računa prilikom korišćenju koncentrata i kabaste hrane.

Ministarka Tanasković je nedavno izjavila da je analiza pokazala da subvencije države u mlečnom govedarstvu u ovom trenutku pokrivaju 74 odsto troškova proizvodnje i da će se na tom nivou zadržati.

- Kada postoji sigurnost isplate subvencija, sledeći korak u razvoju je podizanje proizvodnje u stočarstvu i zato su kupljeni najkvaliteniji bikovi i poklanjaće se seme - kazala je Tanaskovićeva. - Za ovu godinu povećane su subvencije na svu stoku za koju nisu u 2023.

Prvi efekte subvencija u stočnom fondu očekuju se, prema njenim rečima, krajem ove godine, a projektovan je rast između pet i sedam odsto.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ZAVRŠENA ERA DOMINACIJE: Orban saopštio užasne vesti za Zapad