KUPILI STE KORPORATIVNE OBVEZNICE: Evo šta dalje
U SVETU finansija korporativne obveznice važe za relativno siguran izvor pasivnih prihoda, posebno za investitore koji ne žele previše da rizikuju.

Foto Shutterstock
Ove hartije od vrednosti, koje izdaju kompanije u želji da diversifikuju izvore prihoda, imaju određene prednosti nad ostalim finansijskim instrumentima. Kroz redovne isplate kamate, obveznice pružaju atraktivan i predvidiv prinos, što ih čini manje rizičnom opcijom u odnosu na akcije, čija vrednost može značajno varirati na berzi. Pored toga, korporativne obveznice mogu doneti veći prinos nego klasična štednja, a često se smatraju sigurnijom alternativom ulaganju u nekretnine.
Dakle, ako ste se odlučili da uđete u svet investitora i kupili korporativne obveznice, pred sobom imate više mogućnosti. Prva je da čekate rok dospeća i prihodujete od isplate ugovorenih kamata (kupona), te da vam na kraju roka bude isplaćena i glavnica novca (iznos za koji ste kupili obveznice od kompanije). Druga opcija je i da na berzi trgujete obveznicama koje ste kupili od određene korporacije i tako u kraćem vremenskom periodu ostvarite određenu zaradu.
Korporativne obveznice u Srbiji
Tržište korporativnih obveznica u Srbiji još je u razvoju, ali postoje značajni koraci unapred. Tako je polovinom novembra Skupština akcionara kompanije NIS odobrila prvu emisiju korporativnih obveznica. NIS izdaje 585.500 komada obveznica, pojedinačne vrednosti od 10.000 dinara. Minimalni iznos investiranja u primarnoj emisiji obveznica je 100.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, a ponuda se odnosi na izabrane investitore putem odabranog brokera. Ova emisija obveznica izdaje se na rok od pet godina, bez mogućnosti prevremenog otkupa, sa prinosom od 6,5 odsto godišnje uz kvartalne isplate kupona. Na taj način će zarada za investitore po osnovu kamate odnosno kupona, po odbitku poreza na prihod, na minimalni iznos investiranja od 100.000 evra iznositi oko 5.520 evra godišnje ili 27.600 evra za period od pet godina.
Važnost trgovanja na sekundarnom tržištu
Ono što je od posebnog značaja jeste mogućnost sekundarnog trgovanja obveznicama NIS-a na Beogradskoj berzi. Kako je ranije saopšteno iz ove kompanije, na ovaj način će se dodatno doprineti razvoju domaćeg tržišta hartija od vrednosti što je bio i jedan od motiva izdavanja emisije obveznica. Pored toga, na ovaj način NIS želi da diversifikuje izvore finansiranja, smanji zavisnost prema bankama i pronađe nove izvore kapitala koji će biti uložen u dalju modernizaciju i razvoj kompanije.
Preporučujemo

DOK SE MILIONI BORE DA PLATE RAČUNE: Britiš gas isplaćuje dodatnu zaradu akcionarima
10. 12. 2024. u 21:53

NUKLEARNE SILE BILE NA IVICI RATA, A ONDA JE USLEDIO OBRT: "Ključan je bio poziv jednog čoveka"
U DRAMI koja je privukla pažnju svetske javnosti, američki predsednik Donald Tramp juče je na društvenim mrežama objavio da su Indija i Pakistan, nakon četiri dana žestokih sukoba duž granice, pristali na „potpuni i trenutni prekid vatre“.
11. 05. 2025. u 10:48

PANIKA U UKRAJINI: Da li je ovo znak da Putin sprema novi napad "orešnikom"?
RUSIJA će 12. i 13. maja privremeno zatvoriti vazdušni prostor iznad vojnog poligona i kompleksa za lansiranje raketa Kapustin Jar, prenosi ukrajinski odbrambeni portal Militarnyi 10. maja, navodeći mogućnost testiranja balističke rakete srednjeg dometa.
10. 05. 2025. u 12:06

BILI KAO BRAĆA TRIDESET GODINA: Dejo pocepao sliku s njim - nekadašnji reprezentativac otkrio razloge svađe
LEGENDARNI fudbaler Dejan Savićević pre nekoliko godina pocepao je fotografiju sa nekadašnjim saigračem i velikim prijateljem Brankom Brnovićem.
11. 05. 2025. u 10:29
Komentari (0)